Petra Stehlíková -Faja

Keď som počula, aký je Naslouchač super, prečítala som si ho. Keď som počula, že Faja je ešte lepšia kniha, neverila som.

Anotácia

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo.
Ilan prošla skárou a vstoupila do nížin, do světa zcela odlišného od toho sklenařského. Přátelství s kapitánem a ostatními členy pětadvacítky je pro ni stále nové a Ilan si začíná uvědomovat, že takový vztah nevzniká jen tak.

Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří během svého života ovlivnili mnoho významných událostí. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její národ, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.

Klid ve sklenařských městech je narušen, když se po mnoha generacích znovu objeví starodávný nápis. Jen krátká věta, která byla kdysi součástí svobodného sklenařského světa. Ale kdo ji píše po zdech palatulů a sklenařských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví?

Jaký příběh vyprávějí ta tři slova, na první pohled tak jasná, a přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnoha nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.”

O Petre Stehlíkovej

Petra Stehlíková vyštudovala strednú zdravotnícku školu v odbore zdravotný laborant. Vystriedala niekoľko zamestnaní. Svoju autorskú kariéru začala vlastnou cestou, formou samonákladu. Naslochač pôvodne vychádzal od roku 2014 na internete.

Vydavateľstvo Host ho vydalo do knižnej podoby v roku 2016. Dnes už je na trhu aj jeho pokračovanie s názvom Faja. Momentálne žije v Prahe  a je mamičkou na plný úväzok.

Faja prekonala Naslouchače!

Knižné série sú fajn. Čitateľ sa teší, keď vyjde pokračovanie a konečne sa dozvie, ako sa to všetko skončí. Niekedy sú tieto novinky pomerne super, inokedy lepšie než nič. Väčšinou všetci rátajú s pravidlom, že prvý diel je aj tak vždy najlepší. Práve preto som bola prekvapená, ako na mňa Faja zapôsobila.

Na začiatku sa autorka nemotala pri zbytočných opisoch a vysvetlovaniach toho, čo sa udialo predtým. Tento krok vnímam ako veľmi dobrý, pretože sa dej výrazne posunul ďalej. Naslouchač mi prišiel pomerne dosť vysvetľujúci. Samozrejme sme svet spoznať museli, ale keby to tak bolo aj tu, kniha by bola veľmi nezáživná.

Ilan postupne dospieva a na svet sa pozerá inak. Pozorovať túto postupnú zmenu pohľadu je zaujímavé a istým spôsobom veľmi pútavé. Knižné postavy dostávajú viac priestoru, spoznávame ich a vytvárame si k nim vzťah.

Ilan spoznáva Nížiny, kde svoj nový domov našla v sídle 25ky. Tam sa dozvedá Kapitánovo tajomstvo a znenávidí ho. Postupne však príde na to, že je potrebné aj odpúšťať. Formujú ju dobrodružstvá a nové informácie o sklenároch a ich tajomstvách.

Ak však chce so svojou skupinou zotrvať aj naďalej, musí pochopiť, že odpustenie je riešením k vlastnej slobode.

Čo sa mi však nepáčilo bolo búrlivé napätie medzi Ilan a Kapitánom. Raz sa na seba hnevajú, potom nehnevajú.  Bolo to dosť mätúce a niekedy aj zbytočné. Prijala by som pokojne, keby medzi nimi bolo aj niečo viac a ono stále nič (smiech).

Faja a celá séria môže konkurovať zahraničným fantasy príbehom. Myslím, že Petra Stehlíková (a aj mnoho iných autorov) dokazuje, že zaškatulkovávanie spisovateľov a príbehov je zbytočné. AK dáme na predsudky a knihy si neprečítame, prídeme o veľa.

Komu knihu odporúčam

Kúpa knihy trvá dlhšie, než jej samotné prečítanie (smiech). Ak ste počuli názory, že sa rýchlo a dobre číta, uverte im. Myslím si to isté. Ilan postupne dospieva a byť chlapcom je čoraz ťažšie. Petra si všetko dobre premyslela. Je mi ľúto, že aj napriek tomu, ako dej graduje, de facto sa ďaleko nepohol.

Ten koniec. Čože? Rada by som sa konečne dozvedela viac. Chcem dostať odpovede na svoje otázky. Chcem veľkolepo odhaliť tajomstvo Ilan alebo by som rada s ňou prežila prvú lásku. Je to krásna a čistá duša a zaslúži si ju.

Knihu určite odporúčam všetkým milovníkom fantasy príbehov. Stehlíkovej svet je pre mňa dokonalý a úplne premyslený. Skutočne klobúk dole. Určite nutne potrebujem pokračovanie. Myslím, že sa k tej pravej zápletke ešte len dostaneme.