Odštartoval 26. ročník gospelového festivalu Verím Pane

gospelovy-festival

V utorok, 19. júna 2016, sa začal najstarší gospelový festival na Slovensku, Verím Pane. Dvadsiaty šiesty ročník festivalu nesie okrem hlavného motta Doma je doma i motto Neprišiel som volať spravodlivých, v duchu Svätého roku milosrdenstva vyhláseného pápežom Františkom.

Na festivale je možnosť počas piatich dní zažiť mladé začínajúce talenty, no aj dlhoročné stálice slovenskej aj českej gospelovej scény. Hudobný program v amfiteátri v blízkosti Oravskej priehrady, či na klubovom pódiu v Dome kultúry na námestí, sľubuje kvalitný zážitok.

vppp-204x300-5458095

Program festivalu

Novinkou v sprievodnom programe sú diskusie na rôzne (nielen hudobné) témy. Na programe sú vo štvrtok a v piatok o 10.00 h a 15.00 h a v sobotu o 15.00 h v čajovni (pri amfiteátri v stanovom mestečku), v pastoračnom centre alebo priamo v amfiteátri. Okrem noviniek sa účastníci môžu tešiť na duchovný program, tradičné tvorivé dielne, spoločenské hry a športové aktivity.

Prvýkrát sa na festivale predstaví kapela Timon, ktorá na amfiteátri v stredu o 18.25 h otvorí hudobnú časť. Za ňou bude nasledovať Nový svet, An(dž)elino a formácia NO-squad. Večer uzavrie staronová kapela Mimicry, ktorá sa na Verím Pane predstaví po takmer desiatich rokoch.

Štvrtkový večer bude pódium na amfiteátri patriť hudobnému zoskupeniu Orémus, zaspieva bluegrassový spevák Jaro Nečesaný a zahrá ethno kapela Spod Budína. Poprockové kapely 4Others a 30tri ukončia druhý festivalový deň v amfiteátri.

Tvorivá dielňa Práca v kapele sa odprezentuje v Kultúrnom dome o 21.00 h. Po nej so začiatkom o 21.30 h ovládnu klubové pódium slovenskí i českí pesničkári zvučných mien ako napríklad Miroslav Šmilňák pod umeleckým menom Miro Jilo, folkový spevák Peter Janků a vľúdny český pesničkár Pavel Helan.

Na záver zaznie hudobno-poetické pásmo Preblahoslavená, ktoré malo svoju premiéru v marci tohto roku v Košiciach.

Piatkový program

Programom nabitý piatok začína v amfiteátri popoludňajšími koncertmi už o 13.00 h. Otvorí ho projekt Gospeltalent. Po nich bude nasledovať duo Lojsch & Furman a ukončenie popoludňajšieho bloku koncertov bude v réžii českej kapely A.M.Úlet.

Prvým účinkujúcim v piatkový večer bude skupina Zachej, ktorá začína o 18.25 h. Po nich nasledujú hudobné formácie s názvom Prečo nie? a Kerygma. Dlhoročné stálice festivalu Credo a Sába odohrajú svoje piesne na záver piatkového večera.

O 21.40 hod. sa začína program aj na klubovom pódiu, kde sa postupne predstavia tvorivá skupina Poetica Musica, skupina Skalka a trio Michelčík, Šimková, Mladosievičová. Večer uzavrie česká kapela Hrozen.

Na festival sa tento rok vrátia aj Spevy a modlitby z Taizé, ktoré začnú o 23.30 vo farskom kostole v Námestove.

Sobotňajší a nedeľný program

Víkendový program pamätá aj na najmladších. V sobotu doobeda bude v amfiteátri pásmo s názvom Hurá systém, určené všetkým deťom a ich rodičom. Nedeľa poobede o 15.00 h bude určená detským divákom, ktorí zažijú interaktívne Zázrakovanie.

V sobotu sú do popoludňajšieho programu zaradení Miro Vranský, Song in The Night, MyWay, One Way a G.O.D.´s. Večerné pásmo odštartuje hudobné zoskupenie s názvom El Roi, po nich sa predstaví Adriel, obľúbený Boží šramot, na amfiteáter sa vráti kapela Metelica a na záver The Elements.

Tanečné divadlo ATak pod vedením Pala Danka uvedie o 18.30 v Kultúrnom dome predstavenie Galéria, špeciálne „ušité“ pre Rok milosrdenstva, o svetle a tme v živých obrazoch. Na polnoc ja naplánovaný tradičný improvizovaný Polnočný kultúrny program.

Svoje stále miesto v programe festivalu majú večerné sväté omše o piatej. Liturgiu svojím speváckym doprovodom v utorok doplnila skupina The Wind z ďalekých Vojčíc, v stredu zaspieva Námestovský mládežnícky zbor, vo štvrtok Fortuna, v piatok Zázrivci a Veličania a v sobotu zbor Juventus. Slávnostnú nedeľnú svätú omšu na amfíku o 10.30 h celebruje námestovský dekan Blažej Dibdiak.

Hrajú Maldí z Oravy a naživo ju odvysiela Televízia LUX. Popoludňajší program otvorí pesničkár Ondro Štyrák, ktorého vystrieda skupjna Spray. O 15.00 h nasleduje spomínané detské predstavenie Zázrakovanie. O 16.00 h sa predstaví kapela Smaily, po nich Adam Bubík, Križiaci, Magnet reunion a Kéfas.

Sprievodné podujatia festivalu

Sprievodné podujatia tvoria neoddeliteľnú súčasť gospelového festivalu Verím Pane. Účastníci sa môžu zapojiť do tvorivých dielní: Aranžovanie kvetín, Tvorivý ateliér, Dramatická tvorba, A‘capella Gospelfoto a Práca v kapele. 

Organizátori opäť nezabudli ani na najmenších účastníkov a rodiny s deťmi. V priestoroch Kultúrneho domu v spolupráci s námestovským Rodinným centrom Drobček pre ne pripravili “Detskú herňu a tvorivku”.

Návštevníci tam nájdu veľkú herňu s vašimi obľúbenými hračkami, aktívnu zónu, baby kútik pre najmenších, dojčenský a prebaľovací kútik. V ďalšej miestnosti budú detské tvorivé dielne. Herňa a tvorivka budú pre vás otvorené v stredu, štvrtok a piatok v čase: 9:00 – 12:00 a 14:00 – 16:30.

Medzi sprievodné aktivity patria tiež účastníkmi vyhľadávané spoločenské a športové hry pre skupiny aj jednotlivcov. Medzi čoraz obľúbenejšie miesta na festivalové stretnutia patrí Čajovňa v stanovom mestečku.

Vstup na festival je voľný, účastníci ho však môžu podporiť buď priamo, alebo prostredníctvom spomienkových predmetov. Čo sa týka stravovania, Námestovo ponúka v blízkom okolí amfiteátra viacero možnosti a pripravený je tiež obmedzený počet miest na ubytovanie.

Hudobný festival Verím Pane sa konal prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach z iniciatívy vtedajšieho mladého správcu farnosti, Juraja Drobného. V rokoch 1994 – 1996 bola miestom konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa festival nekonal a od roku 1998 sa koná v Námestove.