Pestrosť tréningu je rovnako dôležitá ako jeho systematickosť

V CrossFite si treba uvedomiť, že to nie je jednostranne zameraný šport, ale všestranné rozvíjanie fyzických schopností a aj keď majú všetci tréneri v gyme rovnako kvalitné všeobecné pohybové vzdelanie, každý z nich sa zameriava a špecializuje na inú činnosť, ktorá ho baví.

Takže okrem toho, že je jeden fešák a druhý má viac tetovaní, je dosť pravdepodobné, že jeden je väčší odborník vo vzpieraní a druhý v gymnastike alebo v behu…a ak človek chce vyťažiť z každého tréningu maximum, vyberie si tú najlepšiu dostupnú voľbu.

Podobný prístup ako v škole

Ako teda vedieť, ktorý tréner je v danom momente pre váš progres najlepšou voľbou? Nebojte sa, v dobrom gyme vás toto rozhodnutie nenechajú urobiť samých, lebo tam sa na vašich hodinách budú tréneri striedať pravidelne. Ideálne nastavenie by sa dalo prirovnať k systému výučby na základnej škole.

Tam ste mali jedného triedneho učiteľa, s ktorým ste trávili najviac času, venovali sa širokému záberu predmetov a ktorý poznal váš vedomostný progres najlepšie. Keď ste však mali mať predmet mimo jeho špecializácie, prišiel do triedy niekto iný.

V CrossFite je to rovnako. Môžete mať jedného obľúbeného – toho vášho trénera, s ktorým sa budete posúvať vo viacerých oblastiach a ktorý bude sledovať váš pohybový progres. Tento tréner vám ale do tréningového rozvrhu dá (keď je rozumný) aj iné oblasti CrossFitu „vyučované“ inými trénermi.

Nemusí totiž každý z nich presne poznať vašu maximálku na drep či najlepší čas na 400 metrov, ale keď vedia, kde robíte chyby a aké detaily viete vyladiť, môžu vám dať nenahraditeľné rady, ktoré vás posunú vpred. O tom je totiž špecializácia. O detailoch, ktoré iní nevidia.

Koľko jazykov športov ovládaš, toľkokrát si človekom

Keď je ale reč o ideálnom nastavení tréningového režimu, určite by sme nemali ostávať len pri CrossFite. O jeho komplexnosti nemusíme veľa písať, však práve táto vlastnosť je jeho podstatou.

Avšak ani ten najkomplexnejší tréningový program s činkami, kettlebellmi, na gymnastických kruhoch či na atletickej dráhe vo vašom obľúbenom gyme nenahradí ostatné pohybové aktivity ako je plávanie, jóga, športové lezenie alebo úplne najbežnejšie športy ako futbal, basketbal, tenis či hokej.

Buď ako forma aktívnej regenerácie alebo len ako zmena a rozbitie tréningového stereotypu. V gyme totiž môžete makať aj 5 dní v týždni a už takmer ani necítiť svalovicu, ale zaručujem vám, že keď náhodou vyskúšate niečo nové, na druhý deň sa ozvú svaly, o ktorých ste ani netušili.

Môj ideálny tréningový režim

Aj keď to niekedy časovo nevychádza, môj tréningový program sa snažím mať čo najpestrejší. Ideálne sa snažím počas týždňa rozložiť svoje sily medzi tieto aktivity:

  • Silový tréning – 3x (5-6 hodín v týždni)
  • Gymnastika – 1x (1 hodina v týždni)
  • Stretching – 7x (20 minút denne)
  • Plávanie – 1x (1 hodina v týždni)
  • Kolektívne športy – 1x (1-2 hodiny v týždni)
  • Iné – 1x (čokoľvek sa naskytne, ale momentálne sa snažím hodinu týždenne v škole tancovať..áno, dobre čitate, tancovať :))

Ak si to teda spočítame, jedná sa o 10-12 hodín aktivity počas týždňa, čiže asi hodinku a pol aktivity denne. To naozaj nie je veľa, keď si zoberieme, že sa jedná o optimálny režim, takže sa netreba vyhovárať a treba sa hýbať. Nemusí to byť hneď na začiatku takéto nabité, ale aspoň trochu času si nájdete. A keď potrebujete s niečim poradiť, viete kde ma nájsť!