Udržiavanie pohyblivosti je kľúčom k zdravému starnutiu

Možno sa ani nezamyslíte nad každodennými činnosťami, ako je strečing v obývačke, upratovanie kuchyne alebo kúpanie vo vani, no všetky majú jednu podstatnú vec spoločnú: mobilitu. Optimálna mobilita, definovaná ako relatívna ľahkosť a voľnosť pohybu vo všetkých jej formách, je základom zdravého starnutia.

Keďže sa naše priority menia a s pribúdajúcim vekom nie vždy udržiavame svoje fyzické aktivity, často strácame silu potrebnú na udržanie zdravých rozsahov pohybu v kĺboch.

Zdravé kĺby = zvýšená pohyblivosť

Dobré zdravie kĺbov je nevyhnutné pre pohyblivosť. Ako človek starne, dochádza k zmenám v pohyblivosti kĺbov, ktoré môžu ovplyvniť celkové zdravie a funkciu.

Vhodná fyzická aktivita v každom veku znižuje bolesť kĺbov a posilňuje svaly obklopujúce kĺby. Podľa Nadácie pre artritídu medzi cvičenia s nízkym dopadom, ktoré sú pre vaše kĺby jednoduchšie, patrí chôdza, bicyklovanie, vodné športy ako plávanie a športy ako golf.

Znížená pohyblivosť môže viesť k zraneniu

Keď sa staneme menej aktívnymi, naše svaly sa napnú, pružnosť sa zníži a rozsah pohybu sa zníži. Zranenia sa zvyčajne vyskytujú, keď je sval alebo kĺb natiahnutý alebo natiahnutý nad svoju kapacitu .

Niektoré kĺby majú byť (napríklad drieková chrbtica/spodná časť chrbta) stabilné, zatiaľ čo iné kĺby v tele (ako boky a ramená) majú byť pohyblivejšie. Nedostatok primeranej pohyblivosti v týchto kĺboch ​​môže spôsobiť nerovnováhu, ktorá pravdepodobne povedie ku kompenzovaným pohybom a zvýšenému riziku zranenia.

Čo teda môžete urobiť pre zlepšenie svojej mobility?

Ako pravidelné cvičenie zlepšuje mobilitu

Pravidelné cvičenie má obrovské výhody, vrátane zlepšenia pohyblivosti kĺbov a pocitu pohody. Príklady pohybových cvičení zahŕňajú penové valcovanie, cvičenie mobility a strečing alebo aj pravidelné každodenné cvičenie Päť Tibeťanov.

Štúdie ukázali, že intervencie zamerané na zvýšenie svalovej sily zlepšia mobilitu. Fyzická aktivita, najmä chôdza, zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní mobility, najmä u staršej populácie .

Strečing sa tiež používa pri mnohých fyzických aktivitách na zvýšenie rozsahu pohybu okolo kĺbu. Kontrolovaný dynamický strečing zvýši rozsah pohybu kĺbov a posilní svalovú silu lepšie ako statický strečing (natiahnutie a držanie) a balistický strečing (natiahnutie a odraz), podľa štúdie publikovanej v Sports Medicine .

Ako je dôležité byť flexibilný a mobilný

„Mobilita“ a „flexibilita“ sa často používajú zameniteľne, ale nie sú to isté. So zdravou pohyblivosťou môžete pohybovať pažou dopredu, dozadu, zo strany na stranu a v kruhoch. Na druhej strane flexibilita je schopnosť svalu natiahnuť sa – čo vám umožňuje pohybovať pažou.

Hoci spolu súvisia, rozdiel medzi mobilitou a flexibilitou je dôležitý, pretože ovplyvňuje atletiku a riziko zranenia. Keďže mobilita zahŕňa pohyb v celom rozsahu pohybu, potrebujete flexibilitu týchto svalov, aby ste boli pohybliví.

Mobilita pomáha napraviť naše svalové nerovnováhy, zlepšuje naše držanie tela, pomáha predchádzať zraneniam, umožňuje nám efektívnejší pohyb a poskytuje nám lepší rozsah pohybu počas tréningu a každodenných pohybov.

Každodenná fyzická aktivita v kombinácii so zdravou vyváženou stravou môže podporiť zdravie vašich svalov, kostí a kĺbov a udržať vás v pohybe v každom veku.