Baja Dolce – Placebo Ja

Séria Placebo je moja obľúbená hneď pre niekoľko dôvodov. Jeden z nich sa dozviete v tomto článku. Čo vravíte na Placebo Ja vy?

Keď som dočítala Placebo On, nutne som potrebovala pokračovanie. Dokonca som odfotila knihu hore nohami, zatiaľ čo visela zo šiesteho poschodia. Hrozil jej pád, pokiaľ sa ku mne čo najskôr nedostane ďalšia časť série.

Smejem sa, keď si na to spomeniem. Trochu nižšie vám priložím aj ukážku, aby ste vedeli, ako som sa vtedy cítila. Kniha ale nikam padať nemusela, pretože dnes bol deň D. Prečítala som Placebo Ja.

Nečítala som anotáciu, ale rovno som sa na príbeh vrhla

Úprimne a medzi nami, nečítala som anotáciu knihy – doteraz neviem, čo je v nej. Nechcela som vedieť nič dopredu, pretože som sa chcela nechať prekvapiť. Myslím, že som urobila veľmi dobre. Opäť sa stretávame s Emou a Chrisom.

Aby ste porozumeli tejto knihe, určite si musíte prečítať prvý diel tejto obľúbenej série. Vedela som len, že ma čaká super príbeh, ktorý bude trochu iný, než jeho prvý diel.

Načo by mi bola anotácia, keď mi bolo hneď jasné, že budem s knihou spokojná? Nič iné som ani neočakávala. Autorka si nás rozmaznala hneď od začiatku.

Baja Dolce nič nevysvetľovala a rovno to na nás všetko rozbalila. Sem tam sa k nám dostalo nejaké priblíženie minulosti, ale boli sme nútení prevažne sami sa orientovať v postavách a vo všetkom čo sa stalo v Placebo On.

Osobne toto mi najviac vyhovovalo, pretože sme sa nikde zbytočne nemotali. Môže to však byť menšia nevýhoda pre čitateľov, ktorí si nezapisujú info z kníh, ktoré prečítali alebo ktorým robí problém rozpamätať sa. Ak patríte do tejto cieľovej skupiny, vyhraďte si jeden deň a uveďte sa do obrazu. Spôsob už nechám na vás.

Nemám rada, ak sa pri pokračovaniach zbytočne zdržujeme opismi niečoho, čo sa už stalo. Je to dobré ak je dej nejako moc komplikovaný alebo knihy vychádzajú s dosť veľkým časovým odstupom, ale nie každý autor to vie zvládnuť, aby začiatok alebo pripomínacie vsuvky nenudili čitateľa.

Vzťah hlavných postáv naberie iný rozmer

Myslím, že Ema urobila veľký pokrok. Aj keď mi niekedy trochu liezla na nervy, jej zmätenosť sa konečne (aspoň pre mňa) vyšpecifikovala a bolo mi jasné, v čom je problém. Hoci nie som fanúšikom jej riešenia problémov, výborne nás sprevádzala celým príbehom a nič nám neuniklo.

Eme a nielen jej emóciám, ale aj schopnostiam, bol venovaný dostatočný priestor na to, aby sme si ju (do istej miery obľúbili). Mohla by vám byť napríklad príkladom v tom, aby ste počas riešenia situácie veľmi nepili, pretože môžete zabudnúť na dôležité veci (smiech).

Môj obľúbenec je ale Chris. Ten chlap je tak charizmatický a to ho ani nevidím. V Placebo Ja je mu podľa môjho vkusu vyskytuje minimálne, ale aj napriek tomu som si každú chvíľu s ním užívala – a myslím, že aj Ema.

Konečne nám odhalil aj trochu inú stránku atraktívneho muža. Nie je len bohatý, príťažlivý a sebavedomý. Dúfam, že nám v trojke poodhalí opäť niečo zo svojej duše a spoznáme ho taký, aký je. Nikdy ma neprestane prekvapovať.

Dokonca som si s knihou zacestovala! Nikdy som nebola v Miláne, ale naša Ema áno. Baja nás mestom tak sprevádzala, že som si odbehla na menší výlet. Dokonca som rada za menšie vsuvky taliančiny.

Už je to pár rokov čo sa ju neučím a tento jazyk mi veľmi chýba. Takto som si aspoň mierne oprášila slovnú zásobu. Tí, čo okolo taliančiny ani nebehali, nebojte. Všetko je prirodzene preložené a nič vám neujde.

Placebo Ja je iné než Placebo On

Vidím tu však zmenu v samotnom smerovaní príbehu. Prvý diel bol skôr romantický. Dej sa točil okolo spoznávania sa našej dvojice. No Placebo Ja už bolo iné.

Nechýbala tu jemná erotika, romantiky bolo pomenej a skôr sme riešili dopady intríg, nenápadne sa nám tu vytváral čudný trojuholník a taktiež sme sa vysporiadali s reakciou z okolia. Nechcem vám ale nič prezrádzať, to si už proste musíte prečítať sami.

Tak ako bolo Placebo On orientované na rozvíjanie vzťahov a charakterov hlavných a vedľajších postáv, myslím, že tu sme sa skutočne sústredili hlavne a len na Emu. Bol v tom tak menší chaos a všetko bolo prehľadnejšie.

A ak si myslíte, že zase ide iba o obyčajné klišé, mňa ten koniec dostal. A tak, ako sa začalo s inšpiratívnym epilógom, ktorý som zdieľala aj na Instagrame, tak aj epilóg vo mne zanechal príliš veľa otázok.

Takže hádajte, snívajte, užívajte si, zamilujte sa, odpustite, verte, dúfajte a bojujte. V tejto knihe môžete čokoľvek, čo len chcete. Obdivujem prácu Baji Dolce, pretože knihe absolútne nič nechýbalo. Som zvedavá na ďalšie počiny tejto sľubnej autorky.

Pozor! Jedine nešťastne zvolená väzba vám môže pokaziť zážitok z čítania. Nielen sa kniha ľahko krčí, ale aj zle “drží formu” počas čítania. Ak s Placebo Ja cestujete, určite si vezmite aj pevnejší prebal.