Pichanie a bolesť pri srdci

Pichanie pri srdci a iné bolesti v okolí srdca, konkrétne bolesť na ľavej strane pri srdci, neznamenajú vždy len problém so samotným srdcom. Dôvodom je fakt, že nervy zo srdca vychádzajú zo stredu hrudníka, nie zo strán. V prípade problémov so srdcom je bolesť pociťovaná najmä na hrudi v strede, resp. v centrálnej oblasti hrudi a skôr matnú a dutú povahu, ako keby tam niečo tlačilo.

Pichanie pri srdci je bežný jav, ktorý zažíva mnoho ľudí. Ide o pocit napätia alebo nepríjemný pocit v hrudi, ktorý môže mať rôzne príčiny. Pocit môže mať mierny alebo silnejší charakter a často je fyzicky aj emocionálne nepríjemný.


Obsah článku


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

  • Bolesť na ľavej strane pri srdci môže byť spojená s akútnou a chronickou perikarditídou.
  • Bolesť na hrudníku pri dýchaní môže mať rôzne príčiny, od zápalu pohrudnice až po pľúcnu embóliu.

Na ktorej strane je srdce?

Možno nie každý vie s istotou povedať, na ktorej strane je srdce. Je preto dobré si to v krátkosti vysvetliť. Srdce je svalový orgán, zvyčajne veľkosti päste. Je rozdelené na štyri komory a je jadrom ľudského kardiovaskulárneho systému. Nachádza sa v strede hrudníka, za hrudnou kosťou a mierne vľavo od nej. Práve preto bolesť na hrudi v strede môže signalizovať niektoré zo srdcových ochorení.

Príčiny pichania pri srdci

Pocit pichania pri srdci sa môže spájať aj s búšením srdca. Človek môže mať pocit, akoby srdce vynechávalo údery alebo akoby sa chvelo v hrudi. Búšenie srdca môže trvať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút a môže sa vyskytnúť v ktorejkoľvek časti srdca. Nepríjemný pocit pri srdci alebo pichanie môže mať viacero príčin.

  • Bolesť pri srdci sa často spája s úzkosťou a záchvatmi paniky. Okrem úzkosti môže byť tento nepríjemný pocit pri srdci spôsobený napríklad aj fyzickou aktivitou, stresom a dehydratáciou. Keď človek pociťuje pichanie pri srdci, je dôležité prijať opatrenia na zníženie úrovne úzkosti a stresu.
  • Ďalším dôvodom pichania pri srdci môže byť aj zaseknutý alebo poškodený nerv. Niekedy môže byť príčinou aj chrbtica, kedy bolesť zo zaseknutých stavcov alebo nervov môže vystreľovať do hrudníka. Preto stojí za zváženie pouvažovať o vhodných cvikoch na spevnenie chrbtice a chrbtových svalov. V dnešnej dobe sú obľúbené napríklad joga alebo pilates.
  • Niektoré lieky, napríklad tie, ktoré sa používajú na liečbu astmy alebo vysokého krvného tlaku, môžu spôsobiť, že srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne. To môže spôsobiť pocit pichania pri srdci.
  • V prípade, že je problematické a boľavé miesto v blízkosti hrudnej kosti stuhnuté, môže sa jednať o takzvanú kostrochondritídu. Ide o ochorenie podobné medzirebrovej myalgii a znamená zápal v spojivovom tkanive medzi rebrami a hrudnou kosťou. Príčiny tohto ochorenia nie sú jasné.
  • Jednou možnou diagnózou je tiež tzv. medzirebrová myalgia (intercostals myalgie). Nejedná sa o žiadnu vážnu chorobu, ale skôr o pocitovú nepríjemnosť. Medzirebrová myalgia môže byť spôsobená virálnou infekciou svalov, ale takisto ich opakovaným namáhaním alebo záťažou.
  • Bolesť pri srdci alebo pichanie pri srdci tiež môže byť príčinou napríklad tachykardie, čo je abnormálne rýchly srdcový tep.

Pichanie pri srdci sa môže zdať ako zvláštny pocit, no nie vždy je nevyhnutne príznakom bolesti srdca. Pravdou je, že tento problém postihuje mnoho ľudí.

Ďalšie možné príčiny pichania pri srdci

Nepríjemný pocit pri srdci môže mať aj ďalšie príčiny, ktoré sa možno spočiatku s bolesťou pri srdci nespájajú.

  • Príčinou môže byť napríklad aj kofeín. Je to stimulant, ktorý môže spôsobiť, že srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne. To môže viesť k pocitu pichania v srdci.
  • Hormonálne zmeny môžu spôsobiť, že srdce bije rýchlejšie, čo vedie k búšeniu srdca. Môže sa to stať počas tehotenstva, menopauzy alebo menštruácie.
  • Niektoré zdravotné ťažkosti, ako napríklad nadmerná činnosť štítnej žľazy, môžu spôsobiť, že srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne, čo vedie k búšeniu srdca.
  • V neposlednom rade môže byť príčinou aj fajčenie. To môže spôsobiť zrýchlenie srdcového rytmu, čo vedie k búšeniu srdca.

Pichanie, resp bolesť na ľavej strane pri srdci je signál tela, ktorý by sa nemal ignorovať. Ak je pociťované, je dôležitý rozhovor s lekárom alebo terapeutom o jeho príčine. Prijatie opatrení na zníženie úrovne stresu a úzkosti, ako aj zmena životného štýlu, môžu pomôcť zmierniť príznaky akýchkoľvek základných ochorení.

Pichanie ani bolesť pri srdci by sa nemali ignorovať

Je dôležité rozpoznať príznaky bolesti srdca a vyhľadať lekársku pomoc, ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú. Poznanie príčiny bolesti môže pomôcť získať najlepšiu možnú liečbu a viesť zdravší životný štýl.

Rozhovor s lekárom alebo terapeutom môže pomôcť identifikovať príčinu problémov. Okrem toho pravidelné cvičenie, vyvážená strava a dostatok spánku môžu pomôcť zmierniť príznaky. Ak sa človek domnieva, že pichanie pri srdci je spôsobené ochorením srdca, je dôležité porozprávať sa s lekárom o akejkoľvek liečbe, ktorá by mohla pomôcť.

V niektorých prípadoch sa môžu použiť lieky na kontrolu srdcovej frekvencie. Okrem toho môžu k zmierneniu príznakov prispieť aj zmeny životného štýlu, napríklad zníženie stresu a pravidelné cvičenie.

Pri určovaní príčiny nepríjemného pocitu pri srdci je potrebné zamyslieť sa nad ďalšími orgánmi a tkanivami nachádzajúcimi sa v tejto oblasti tela. Pichanie alebo bolesti často pochádzajú z pod oblasti rebier, prípadne zo svalov nachádzajúcich sa medzi nimi.

Niekedy nemusí existovať žiadna zjavná vnútorná príčina. Tento typ pichania alebo bolesti obvykle po čase zmizne sám od seba. V prípade, že sa úľava nedostaví ani po dlhšom čase, je v takom prípade potrebné dať sa riadne vyšetriť, aby sa vylúčili iné závažnejšie príčiny či už so srdcom alebo pľúcami.

Pichanie pri srdci je signál tela, ktorý by sa nemal ignorovať.
Pichanie pri srdci je signál tela, ktorý by sa nemal ignorovať.

Bolesť pri srdci – príznaky

Bolesť na hrudníku môže spôsobovať mnoho rôznych pocitov v závislosti od toho, čo tento príznak vyvoláva. Niekedy príčina nemá nič spoločné so srdcom, hoci to nie je ľahké zistiť bez návštevy lekára.

Mnohí ľudia s ochorením srdca tvrdia, že majú neurčité nepríjemné pocity, ktoré nie sú nevyhnutne označené ako bolesť. Vo všeobecnosti môže byť nepríjemný pocit na hrudníku súvisiaci so srdcovým infarktom alebo iným problémom so srdcom spojený s jedným či viacerými z nasledujúcich javov:

  1. tlak, plnosť, pálenie alebo napätie v hrudníku
  2. tlaková alebo pálivá bolesť, ktorá sa šíri do chrbta, krku, čeľuste, ramien či jednej z rúk
  3. bolesť, ktorá trvá dlhšie ako niekoľko minút, zhoršuje sa pri činnosti, odchádza a vracia sa alebo sa mení jej intenzita
  4. dýchavičnosť
  5. studený pot
  6. závraty alebo slabosť
  7. nevoľnosť alebo vracanie
  8. iné typy bolesti na hrudníku

Môže byť zložité rozlíšiť bolesť na hrudníku súvisiacu so srdcom od iných typov bolesti na hrudníku. Avšak bolesť na hrudníku, ktorá je menej pravdepodobne spôsobená problémom so srdcom, je častejšie spojená s:

  1. kyslou chuťou alebo pocitom, že sa do úst opäť dostáva jedlo
  2. problémami s prehĺtaním
  3. bolesťou, ktorá sa zmenšuje alebo zhoršuje, keď sa zmení poloha tela
  4. bolesť, ktorá sa zhoršuje, keď človek zhlboka dýcha alebo kašle
  5. citlivosť, keď sa tlačí na hrudník
  6. bolesť, ktorá pretrváva mnoho hodín
  7. klasické príznaky pálenia záhy – bolestivý, pálivý pocit za hrudnou kosťou – môžu byť spôsobené problémami so srdcom alebo žalúdkom

Tieto jednotlivé body môžu pomôcť trochu ozrejmiť, čo znamená nepríjemný pocit, bolesť alebo pichanie pri srdci. Avšak, ako je spomenuté vyššie, niekedy je skutočne zložité určiť, čo je príznakom bolesti srdca. Je preto vždy najlepšie nechať konečný verdikt na odborníka.

Bolesť hrudníku na ľavej strane pri srdci

Aj keď bolesť hrudníku na ľavej strane pri srdci nemusí byť vždy spojená s ochoreniami srdca, rozhodne by sa nemala ignorovať. Medzi príčiny, ktoré sa srdových ochorení netýkajú, patria často napríklad preťaženie prsného svalu, silná nádcha či angína pectoris. Pokiaľ by však o ochorenie srdca išlo, bolesť hrudníka na ľavej strane pri srdci býva spájaná najmä s akútnou a chronickou perikarditídou.

Bolesť na hrudi pri hlbokom nádychu

Ako je spomenuté vyššie, pichanie pri srdci nemusí mať vždy vážnu príčinu. No pokiaľ človek pociťuje bolesť na hrudi pri hlbokom nádychu a tá pretrváva, je dôležitá návšteva lekára, ktorý stanoví správnu diagnózu a liečbu.

Bolesť na hrudi pri dýchaní môže byť spôsobená rôznymi stavmi, od relatívne neškodných až po život ohrozujúce. Častou príčinou môže byť napríklad zápal pohrudnice, zápal pľúc, pľúcna embólia alebo zlomenina rebier.

V niektorých prípadoch môže byť bolesť na hrudníku pri dýchaní spôsobená úzkosťou alebo záchvatmi paniky. Bolesť na hrudníku súvisiaca s úzkosťou sa môže prejavovať ako pocit napätia alebo stláčania na hrudníku a môže ju sprevádzať dýchavičnosť, búšenie srdca a závraty.

Pichanie pri srdci a zápaly v tele

Z liečebných terapií, ktoré je možné pri pichaní v hrudi alebo pri srdci vyskúšať, sú tie zamerané na potlačovanie zápalov. Na začiatok je možné použiť bežné lieky proti bolesti ako Paralen či Iboprufen, pre zistenie, či pichanie po ich užití aspoň na čas zmizne. Tieto lieky potlačujú zápaly v tele.

Pokiaľ sa naozaj jedná o zápal, v takom prípade je ideálne použiť prípravky alternatívnej medicíny, ktoré majú dlhodobejší účinok, pretože narozdiel od liekov bolesť a zápaly nielen potlačujú, ale skutočne liečia ich príčinu. Osvedčený je napríklad vitamín C, prípadne je možné pridať enzýmy a bylinky s protizápalovými účinkami, ako sú aloe vera, šalvia lekárska či rumanček pravý.

Ako popisuje článok, príčin pichania či bolesti pri srdci môže byť veľa. Nie vždy však ide o srdcové ochorenia. Bolesť, pichanie alebo nepríjemný pocit pri srdci môžu spôsobiť buď iné choroby, zranenia či vonkajšie faktory. Pokiaľ si však človek nie je istý, je vždy najlepšou voľbou návšteva lekára.