Panta rhei Awards približuje čitateľom obľúbených autorov a ich tvorbu

Spätná väzba je pre každého dôležitá. Autorom ju môžete vyjadriť napríklad v hlasovaní súťaže Panta rhei Awards. Je nominovaný aj váš obľúbenec?

Knižné ocenenie Panta rhei Award sa koná už desiaty rok. Jej organizátorom je obľúbená a najväčšia sieť kníhkupectiev na Slovensku – Panta rhei.

O víťazoch sa rozhodne na základe hlasovania čitateľov buď z vybraných nominantov, alebo vďaka vytvoreniu vlastných nominácií na základe vlastných sympatií a preferencií.

Ocenenia tohto typu sú podľa mňa dôležité

Autor píše. Ak má veľa inšpirácie, veľa píše. Myslím si však, že najväčšou odmenou pre neho je reakcia čitateľov. Nič nie je krajšie než pocit, keď sú napísané slová čítané a keď sa niekto teší na ďalšie nové príbehy.

Ocenenia ako Panta rhei Awards sú spätnou väzbou. Šepkajú, že to čo, robia spisovatelia, robia dobre. Je to nielen reklama pre ich knihy, ale aj istá prestíž a hodnota, ktorá sa odrazu premení do hmotnej podoby.

Ak máte radi knihy a chcete, aby aj budúce generácie mohli čítať kvalitnú slovenskú literatúru rôznych žánrov, premyslite si, či ju viete adekvátne ohodnotiť. Nedávno som viedla jednu diskusiu, kde som sa pýtala, či čitatelia píšu referencie na knihy.

Odpovede ma dosť prekvapili. Mnohí sa vyjadrili záporne. Ich názor im neberiem, samozrejme majú na neho právo. Ale viem, že je mojou úlohou nielen písať o knihách a spisovateľoch, ale aj o tom, prečo je dobré povedať – „táto kniha bola super“. Myslím si, že tieto slová viete vyjadriť aj hlasovaním v Panta rhei Awards.

Okrem 6 kategórií, ktoré môže ovplyvniť čitateľ sú pripravené aj dve ocenenia, o ktorých rozhoduje odborná porota,  ktorá zasadá v zložení: riaditeľka literárneho informačného centra Miroslava Vallová, literárny kritik Dado Nagy, publicista a šéfredaktor Magazínu o knihách Martin Kasarda, publicista a komentátor Róbert Kotian, literárny kritik a publicista Matúš Mikšík.

V kategórii Sieň slávy Panta Rhei sa k členom poroty pridáva aj výkonný riaditeľ Panta Rhei Miloš Božek.

Taktiež som veľmi rada, že tento rok vznikla kategória Cena knižných blogerov, pretože tí sú v oblasti knižného onlinového marketingu veľmi dôležití.

Spoznali sme viac Mirku a aj sme oprášili zabudnuté

Dňa 19. 3. 2019 sa v troch slovenských mestách (Žilina, Trnava a Košice) konal pri príležitosti spomínaného projektu Veľký kvíz o slovenských spisovateľoch.

V Trnave bola hosťom Miroslava Varáčková. S Mirkou sme sa rozprávali o jej novinke Spolu to zvládneme, o jej čitateľoch, o jej motivácii do písania a aj o tom, čo pre nás pripravuje tento rok.

Potom sa mohli prítomní milovníci kníh zapojiť do kvízu, v ktorom odpovedali na otázky v 3 rôznych okruhoch – slovenské klasiky, súčasná slovenská literatúra a Panta rhei Awards. Svoju šancu na výhru mohli znásobiť zodpovedaním bonusových otázok, ktoré sa týkali Miroslavy Varáčkovej.

Myslím si, že je dôležité vzdelávať (nielen) mládež v oblasti klasickej slovenskej literatúry, ale treba im približovať aj tú súčasnú. Kvízové otázky boli len nástrelom. Kto má záujem oprášiť si staré vedomosti alebo získať nové už vie, ako na to a kde ich má hľadať. Predsa v knihách.

Chcete byť súčasťou tohto projektu?

Panta rhei Awards taktiež dáva možnosť čitateľom zapojiť sa do projektu. Nielenže je potrebný váš hlas, ale aj sa môžete zúčastniť rôznych besied. Najbližšie dávam do pozornosti podujatie, ktoré sa koná 27. 3. 2019 v Panta rhei na Poštovej v Bratislave. Udalosť nesie názov Slovenské knihy, ktoré treba čítať.