Obávaný Mys dobrej nádeje: vzácna príroda na konci sveta

mys-dobrej-nadeje

Túžba po poznaní bájnych orientálnych krajín, ktoré boli v Európe opradené legendami, viedla k hľadaniu bezpečnejšej cesty do Ázie. Križovanie kontinentu po súši bolo totiž plné nástrah. Obchodovať s exotickým korením túžili aj Portugalci, a tak v lete v roku 1487 členovia posádky Bartolomea Diaza položili na palubu zvyšnú výbavu potrebnú k ceste. 

Rozhodli sa dostať do Indie oboplávaním južného pobrežia Afriky. Keďže dovtedy nebolo známe, že by sa taká plavba podarila, neboli pripravení ani na prudké víchrice, ktoré sú pre otvorené more na juhu Afriky typické. Práve tu sa stretávajú dva oceány, Atlantický a Indický.

Dobrodružná cesta Bartolomea Diaza

V tejto oblasti ich prudká búrka zaviala ďaleko od pevniny a hladní, vyčerpaní muži presvedčili svojho kapitána, že je načase vzdať sa. Ten súhlasil a po ceste domov ho odmenil krásny pohľad. Ostrý výbežok pevniny do mora, ktorý dnes nazývame mys, svojou sýtozelenou farbou kontrastoval s hlbokým morom naokolo.

Tajomné miesto nazval Cabo Tormentoso (voľný preklad búrkový mys) potom, čo sa do rodného Portugalska vrátil z dobrodružnej cesty dlhej až rok a pol. Do Indie síce nedorazil, no svojou výpravou dokázal, že okolo Afriky vedie cesta do ďalšieho oceánu. Práve to naštartovalo radu objavných ciest.

Moreplavci dali prírodnému úkazu neskôr meno Mys dobrej nádeje. Predstavoval nebezpečné miesto, po ktorom ich čaká už len pomerne kľudná cesta až do Ázie.

Vznik Kapského mesta

Námorné objavy dali tiež základy pre vznik Kapského mesta, tretieho najväčšieho mesta Juhoafrickej republiky. Európania tu tovar, ktorý zámerne zobrali na dlhú plavbu, vymieňali s domácimi obyvateľmi za jedlo a vodu. Neskôr približne 50 kilometrov od Mysu dobrej nádeje vznikol prístav a spolu s ním aj, v obklopení nedotknutej prírody, mesto.

Čaro mu dodáva najmä prírodný úkaz – osamotená Stolová hora ležiaca priamo medzi mestom a oceánom. Z nulovej nadmorskej výšky prudko stúpa a dosahuje viac ako 1000 metrov. Jej nezvyčajne plochý hrebeň pripomína stôl.

Bohatá príroda južnej Afriky

Oblasť južnej Afriky sa po tisíce rokov, tak ako aj dnes, vyznačovala bohatou prírodou. Nachádzajú sa tu aj jedny z najstarších nájdených skamenelín dinosaurov. Nájdeme tu hrocha, leva, či geparda.

Vďaka studeným prúdom z Antarktídy môžeme po pláži neďaleko Kapského mesta vidieť chodiť africké tučniaky – rýchli čiernobieli plavci sú menší ako tučniaky žijúce v chladnom podnebí a merajú približne pol metra.

Miesto, kde sa stretávajú dva oceány, je zárukou hojného podmorského života. Navyše, na západnej strane mysu sa pod vodou nachádzajú úplne iné živočíchy ako na východnej, a to kvôli rozdielnej teplote oceánov. Aj tieto oceány inšpirovali mnohé filmy o žralokoch.

Oblasť od Stolovej hory v Kapskom meste až po Mys dobrej nádeje patrí do prírodnej rezervácie. Tá je kvôli vzácnym druhom rastlín a živočíchov žijúcich iba na tomto území celá zahrnutá na zozname UNESCO.