Michaela Zamari – Klient môjho šéfa

Michaela Zamari uvádza na trh ďalšiu novinku. Tentokrát pokračovanie obľúbenej série Šéf môjho šéfa.

Písať knižné série je ťažké, pretože udržať si čitateľovu pozornosť a vernosť je skutočne náročné. Väčšinou spin off (voľné pokračovania) ma odrádzajú už len z toho dôvodu, že keď si zvyknem na obľúbených hrdinov, zrazu je to super príbeh, ale bez nich. Verte, že také ja nemám rada.

Preto, keď som sa dozvedela, že vychádza voľné pokračovanie série Šéf môjho šéfa od Michaely Zamari, bola som trochu (ale vážne len trochu) skeptická. Aj keď mám autorku a jej slová veľmi rada, knihu som začínala čítať s veľkým otáznikom v hlave. Ten sa už po prvých stranách rýchlo zmenšoval, až sa stratil úplne.

Tentokrát dostali priestor Liana a Johannes

Poznáte film A čo keď je to pravda? Mali sa stretnúť, ale nešťastná udalosť zabránila, aby spoznali lásku svojho života, no oni si k sebe našli cestu aj tak. Odmyslite si tú nešťastnú udalosť a máme na svete super začiatok (smiech).

Liana a Johannes sa už dávno mali spoznať, ale vždy do toho niečo prišlo a osudový prelom sa nekonal. Preto považujem zoznámenie v lietadle za maximálne epické a vtipné. Zamari vedela, ako si získa srdce čitateliek.

Nela a Tomas sa budú brať. Svoj svadobný obrad chcú prežiť na súkromnom ostrove v rezorte, ktorý by som si teda nezaplatila zo svojho študentského štipendia. Partia aj rodina sa zídu a letia tam o niekoľko dní skôr, aby túto príležitosť maximálne využili a oddýchli si, čo to len ide.

Tento čas využila naša nová dvojica na to, aby sa viac spoznala. Tá energia a vášeň, ktorá medzi nimi zavládla bola úžasná. Normálne mi iskrila čítačka (smiech). Ale nie, nebojte. Prežila to, len s menšou ujmou.

A tu sa začína zápletka a boj o osudovú lásku. Johannes môže mať všetko, čo len chce, len s Lianou je to ťažšie. Nádej však zomiera posledná. Ale viac vám už neprezradím.

Aký je môj celkový pohľad na knihu?

Osud nevyjednáva sa perfektne číta a to bez debaty. Stranu som „obracala“ jednu za druhou a naozaj sa mi páči autorkin progres. Kniha mi poskytla plnohodnotný zážitok.  Pozitívne vnímam hlavne dôraz na detailný zážitok z pobytu na ostrove.

Veľmi rada si dám opätovné čítanie, keď mi dôjde aj v tlačenej verzii. Potom sa pridáte aj vy?

Čo sa mi na knihe páčilo?

Jednak sa mi páčili emócie hlavných postáv a spôsobom, akým boli vyjadrené. Niekedy som mala pocit, akoby Liana vystúpila z knihy a sedela vedľa mňa. Pre mňa bolo skutočne všetko uveriteľné. Poviem vám, tá žena si toho prežila možno až veľa na jeden život.

No a na druhú stranu sa mi páčila prítomnosť postáv, ktoré poznáme z predošlých kníh a ich silná účasť v príbehu. Nebolo to len o tom, že autorka stavia na postavených základoch, ale aj sa posúva ďalej a príbeh primerane rozširuje a ponúka tak nové možnosti.

Konečne som sa v spin off pokračovaní nemusela rozlúčiť s obľúbencami, ale uvidela som ich v inom svetle. Taktiež dostali priestor aj iné postavy, ktoré sme doteraz poznali len okrajovo.

Čo sa mi na knihe nepáčilo?

Ak sa toto sama seba pýtam, tak skutočne neviem nájsť nejakú konkrétnu odpoveď. Kto ma pozná, tak vie, že príbehy tohto typu sú moje najobľúbenejšie. Priateľstvo, silné medziľudské väzby, humor, láska, vášeň, erotika, ale aj sklamanie, strach a obavy z vecí, ktoré sa udiali v minulosti, to je proste moje.

Dokonca kniha obsahuje 2v1, takže nemusíme čakať na pokračovanie, keď sa niečo napínavo skončí, ale rovno sa dočkáme očakávaného záveru a rozuzlenia (a snáď čoskoro ďalšej knihy).

Ktorá postava mi bola najviac sympatická?

Veľmi rada som sa opäť stretla s Nelou a Tomasom. Prekvapila ma však samotná Liana, ktorá bola inteligentná, vtipná, vynaliezavá a ľudská. Jej talent kričí na míle ďaleko a skutočne som rada, že Michaela Zamari prvé spin off venovala práve jej a veľmi príťažlivému Johannesovi.

Prežila si toho veľa zlého, no aj tak sa z nej vyformovala osobnosť. Myslím, že môže byť vzorom a jej život návodom pre tých, ktorí majú občas pocit, že sú stratení.

Čo ma milo prekvapilo?

Prekvapilo ma to, aká je kniha prudko čitateľná. Skutočne som sa bála, či má zmysel písať ďalší diel zo série a otvoriť niečo, čo už bolo pre mnohých čitateľov uzavreté. Najmä, keď sme sa medzitým dočkali aj inej knihy od autorky. Som rada, že Michaela Zamari tento krok podnikla.

Taktiež to, že autorka stavila všetko na úprimnosť a komunikáciu, ktorej absencia často spôsobila komplikácie, ktoré robili dej zaujímavejším. Som rada, že aj keď rozprávačom bola Liana, niekedy sme nenápadným spôsobom prenikli do Johannesovej mysle.

Môžem prezradiť, že od druhej polovice sa dokonca pohľady rozprávačov striedajú, čo ma úplne zahrialo do srdca. Pradiem spokojne ako mačka.

A v neposlednom rade ma potešil epilóg, ktorý podľa mňa krásne vydláždil cestu ďalšiemu páru, ktorý možno (snáď) lepšie spoznáme nabudúce. Čo povieš, Miška?

Komu knihu odporúčam

Knihu určite odporúčam, romantičkám,  večným snílkom a ženám, ktoré nehľadajú v knihách iba plytkú erotiku bez deja. Knihy tejto autorky sú pre mňa vždy niečím viac a tu to tak aj bolo. Kašlať na zahraničnú beletriu pre ženy, ktorá teraz valcuje slovenský trh.

Presne to isté mi ponúka aj tvorba Michaely Zamari, len je v tom o kúsok viac citov, rozvinutejšieho deja a postáv a hlavne hĺbky, ktorá mnohým sľubným príbehom chýba.