Potraviny v lete

Spôsob uskladnenia potravín je dôležitý pre zachovanie ich kvality a nezávadnosti pre zdravie. V lete viac, ako v iných ročných obdobiach, treba dodržiavať niekoľko kľúčových zásad. Vďaka nim sa jedlo nezmení na jed a ľudia sa tak vyhnú nepríjemným tráviacim ťažkostiam.

Na čo všetko si dať pozor, obzvlášť v lete, pri manipulácii s potravinami? Odpoveď sa ukrýva v nasledujúcich riadkoch.

Ako sa potraviny skladujú?

Správne skladovanie potravín je mimoriadne dôležité počas celého roka, ale najmä v lete, keď môže byť pomerne teplo.

Toto teplé počasie môže spôsobiť rýchle rozmnožovanie baktérií, čo môže viesť k ochoreniam prenášaným potravinami. Aby sa tomu predišlo, je dôležité venovať skladovaniu potravín počas leta osobitnú pozornosť.

Jednoduché bezpečné pravidlo hovorí, ako boli potraviny skladované v obchode, tak majú byť aj naďalej. Takže, ak bola potraviny vybraná z chladiaceho alebo mraziaceho boxu, nie je bezpečné skladovať ju pri  bežnej teplote v miestnosti. A už vôbec nie pri vonkajšej horúčave.

Potraviny treba skladovať pri správnej teplote

Jedným z najdôležitejších aspektov pri skladovaní potravín v lete je zabezpečiť, aby sa uchovávali pri správnej teplote.

Potraviny, ktoré ľahko podliehajú skaze by sa mali čo najskôr schladiť alebo zmraziť a rozmrazené potraviny by sa nemali nechávať vonku dlhšie ako dve hodiny. Okrem toho by sa potraviny nemali nechávať v horúcom aute dlhšie ako dve hodiny.

Ďalším dôležitým faktorom pri skladovaní potravín v lete je zabrániť šíreniu kontaminácie. To sa dá dosiahnuť udržiavaním čistej a usporiadanej chladničky.

Potraviny by mali byť umiestnené v oddelených a tesne uzavretých nádobách a mali by sa skladovať oddelene od surového mäsa, rýb a vajec. Dôležité je tiež dbať na umývanie rúk, náčinia a povrchov potravín pred a po ich kontakte s potravinami.

Pokiaľ ide o letné grilovanie mäso, hydina a ryby by mali byť uvarené na správnu vnútornú teplotu a mali by byť umiestnené na čistom tanieri. Aby sa zabránilo krížovej kontaminácii, pri manipulácii so surovým mäsom, rybami a vajcami by sa mali používať oddelené dosky na krájanie a samostatné náčinie.

Nakoniec, pri skladovaní potravín v lete je dôležité venovať pozornosť dátumom spotreby. Potraviny treba spotrebovať pred dátumom spotreby vytlačeným na obale a všetko, čo je po dátume spotreby treba zlikvidovať.

Vysoko rizikové potraviny v lete

Všeobecne platí, že potraviny sa musia uchovávať pri nízkej teplote, čo znamená menej ako 10 °C. Ideálne však pre menej ako 6 °C.

Naopak, pri teplých jedlách by to mala byť vysoká teplota, viac ako 60 °C.

Tepelne spracované potraviny sa nesmú nechávať pri izbovej teplote dlhšie ako 2 hodiny. Počas letných mesiacov ani kratšie ako jednu hodinu.

Ak sa nedajú uskladniť na chladnom mieste, treba tieto potraviny skonzumovať, čo najskôr po uvarení. Ide najmä o mäso, ryby, hydinu, salámy, párky, šunky, nátierky, čerstvé mlieko a mliečne výrobky, vajcia, omáčky, domácu majonéza a majonézové šaláty, krémové zákusky a dezerty.

Okrem toho odborníci na základe najnovších poznatkov v súčasnosti upozorňujú na ďalšie rizikové potraviny. V prvom rade na listovú zeleninu, ďalej v poradí na mäso z tuniaka, ustrice, paradajky, klíčky a drobné bobuľové plody.

Čo si vziať na cesty, výlety alebo stanovačku?

Na výlety treba brať radšej balené krehké pečivo, celozrnné, či ryžové. K tomu tavený syr, najlepšie s nízkym obsahom tuku. V prípade konzervovaného mäsa, rýb alebo obľúbenej cestovateľskej paštéty ich treba hneď po otvorení zjesť.

Bez adekvátneho skladovania v chlade nestojí za riziko ani konzumácia suchej salámy a šunky. Dopriať si treba veľa sezónnej zeleniny a ovocia. Okrem potešenia z chutí a vône to prospeje aj vášmu zdraviu.

Grilovanie

Táto obľúbená letná spoločenská aktivita sa môže zmeniť na hromadné nebezpečie. Všeobecne platí, čím viac ľudí, tým väčšie množstvá jedál sa musia dopredu pripraviť. A s tým môže byť spojené aj väčšie riziko ochorenia.

Riziko je najvyššie najmä vtedy, ak sa vyskytnú prehrešky voči hygienickým podmienkam a návykom alebo voči správnej manipulácii s potravinami.

Napríklad, ak mäso nebolo v chlade správne skladované, alebo ešte horšie, ležalo na slnku. Grilovať by sa malo radšej pomaly a opatrne. Pri pichnutí by nemala z mäsa vytekať ružovkastá šťava, ale číra.

Je lepšie mäso opekať viac ako 10 minút a optimálne je, ak teplota vo vnútri mäsa je viac ako 70 stupňov.

Hotové mäso treba ihneď podávať. Nemalo by sa odkladať do zásoby. Na letných piknikoch sa v každom prípade treba vyhnúť dresingom obsahujúcim surové vajíčka a smotanu.

Tiež by sa nemalo zabúdať na dôkladné umývanie ovocia a zeleniny. Treba vedieť ako potraviny správne skladovať. Surovú zeleninu treba uložiť od tepelne spracovaných potravín, hlavne živočíšneho pôvodu.

Pri zlom skladovaní potravín môže hroziť až otrava jedlom

Ku kazeniu potravín dochádza, keď mikroorganizmy ako baktérie, kvasinky a plesne rozkladajú organické látky v potravinách. Tieto mikroorganizmy sa prirodzene vyskytujú na všetkých povrchoch potravín. Pri nesprávnom skladovaní sa však baktériu množia, čo vedie k znehodnoteniu potravín.

Keď človek skonzumuje pokazené potraviny riskuje, že sa otrávi jedlom, čo môže mať celý rad nepríjemných a niekedy aj závažných príznakov. Otrava jedlom spôsobuje človeku nevoľnosť a môže ho postihnúť na niekoľko hodín, v niektorých prípadoch aj na niekoľko dní.

Medzi bežné príznaky otravy jedlom patrí:

  • hnačka
  • zvracanie
  • kŕče v bruchu
  • horúčka

V závažných prípadoch môže otrava jedlom viesť až k úmrtiu, ak sa včas nelieči.

Baktérie, ktoré spôsobujú otravu jedlom, sa zvyčajne vyskytujú pri nesprávnej manipulácii a skladovaní surového mäsa alebo vajec. Tento typ znehodnotenia potravín sa môže zhoršiť, ak sa potraviny ponechajú príliš dlho pri izbovej teplote alebo ak sa správne tepelne neupravia.

Okrem otravy jedlom môže nevedomé konzumovanie pokazených potravín spôsobiť aj ochorenia ako salmonela a E. coli. Tieto ochorenia môžu spôsobiť horúčku, zvracanie a silné kŕče v bruchu a v ojedinelých prípadoch môžu ohroziť život.

V prípade všetkých potravín treba, aby ľudia dodržiavali bežné postupy bezpečnosti potravín, aby sa vyhli akémukoľvek riziku ochorenia:

  • Patrí sem správne skladovanie potravín na chladnom mieste a zabezpečenie, aby sa zvyšky potravín do dvoch hodín uložili do chladničky.
  • Pravidelné monitorovanie teploty potravín počas varenia môže tiež pomôcť znížiť pravdepodobnosť pokazenia potravín.

Na zaistenie bezpečnosti potravín treba venovať zvýšenú pozornosť dátumom spotreby a označeniam „spotrebujte do“ na potravinách. Treba tiež dodržiavať hygienu rúk a plôch, kde sa krája a manipuluje so surovým mäsom.

Aký je názor lekára?

Treba mať na pamäti, že potraviny v teple rýchlo podliehajú skaze, preto je riziko vzniku tráviacich ťažkostí vyššie. Zdrojom nákazy sú aj špinavé ruky a kontaminovaná voda. Venovať by sa mala pozornosť nielen tomu, čo sa pije, ale aj ako sa umýva ovocie a zeleninu.

Nákaza sa prejaví bolesťami žalúdka, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, hnačkou, niekedy sa pridruží teplota a bolesti kĺbov.

V takých prípadoch treba dodržiavať diétu a prijímať dostatok tekutín. Základom je čierny nesladený čaj, nesýtená minerálka. Pri veľkých stratách tekutín dostať v lekárni kúpiť tzv. rehydratačný roztok, ktorý dodá telu základné minerálne látky a energiu.

Jesť sa môžu sucháre, varená ryža, varená mrkva. Na pár dní treba vylúčiť všetky tuky, dráždivé jedlá, alkohol, kávu, obmedziť príjem sladkostí. Užívanie probiotík napomôže úprave črevnej flóry a trávenia.

Väčšinu črevných infekcií možno liečiť diétnymi opatreniami. V prípade závažnej infekcie treba podávať aj antibiotiká.

Ako sa určuje trvanlivosť?

Určiť trvanlivosť a označiť výrobky zodpovedajúcim spôsobom je povinnosťou výrobcov potravín. Označenie zahŕňa aj uvádzanie skladovacích podmienok potrebných na dosiahnutie trvanlivosti, napríklad „po otvorení udržiavajte v chlade“ a teplotné rozhranie na skladovanie.