Naslouchač od Petry Stehlíkovej

Naslouchače som vnímala vo svete Instagramu. Videla som, že si knihu všetci fotia, ale nevedela som, či je až taká dobrá. Prišla mi celkom nezaujímavá. Dnes viem, ako hlboko som sa mýlila.

Anotácia

Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo.

Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit.

Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření.

Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti.

Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem.

Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.
Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit.

Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí?

O autorke

Petra Stehlíková vyštudovala strednú zdravotnícku školu v odbore zdravotný laborant. Vystriedala niekoľko zamestnaní. Svoju autorskú kariéru začala vlastnou cestou, formou samonákladu. Naslochač pôvodne vychádzal od roku 2014 na internete.

Vydavateľstvo Host ho vydalo do knižnej podoby v roku 2016. Dnes už je na trhu aj jeho pokračovanie s názvom Faja. Momentálne žije v Prahe  a je mamičkou na plný úväzok.

Čím je táto séria výnimočná?

Internet je plný pozitívnych hodnotení. Musím a aj chcem priznať, že čitatelia majú pravdu. Začiatok bol plný opisov. Myslím, že boli potrebné preto, aby sme sa vžili nielen do tohto sveta, ale do situácie mladej hrdinky. Ilan, čisté dievča bez deformácií, musí skrývať svoju skutočnú identitu.

Naslouchač opisuje jej príbeh do trinásteho roku života. Vzhľadom na vek hlavnej hrdinky by sme mohli očakávať nejaké infantilné vsuvky alebo nezáživné čítanie. Myslím si však, že príbeh je vhodný aj pre starších čitateľov.

Voči domácim (alebo českým) kúskom sme často skeptickí a neočakávame od autorov kvalitu. Prestaňme to robiť, pretože Naslouchač je dôkazom toho, že aj na našom trhu môže byť kvalitná dystopia.

V príbehu nič nechýbalo. Nový svet bol tak fascinujúci, že som musela knihu proste dočítať. Ilan nás postavila do neľahkej úlohy. Museli sme byť pozorovateľom ich ťažkého osudu. Zažili sme si narodenie, smrť, zistili, čo je to narodiť sa v nesprávnej rodine s ťažkými podmienkami.

Sklenári žili oddelene od ľudí z nížin. Ich osud bol viac než ťažký a ich skorá smrť bola istá. Ľudia z nížin si užívali prepych, technológie a bohatstvo. Postupne však zisťujeme, že to možno nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Dej knihy graduje plynule. Čakala som, že na konci sa všetko rozuzlí, aj napriek tomu, že kniha má ešte pokračovanie. Petra Stehlíková si pre nás pripravila šokujúci koniec a úprimne, som rada, že mám doma už pokračovanie, inak by som bola poriadne nahnevaná.

Tak ako som na začiatku mala trochu problem začítať sa, na konci sa stránky obracali úplne samé.

K Ilan som mala blízko. Celý čas som čakala, kto odhalí jej veľké tajomstvo, či sa zamiluje do kapitána alebo kedy sa proste vzbúri voči osudu, ktorý mala. Nič z toho sa nestalo. Nie je to na škodu, ale trochu tej romantiky by som prijala. Myslím, že by to oživilo už teraz super knihu.

Niekedy premýšľam, ako môže dať autor na papier toľko dokonalých myšlienok. Autorka dopriala našej predstavivosti sviatok a potešila naše srdce. Preto dávam pale hore a knihu hodnotím pozitívne.

Komu knihu odporúčam

Dystopický príbeh vyšiel síce trochu dávnejšie, no ja som sa k nemu dostala až teraz a som z neho nadšená. Sú v ňom menšie nedokonalosti, ale skôr mi chýbali isté prvky ako čitateľovi. Nie, že by kniha za to nestála, práve naopak. Nesie v sebe skrytý obsah, ktorý by si mal každý prečítať sám.

Knihu odporúčam nielen mládeži, ale aj starším čitateľom, ktorí (aspoň občas) siahnu po takomto kúsku. Autorkina tvorba posúva dystopiu v Česku na úplne inú úroveň. Som zvedavá nielen na pokračovanie, ale celkové dokončenie príbehu a osobné stretnutie s autorkou na besede.