ND Stevenson – Nimona

Keď si niekedy potrebujem oddýchnuť od učenia alebo práce, rada si prečítam komiks. Preto som siahla po Nimone a zamilovala som sa do nej na prvý pohľad.

Nimona je úplne TOP!

Rozjašená, tvrdohlavá a drzá tínedžerka a ešte k tomu sa dokáže premeniť na čo len chce! Nimona je totižto tvaromenička a dokáže sa zmeniť na čo si len zmyslí – najčastejšie ju však môžeme vidieť ako mačku, draka, vtáka, či dokonca bradatého chlapa s rukami ako dva mohutné kmene stromu.

Keď ju Ballister Blackheart, veľká ryba v superzáporackom biznise (Nimonine slová), nájde stáť pred svojou bránou, nedokáže sa jej viac striasť. Nimona je totižto jeho veľkou fanúšičkou a chcela by byť aj jeho parťáčkou.

Ballister ju nechce, no Nimonina zmienka o jej tvaromeničstve ho presvedčí. Odvtedy všetko chytá, všetko mení a robí si čo sa jej zachce. Neraz dostane oboch do zapeklitej situácie, z ktorej sa však vždy dostanú, a to najmä vďaka Nimoniným schopnostiam a odvahe.

Obaja bojujú proti Inštitútu, ktorý medzi svoje posily nasadil Sira Ambrosiusa Goldenloina (ohromné meno, že?), Ballisterovho bývalého kamaráta a teraz hlavného nepriateľa. Inštitút je v krajine okrem kráľa na vysokej pozícií a na všetko dohliada.

Prikazuje, zakazuje, ale pritom sám svoje zákazy porúša. Ballister to zistí a snaží sa to využiť vo svoj prospech – a jeho tajná zbraň? Meniaca sa parťáčka. Nimona sa nehrá na nič a nikoho nenechá, aby sa zahrával s ňou.

Láska na prvý pohľad

Akonáhle som knižku, alebo vlastne komiks uvidela, vedela som, že celý príbeh zhltnem jedna radosť. A vážne – akoby prešiel okamih a bol tu koniec. Jednoduché, no úžasne spracované ilustrácie vás dokážu rozosmiať, ale aj zarmútiť.

Spojenie stredovekého štýlu (hrady, poddaní, draci) s modernou dobou (technika, videohovory, banky) mi občas pripadalo až komicky, ale bez týchto drobností by som si príbeh ani nevedela predstaviť. Nimonu som si hneď zamilovala, spolu aj s jej šialenými účesmi, ktoré počas deja niekoľko krát zmení.

Veľké plus u mňa má komiks aj za stvárnenie hlavnej postavy s reálnymi črtami – Nimona nie je žiadna modelka, či typická akoby marvelovská hrdinka. Široké boky a na polovicu oholená hlava jej dodávajú istý charakter a robia ju zaujímavejšou.

Vžuuuuum

Nepáčila sa mi však jedna vec, a to citoslovcia – vžum, rach, žuch a ušuuuu a podobné slovenské citoslovcia pohybu a tresknutí, ale uznávam, lepšie sa niektoré výrazy z originálu ani nedali preložiť.

Keď si kupujete hocijakú knihu, vždy si ju radšej letmo prelistujte

Pri tejto knihe sa mi stalo prvýkrát niečo, čo by mi nikdy nenapadlo. Niektoré strany boli duplicitné alebo chýbali. Osobne veľmi mi to pokazilo zážitok z knihy (aj napriek tomu, že sa mi páčila a vrelo ju odporúčam).

Chybička sa môže objaviť aj v tomto smere, preto si pri kúpe hocijakej knihy buď letmo prelistujte stranami, alebo si odložte blok. Pri reklamácii ho určite budete potrebovať. Pevne verím, že všetci vám budú nápomocní pri vyriešení menšieho problému.

Čo sa týka mojej pokazenej Nimony, bola som sa pozrieť v Panta rhei a tiež som sa pýtala ľudí na svojom Instagrame, ako je na tom ich výtlačok. Skúsite uhádnuť, ako to dopadlo? Všetci majú komiks v poriadku, smolu som mala len ja.