Nízkosacharidové diéty

Zoznam populárnych diét a stravovacích režimov je dlhý a zároveň mätúci. Napríklad strava s nízkym obsahom tuku, nízkotučná diéta, s nízkym glykemickým indexom, bezlepková, bez cukru, nízkosacharidová a mnoho ďalších. 

Nízkosacharidová diéta môže byť prospešná osobám s nadváhou a so sedavým spôsobom života. U aktívnych športovcoch, ktorí sa venujú kondičnému cvičeniu, môže nízkosacharidová diéta zničiť, aj to najlepšie úsilie. Pre športovcov v tréningu má rozhodne význam, ak budú dbať na to, kedy konzumujú sacharidy a z akých potravinových zdrojov ich získajú.

Nízkosacharidová diéta je pre väčšinu športovcov nezmyseľná (vhodná je pre menej ako 40 % ), pretože vo výsledku znamená suboptimálne energetické zásoby vo svaloch a pečeni (glykogénu), ktoré sú nevyhnutné pre produkciu energie v silových, rýchlostných a vytrvalostných aktivitách. Mozog a centrálna nervová sústava potrebujú glukózu.

Ak nie je zaistená konzumácia sacharidov, tak telo dospeje k premene bielkovín a tukov, aby získalo energiu. Pokiaľ je hladina svalového glykogénu nízka, sú odbúravané proteíny a v pečeni sú premenené na doplnenie zásob glukózy. Naviac nízka hladina glykogénu vedie k uvoľňovaniu kotrizolu, ktorý je zodpovedný za odbúravanie bielkovín a potláčanie imunitných funkcií. 

Tuky potrebujú sacharidy na spaľovanie bez nich sa totiž v krvi vytvárajú ketolátky ( ketóny ), ktoré zvyšujú krvnú aciditu (kyslosť krvi). Absenciou alebo len nízkym príjmom sacharidov neutrpí len výkonnosť, ale zvyšuje sa aj riziko zranenia. Pretože sa centrálna nervová sústava  spolieha na glukózu, môže sa narušiť tiež schopnosť koncentrácie a koordinácie.

Okrem toho zaznamenáte aj výkyvy nálad. Kvôli zvýšenému odbúravaniu svalového tkaniva a dehydratačnému efektu vysokoproteinovej diéty sa predlžuje doba hojenia a sú narušené liečebné pochody vedúce k uzdraveniu. Pri nadmernej metabolizácii bielkovín sa telo zbavuje vody, takže značný úbytok hmotnosti, kvôli ktorému býva táto diéta nasadzovaná, je väčšinou spôsobená stratou tekutín.

Aj keď je príjem bielkovín adekvátny a celkový kalorický príjem je extrémne nízky, väčšina bielkovín prijatých stravou sa odbúrava na energiu a vtedy nie je k dispozícii dostatok proteínov na opravu tkaniva poškodeného cvičením. Je to svojím spôsobom irónia, lebo človek s vysokým percentným podielom kalórii získaných z bielkovín nemusí mať dostatok proteínov na opravu svalového tkaniva.

Rada populárnych diét hlási, že vysokosacharidová strava vyvoláva nadmernú produkciu inzulínu, ktorý podporuje ukladanie tukov. V skutočnosti však cvičenie robí vaš organizmus citlivejším voči účinkom inzulínu, takže telo nakoniec vyšle len také množstvo inzulínu, ktoré sa vysporiada so zjedenými sacharidmi.

Naozaj tak dokážeme zhodnotiť inzulínový efekt – inzulín totiž pomôže dostať glukózu a aminokyseliny do svalových buniek, kde môžu fungovať ako zdroj energie a účinne prispieť k oprave svalového tkaniva.

Športovci s ohľadom na svoju hmotnosť, intenzitu a dĺžku tréningu, potrebujú vhodné množstvo sacharidov, aby boli zásobovaní energiou počas tréningu, a aby bola zaistená podpora imunitných funkcií, znížené riziko zranení, umožnená oprava tkaniva a svalový rast.