Pestrosť tréningu je rovnako dôležitá ako jeho systematickosť

pestrost treningu

V CrossFite si treba uvedomiť, že to nie je jednostranne zameraný šport, avšak všestranné rozvíjanie fyzických schopností a aj keď majú všetci tréneri v gyme rovnako kvalitné všeobecné pohybové vzdelanie, každý z nich sa zameriava a špecializuje na inú činnosť, ktorá ho baví.

Takže okrem toho, že je jeden fešák a druhý má viac tetovaní, je dosť pravdepodobné, že jeden je väčší odborník vo vzpieraní a druhý v gymnastike alebo v behu…a ak človek chce vyťažiť z každého tréningu maximum, vyberie si tú najlepšiu dostupnú voľbu.

Podobný prístup ako v škole

Ako teda vedieť, ktorý tréner je v danom momente pre náš progres najlepšou voľbou? Nebojme sa, v dobrom gyme nás toto rozhodnutie nenechajú urobiť samých, lebo tam sa na našich hodinách budú tréneri striedať pravidelne. Ideálne nastavenie by sa dalo prirovnať k systému výučby na základnej škole.

Tam sme mali jedného triedneho učiteľa, s ktorým sme trávili najviac času, venovali sa širokému záberu predmetov a ktorý poznal náš vedomostný progres najlepšie. Keď sme však mali mať predmet mimo jeho špecializácie, prišiel do triedy niekto iný.

V CrossFite je to rovnako. Môžeme mať jedného obľúbeného – toho nášho trénera, s ktorým sa budeme posúvať vo viacerých oblastiach a ktorý bude sledovať náš pohybový progres. Tento tréner nám avšak do tréningového rozvrhu dá (keď je rozumný) aj iné oblasti CrossFitu „vyučované“ inými trénermi.

Tréning s profesionálnym trénerom, môže byť dobrý tip aj na darček pre futbalistu.

Nemusí totiž každý z nich presne poznať našu maximálku na drep či najlepší čas na 400 metrov, avšak keď vedia, kde robíme chyby a aké detaily vieme vyladiť, môžu nám dať nenahraditeľné rady, ktoré nás posunú vpred. O tom je totiž špecializácia. O detailoch, ktoré iní nevidia.

Koľko jazykov športov ovládaš, toľkokrát si človekom

Keď je však reč o ideálnom nastavení tréningového režimu, určite by sme nemali ostávať len pri CrossFite. O jeho komplexnosti nemusíme veľa písať, však práve táto vlastnosť je jeho podstatou.

Avšak ani ten najkomplexnejší tréningový program s činkami, kettlebellmi, na gymnastických kruhoch či na atletickej dráhe v našom obľúbenom gyme nenahradí ostatné pohybové aktivity ako je plávanie, jóga, športové lezenie alebo úplne najbežnejšie športy ako futbal, basketbal, tenis či hokej.

Buď ako forma aktívnej regenerácie alebo len ako zmena a rozbitie tréningového stereotypu. V gyme totiž môžeme makať aj 5 dní v týždni a už takmer ani necítiť svalovicu, avšak keď náhodou vyskúšame niečo nové, na druhý deň sa ozvú svaly, o ktorých sme ani netušili.

Ideálny tréningový režim

Aj keď to niekedy časovo nevychádza, ideálny tréningový program je možné mať čo najpestrejší. Ideálne sa snažme počas týždňa rozložiť naše sily medzi tieto aktivity:

  • Silový tréning – 3x (5-6 hodín v týždni)
  • Gymnastika – 1x (1 hodina v týždni)
  • Stretching – 7x (20 minút denne)
  • Plávanie – 1x (1 hodina v týždni)
  • Kolektívne športy – 1x (1-2 hodiny v týždni

Ak si to teda spočítame, ide o 10-12 hodín aktivity počas týždňa, čiže asi hodinku a pol aktivity denne. To naozaj nie je veľa, keď si zoberieme, že ide o optimálny režim, takže sa netreba vyhovárať a treba sa hýbať. Nemusí to byť hneď na začiatku takéto nabité, avšak aspoň trochu času si nájdime.

Čo všetko zahrnúť do tréningového plánu?

Cvičenie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a prípravy na rôzne fyzické testy, napríklad pre tých, ktorí sa chcú stať hasičom. Pravidelné cvičenie môže pomôcť zlepšiť fyzickú vytrvalosť, znížiť riziko vzniku mnohých chorôb, ako aj podporiť duševné zdravie. Na dosiahnutie maximálnych výsledkov je dôležité mať dobre vypracovaný tréningový plán.

Prvým krokom pri vytváraní tréningového plánu je vyhodnotenie nášho aktuálneho stavu. Skúsme si vybrať pár cvikov, ktoré môžeme vykonávať súčasne. Ak máme zdravotné obmedzenia, mali by sme sa oboznámiť s bezpečnými a efektívnymi cvikmi, ktoré sú pre nás vhodné.

Druhým krokom je zvoliť si ciele. Je dôležité stanoviť si reálne ciele pre svoje cvičenie. Ak chceme napríklad nabrať svalovú hmotu, mali by sme sa sústrediť na cviky, ktoré nám pomôžu dosiahnuť tento cieľ.

Tretím krokom je vytvorenie tréningového plánu. Náš tréningový plán by mal zahŕňať cvičenia, ktoré sú vhodné pre naše ciele. Mali by sme zahrnúť cvičenia, ktoré sa zameriavajú na svalovú silu, vytrvalosť, flexibilitu a kardiovaskulárne zdravie.

Štvrtým krokom je stanoviť si časový plán. Mali by sme si stanoviť, koľko času chceme venovať cvičeniu každý deň. Náš tréningový plán by mal zahŕňať dostatok času na oddych, aby sme zabránili preťaženiu.

Piatym krokom je dodržiavanie tréningového plánu. Mali by sme sa držať nášho tréningového plánu, aby sme dosiahli naše ciele. Ak sa budeme držať nášho tréningového plánu pravidelne, budeme mať väčšiu pravdepodobnosť dosiahnuť naše ciele.

Vytvorenie tréningového plánu je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Pri tvorbe tréningového plánu je dôležité zvážiť naše ciele, obmedzenia a časové možnosti. Tréningový plán by mal zahŕňať cviky, ktoré nám pomôžu dosiahnuť naše ciele, ako aj cviky, ktoré sú pre nás bezpečné.

Prečo je dobre striedať cvičenia?

Cvičenie je dôležité pre každého, kto chce mať zdravý životný štýl. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo je dôležité striedať cvičenia.

Prvým dôvodom je zabrániť monotónii. Cvičenie môže byť náročné nielen fyzicky, avšak aj psychicky. Ak cvičíme vždy rovnaký druh cvičenia, môže to viesť k tomu, že sa nám to bude čoskoro zdať nudné. Ak sa nám to stane, pravdepodobne to môže viesť k tomu, že prestaneme cvičiť úplne.

Striedanie cvičení nám umožňuje mať rôzne druhy cvičení, čo nám zabezpečí, že nám cvičenie bude stále zábavné.

Druhým dôvodom je zabezpečiť, aby sme mohli dosiahnuť optimálne výsledky. Ak cvičíme naše telo vždy rovnakým spôsobom, jeho schopnosti sa stanú stagnujúcimi a budete limitovaní dosiahnutím našich výsledkov.

Striedanie cvičení nám môže pomôcť posilniť svaly, aké sme pravdepodobne nemali možnosť posilniť predtým.

Tretím dôvodom je zabezpečiť, aby sme zostali zdraví. Cvičenie úzko súvisí s rizikom zranenia. Ak robíme vždy rovnaké cvičenia, môžeme sa zraniť. Striedanie cvičení nám umožní vyhnúť sa zraneniam, ktoré by mohli vzniknúť, keby sme vždy robili tie isté cvičenia. Striedanie cvičení je preto veľmi dôležité pre každého, kto chce mať zdravý životný štýl.

Umožňuje nám nielen udržať monotónnosť na uzde, avšak tiež sa vyhnúť zraneniam, zvýšiť naše výkonnostné schopnosti a dosiahnuť optimálne výsledky. Vždy by sme mali začať s ľahkými cvičeniami a postupne pridávať náročnejšie cvičenia, aby sme sa uistili, že telo je pripravené na prácu.

Kedy je najlepšie vykonávať tréning?

Kedy je najlepší čas na vykonanie tréningu? To je večne diskutovaná otázka, ktorá sa týka ľudí všetkých vekových kategórií, ktorí sa snažia dosiahnuť svoje fitness ciele. Vykonávanie tréningu je dôležitým prvkom k dosiahnutiu našich cieľov a je nevyhnutné, aby sme zistili, kedy je pre nás najlepší čas na vykonanie tréningu. Uvádzame niekoľko tipov na to, kedy je najlepšie vykonávať tréning.

1. Ráno: Ak môžeme, skúsme si vyhradiť aspoň 30 minút ráno na vykonanie tréningu. Ranné cvičenie môže byť veľmi užitočné pre dosiahnutie našich cieľov. Ranné cvičenie nám môže pomôcť prebudiť sa a začať deň s energiou. Je to tiež dobrý spôsob, ako začať denne pracovať na svojom zdraví a fitnese.

2. Popoludní: Pre mnohých ľudí je popoludnie jedným z najlepších časov na vykonanie tréningu. Toto je dobrý čas na to, aby sme sa sústredili na náš tréning a prepracovali sa k dosiahnutiu nášho cieľa. Popoludňajšie cvičenie je tiež dobré pre náš metabolizmus a môže nám pomôcť v boji proti stresu.

3. Večer: Ak nemáme dostatok času skoro ráno alebo popoludní, večer je tiež dobrý čas na vykonanie tréningu. Večerné cvičenie môže byť prospešné pre našu fyzickú kondíciu a môže nám pomôcť udržať naše ciele. Večer je tiež dobrý čas na relaxáciu a sústredenie sa na cvičenie.

Všetky tieto časy sú dobré pre vykonanie tréningu, avšak najdôležitejšou vecou je, aby sme si našli čas na vykonanie tréningu, ktorý je pre nás vhodný a čo najviac vyhovujúci. Najlepšie je si nájsť čas na tréning denne, ak je to možné. Postupujme podľa nášho vlastného tempa a nastavme si ciele, ktoré sú pre nás dosiahnuteľné.