5 otázok o výžive a stravovaní slovenských pacientov

Lekári sa vo svojich ambulanciách stretávajú so širokým spektrom ľudí. Pacienti od 18 roku života sú v rôznom zdravotnom stave. Niektorí sú zdraví, iní ťažko chorí. Ako sa stravujú?

Vzhľadom na množstvo protichodných rád o zdravej výžive môže byť ťažké zistiť, čo jesť a čomu sa vyhnúť. Základom zdravej stravy by mali byť rôzne potraviny bohaté na živiny, ktoré dodajú telu energiu a výživu potrebnú na jeho fungovanie.

Jeme preto, aby sme žili, alebo žijeme preto, aby sme jedli?

Ľudské telo prijíma stravu od narodenia a považuje to za samozrejmosť. Určite prvým vzorom je rodina a jej stravovacie zvyklosti. Tie u každého tvoria základný vzorec do života.

Neskôr sú ľudia ovplyvnení spoločnosťou a trendmi. Niektorí hľadajú a skúšajú rôzne alternatívy a extrémy. Paradoxom minulého a tohto storočia je obrovský nadbytok živín a absencia pohybu.

Aká strava, také zdravie?

Potraviny dokážu významne ovplyvniť a zmeniť funkciu génov. Súčasná socio-ekonomická sústavá trvá dosť dlho na to, aby sa zmeny génov dali identifikovať a dokázať vzťah medzi stravou a civilizačnými ochoreniami.

Nadbytok stravy a jej zlé zloženie (veľa cukru, soli, alkoholu, nevhodné zloženie tukov a nedostatok ovocia, zeleniny) zvyšujú výskyt neinfekčných ochorení ako obezita, ochorenia srdca a ciev, chrupu, pečene a nádorové ochorenia.

Čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť?

Vzhľadom na množstvo protichodných rád o zdravej výžive môže byť ťažké zistiť, čo jesť a čomu sa vyhnúť. Základ zdravej stravy by mali tvoriť rôzne potraviny bohaté na živiny, ktoré dodajú telu energiu a výživu potrebnú na jeho fungovanie.

Hlavnými skupinami potravín, na ktoré sa treba zamerať sú:

  • ovocie a zelenina, ktoré by mali tvoriť väčšinu zdravej stravy. Pre dobré zdravie treba jesť každý deň rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktoré majú prirodzene vysoký obsah dôležitých vitamínov, minerálov a vlákniny. Pri výbere ovocia a zeleniny sa podľa možnosti snažte vyberať organické a sezónne produkty.
  • Celozrnné obilniny, ako je ovos, hnedá ryža, pohánka, quinoa a jačmeň, sú dôležitým zdrojom komplexných sacharidov a vlákniny. Pre zvýšenie výživovej hodnoty treba vyberať minimálne spracované verzie, ako je napríklad ovos v oceľovej drvine oproti instantnému ovsu.
  • Ďalším dôležitým zdrojom živín sú chudé bielkoviny, napríklad fazuľa, hrach, šošovica, vajcia, ryby a chudá hydina. Snažte sa konzumovať mierne množstvo živočíšnych bielkovín, pretože môžu obsahovať veľa určitých tukov. Podľa možnosti treba vyberať organické živočíšne produkty z voľného chovu.
  • Zdravé tuky sú nevyhnutnou súčasťou každej zdravej stravy. Medzi dobré zdroje zdravých tukov patria potraviny ako avokádo, olivy, orechy, semená a oleje. Tuky sú dôležitým zdrojom energie a pomáhajú udržiavať zdravé srdce a mozog.
  • Voda by mala byť vaším hlavným zdrojom hydratácie; snažte sa každý deň vypiť aspoň 2 litre vody. Čaje, limonády, čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy môžu tiež pomôcť udržať hydratáciu. Podľa možnosti vyhýbajte sa sladkým nápojom a energetickým nápojom.

Celkovo je kľúčom k zdravému stravovaniu zameranie sa na konzumáciu širokej škály celých potravín bohatých na živiny, čerstvého ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, chudých bielkovín a zdravých tukov.

Dodržiavaním týchto pokynov môžete ľahko prejsť na zdravší životný štýl, ktorý je zameraný na výživu vášho tela pomocou kvalitnej stravy.

Ako to vníma pacient?

Len malá časť pacientov sa opýta na stravovanie. Najčastejšia motivácia u žien je schudnutie. Vo všeobecnosti túto otázku dávajú pacienti pri zistení zvýšeného krvného tlaku a cholesterolu.

Do ambulancie prichádzajú už mladí ľudia, ktorí majú podhmotnosť s rizikom podvýživy, alebo naopak, s nadhmotnosťou, až obézni. Už v mladom veku experimentujú s módnymi diétami alebo užívajú doplnky pre zvýšenie svalovej hmoty.

Pre strednú generáciu sú príznačné:

  • stres
  • nepravidelné stravovanie
  • sedanterizmus – neustále sedenie v práci a vo voľnom čase

Často to sprevádza obohratá výhovorka: „nemám čas kedy jesť, nemám čas kedy ísť cvičiť, ja sa toľko nabehám v robote“ a obdobné.

seniorov je riziko podvýživy aj pri obezite. Nevhodná skladba jedálnička v dôsledku financií, neschopnosť sebaobsluhy, veľa chronických ochorení, veľa liekov alebo nekvalitný umelý chrup.

Najčastejšie škodlivé návyky sú všeobecne v nevhodnom zložení stravy. Často ide o vysoký energetický príjem, jednostrannosť, nedostatok času na jedlo a nekvalitné potraviny.

Nevhodná strava je záťaž pre telo i ducha

Nesprávna strava môže viesť k rôznym rizikám pre fyzické a duševné zdravie. Nesprávna výživa môže mať za následok nedostatok základných vitamínov a minerálov, čo môže potenciálne viesť k chronickým ochoreniam, ako sú cukrovka, srdcové choroby a osteoporóza.

Okrem toho môže nesprávna výživa prispieť k zvýšenému riziku obezity, vysokej hladiny cholesterolu a vysokého krvného tlaku.

Nesprávna strava môže prispieť aj k problémom s duševným zdravím, ako sú depresia a úzkosť. Existujú presvedčivé dôkazy o tom, že strava s nízkym obsahom zdravých tukov, dostatočným množstvom ovocia a zeleniny a nízkym obsahom sodíka môže zvýšiť riziko vzniku problémov s duševným zdravím, ako sú depresia a úzkosť.

  • Zlá strava môže ovplyvniť aj kognitívne funkcie a môže dokonca viesť k predčasnej smrti.
  • Nesprávna strava zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, demencie a iných foriem kognitívnych porúch.
  • Môže tiež viesť k oslabeniu imunitného systému, čo znižuje schopnosť organizmu bojovať proti chorobám a infekciám.
  • Okrem toho môže nesprávna strava zvýšiť riziko vzniku určitých druhov rakoviny, ako je rakovina pankreasu a rakovina hrubého čreva.

Nakoniec, zlá strava môže mať negatívny vplyv aj na celkovú pohodu v dôsledku vyššie uvedených faktorov.

Podvýživa môže viesť k zvýšenej únave a vyčerpaniu, výkyvom nálad a celkovej podráždenosti. Môže tiež súvisieť so zvýšenou hladinou stresu v dôsledku neschopnosti organizmu vyrovnať sa s požiadavkami, ktoré sú naň kladené.

Je dostatok správnych informácií?

Stravovanie ľudia berú ako samozrejmosť. Vo väčšine prípadov sa o zloženie stravy nezaujímjú, pokiaľ „nič nebolí“. Keď pacienti hľadajú informácie, používajú internet, a to stále častejšie. Prípadne čítajú časopisy alebo dôverujú televíznym programom a rôznym kuchárskym knihám.

Zrozumiteľná a čitateľná informácia o zložení potravinárskeho výrobku by mala byť v obchodoch samozrejmosťou. Ak sa ľudia chcú naučiť správne jesť, musí sa vedieť správne nakupovať. Preto sú informácie na obaloch dôležité.

Heslá typu „jedno vajce denne“, či  „jedno jablko denne“ nefungujú. Každá doba má medzi potravinami svojho módneho favorita.

Nie je jogurt ako jogurt. Naozaj musí byť smotanový a sladký? Aj tuky sú dobré a zlé. Niektoré možno natierať a iné už obsahuje hotový výrobok. Na raňajky, desiatu, či olovrant je vhodnejší celozrnný chlieb ako perník plnený marmeládou. Smäd lepšie uhasí voda ako sladený nápoj. Zdroj kvalitných živočíšnych bielkovín predstavujú ryby nízkotučné mäso.

A ako odbúrať chuť na nezdravé maškrty, akými sú krekry, pukance či čokoláda? Chuť na ne pri sledovaní TV a chatovaní na počítači je často neodolateľná.

Pravidelný pohyb dodáva chýbajúce endorfíny pre pocit šťastia. Pravdou však zostáva, že „pestro a striedmo“ nikdy nesklame a neublíži. V strave musí mať zastúpenie zelenina, ovocie, kvalitné bielkoviny, kvalitné tuky a voda.

Prečo to nefunguje? Veď informácií je predsa dosť

Štatistiky  ukazujú stúpajúci trend civilizačných ochorení a rakoviny v rozvinutých krajinách. Informácie sú dostupné, populácia vzdelaná, chýba však ochota zmeniť životný štýl. Ide nielen o výchovu novej generácie, ktorá bude mať záujem o vlastné zdravie a prevenciu. Je potrebné edukovať aj profesionálov v zdravotníctve.

Každý o súvise stravy a zdravia počul, možno aj čítal. Otázne je, či sa ho to dotklo. Či to považuje za dôležité pre seba, aby sa tým zaoberal, venoval tomu svoju pozornosť, svoj čas a vzal si to do každodenného života (nielen na 90 dní). „Zvyk je železná košeľa“ platí vo všeobecnosti.

Človek má rád príjemné a jednoduché veci. Tabletka na cholesterol a rezeň v nedeľu, tabletka na cukor a koláčik ku kávičke, tabletka na vysoký tlak a slané krekry k televízoru. Zodpovednosť za svoje zdravie sa prenáša na tabletky. Tak to však nemôže dlhodobo fungovať.

Treba žiť zdravo od narodenia a musí to učiť rodina z generácie na generáciu.