Neal Shusterman – Nimbus

Kosec bol jednou z najobľúbenejších a najpredávanejších kníh minulého roka. Čakanie na pokračovanie tejto dokonalej knihy bolo pre mňa utrpením, ale vydržala som to a za ani nie deň som Nimba prečítala.

Nimbus je od Kosca dosť odlišný

Ocitli sme sa vo svete, kde neexistuje smrť. Ľudia sú nesmrteľní a dosiahli svoju najvyššiu možnú dokonalosť. Vytratila sa však vášeň zo všedných dní.

Na udržanie poriadku tu máme Nimba – system vytvorený zo všetkých poznatkov, ktorý dohliada na bezpečnosť a pohodlie ľudí a koscov, ktorí natrvalo berú životy, aby udržali rovnováhu.

Citra a Rowan sa v prvej knihe učili umeniu kosenia. Spleť všetkých situácií to však zariadila tak, že z Citry sa stala kosec Anastazia a Rowan bol vylúčený. Ich životy boli navždy ovplyvnené všetkým, čo za ten rok prežili.

Všimnite si tú krásnu obálku. Som veľmi rada, že Slovart Booklab zanechal pôvodný originál, pretože perfektne dopĺňa to, čo sa v knihe odohráva. Kosci nosia rúcha, no musia byť vždy inej farby než čiernej. Áno, na obálke je kosec v čiernej.

Kosec Lucifer chce vziať život všetkým koscom z novej generácie, ktorých svedomie prestalo našepkávať a kosenie ich naplňuje pozitívnymi emóciami. A práve tu sa všetko začína.

Ak by mi niekto povedal, že toto je naša budúcnosť a Neal Shusterman z nej prišiel, aby nás varoval, uverím tomu. Všetko je opísané s tou najväčšou presnosťou.

Každá súčasť Nimba do seba zapadá a mne robilo nesmiernu radosť túto knihu čítať. Autor opäť dokázal, že jeho fantázia nemá konca a môže nám toho ešte veľa ponúknuť. Práve touto sériou si zaistil nespočetne veľa verných čitateľov.

Už sa nezaoberáme rozdielmi medzi smrteľným a nesmrteľným životom. Nesmrteľnosť berieme ako fakt. Skôr sa nastoľuje otázka preľudnenia planéty. Nimbus zrovnáva možnosti, ktoré ľudia majú na to, aby prežili.

Kolonizovanie vesmíru? Obmedzenie počatí a pôrodov? Jedno nevyšlo a druhé je proti pravidlám. Vyriešenie neustále sa zvyšujúcej demografickej krivky je potrebné a najefektívnejšia možnosť je buď zvýšiť počty kosení a koscov alebo iná katastrofa. Ľudia o tom však nič netušia a Nimbus im zatiaľ nič nechce prezradiť.

Čo je vlastne Nimbus?

Nimbus. Ten systém je kapitola sama o sebe. Tak ako sme v prvej knihe boli zvyknutí, že dej doplňujú zápisky koscov, teraz sa stretávame s myšlienkami Nimba. Vysvetľuje nám svoje konanie či nekonanie. Predstavuje sa v pravom svetle a vysvetľuje čo je. Mne to skôr prišlo kým je.

Hoci Nimba stvorili ľudia zo všetkých svojich myšlienok a poznatkov, Nimbus ako taký nabral vlastné vedomie. Môže myslieť. Môže cítiť rôzne emócie. Môže konať. Môže skutočne žiť? Je skutočný?

Ľudia vždy potrebovali v smrteľných časoch veriť v niekoho vyššieho. Kto im pomáha, pozoruje ich a určuje ich cestu. Nimbus sa ním do istej miery stal.

V tom prípade Neal predhadzuje otázku, ktorú si momentálne môžeme zodpovedať vo vlastných mysliach. Je Nimbus boh, ktorého si ľudia priali? Ak ním je, prečo je jeho moc obmedzená a musí sa riadiť pravidlami, ktoré vymysleli ľudia? A čo ak nie je?

Kniha je členená do niekoľkých kapitol. Každá primárne rieši iný problém a venuje sa rozvíjaniu špecifickej pointy. Nadväzujú na seba a plynule posúvajú dej ďalej. Vďaka tomu sa mi kniha veľmi dobre čítala. Úprimne, ani som nevedela, kedy som začala a už som otáčala poslednú stranu.

Kniha plná noviniek

Tak isto sme sa stretli s novými postavami, ktoré svojim detailným charakterom dopomôžu k ovplyvneniu života kosca Anastázie a kosca Lucifera. Najviac z nich však vyčnieval pre mňa Grayston Tolliver, ktorého vychoval Nimbus.

Môže systém vychovať ľudskú bytosť? Vďaka svojej výnimočnosti dostal dôležitú úlohu a práve tá zmení jeho život od základov. Ale to, ako to súvisí s koscami sa už musíte dočítať sami.

Viacerí, ktorí čítali originál vraveli, že Nimbus odkrýva nové spôsoby kosenia. Desivé, ale nutné zabíjanie. Trochu som sa bála, čo budem musieť čítať, ale úprimne, čakala som niečo brutálnejšie.

Čítať o ľudskej smrti v každom prípade nie je nič príjemné, ale to široké spektrum a možnosť kontroly nad vlastným životom ma fascinovalo viac.

Moji milí, som smutná, že som knihu dočítala. Nimbus je jednou z najlepších kníh tohto roka, nech do decembra vyjde čokoľvek. Tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj potom. Teraz musíme už len čakať na záverečný diel, kde sa všetko rozuzlí… ja už som nedočkavá a verte, že aj vy budete keď dočítate poslednú stranu.

Neal Shusterman ma dostal. Nedokázala som až do konca predvídať, čo sa stane a potrebujem od tohto autora viac preloženej tvorby.

Knihu Nimbus odporúčam všetkým milovníkom dystopií. Všetkým, ktorí čítali Kosca, pretože pokračovanie je ešte lepšie a všetkým, ktorí potrebujú vedieť záver tejto série.

Romantika sa v tomto dieli takmer nenachádza. Okrajovo nás pohladila, ale to je tak všetko. Nečakajte nič presladené, vtipné a ani nudné. Čaká nás akcia a jedno veľké dobrodružstvo.

A v neposlednom rade chcem pochváliť celý tím vydavateľstva, pretože odviedol neskutočne dobrú prácu s touto knihou.