Panna Mária v Kibehu v Rwande

Farnosť Kibeho vznikla už v roku 1934. Špeciálnym miestom modlitieb a pútí sa však stala až po zjavení sa Panny Márie. Od júna 2001 bolo Kibeho v Rwande uznané z mariánske pútnické miesto. Kibeho sa nachádza blízko hraníc Burundi. Je vzdialené 190 km južne od hlavného mesta Rwandy – Kigali.

V novembri 1981 sa tu mladej študentke Alphonsine Mumureke poprvýkrát zjavila Panna Mária. Predstavila sa ako Nyina wa Jambo (čítaj njina va džambo), čo znamená matka sveta. Zjavenie sa opakovalo o mesiac a pol neskôr. Tentoraz sa s ňou stretli ďalšie dve študentky Nathalie a Marie Claire. Panna Mária sa dievčatám zjavila v čase, keď vládol v krajine pokoj a mier.

Varovala ľudí pred nebezpečenstvom, ktoré hrozí Rwande a celému svetu, pretože žijú ďaleko od Boha. Počas zjavení zazneli silné výzvy k pokániu a zmeny sŕdc: “Kajajte sa, kajajte sa!” alebo “Obracajte sa, kým je ešte na to čas.” Panna Mária niekoľkokrát zopakovala jednu z tajomných viet: “Viera i neviera prídu skôr, ako si to stihneme všimnúť.”

Jej slová o bratstve a potrebe hlbokej premeny však ľudia nepočúvali. O viac ako 10 rokov krajina zažila ťažké obdobie – občiansku vojnu, ktorá vzala život desaťtisícom ľudí. Hoci je dnes v Rwande opäť mier, odkaz Panny Márie o bratstve medzi ľuďmi a hlbokej premene každého človeka na lepšieho zostáva naďalej aktuálny.

31.mája sa v Kibehu slávi Navštívenie Panny Márie a posvätenie sanktuária Sedembolestnej Panny Márie. 31. augusta 2003 tu začali svoju misiu Otcovia pallotíni. Pútnické centrum Svätého Vincenta Pallottiho pomáha ľuďom zo zahraničia organizovať púte do Kibeho.