Nemíňajte už nikdy na drahé probiotiká z lekárne. Toto je 100 krát silnejšie, a pomôže vám zbaviť sa takmer všetkých zdravotných problémov.

Kefírom sa všeobecne myslí nápoj, ktorý je vyrobený kvasením pomocou kefírovej kultúry. Existujú dva druhy kefírovej kultúry. Jeden druh žije a rozmnožuje sa v mlieku a má mazľavú gélovitú konzistenciu bielej farby (vypadá ako malé ružičky karfiolu). Tento druh sa živý laktózou. Druhý druh sú ,,kryštáliky“, ktoré žijú v sladkej vode, sú pružné, priesvitné a krehké. Je to spoločenstvo rôznych druhov kvasiniek a baktérií, predovšetkým potrebných laktobacilov pre dobré trávenie.

Kefír obsahuje dokonca niekoľko druhov probiotických kultúr: Leuconostoc cremoris, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Streptococcus cremoris, Streptococcus diacelilactis. Okrem týchto priaznivých baktérií obsahuje aj veľké množstvo  vitamínov, minerálov a amino kyselín, ktoré sú už čiastočne strávené. Nachádza sa v ňom hlavne tiamín (B1), B12, kyselina listová, biotín, vitamín K, vápnik, horčík a fosfor. Biotín pomáha ostatným B vitamín, aby ich telo využilo naplno. Vitamín K sa zasa stará o to, aby všetok vápnik išiel tam kam má – do kostí a zubov a neusádzal sa v žilách a na iných miestach.

Kefír – liek z Kaukazu

Kefírová kultúra pochádza z Kaukazských hôr a z opátstva Tibetu (nazývaná aj ako Tibetská huba) a je skoro 5 000 rokov stará. Podľa legendy daroval kefír tamojším príslušníkom sám Mohamed, Alahov prorok. Šírila sa povera: ,,Prorokové zrná stratia svoju moc a silu, pokiaľ sa ich zmocnia neveriaci“. Preto bola táto huba prísne strážená pred cudzincami a bola predávaná z generácie na generáciu. Cudzincom občas dávali ochutnať hotový nápoj ale samotná huba ostávala tajomstvom.

V 19.storočí začali kefír skúmať ruský doktori a začali publikovať vedecké štúdie o pozitívnych účinkoch kefíru.

Aké sú účinky kefíru?

– zamedzuje zhromažďovanie a hnitie potravy v črevách

– odkysľuje organizmus (aj keď je chuťovo kyslý, vyvoláva zásaditú reakciu organizmu)

– produkuje enzýmy, ktoré pomáhajú uvoľniť vo vode nerozpustné látky

– rozkladá ťažko stráviteľné látky (rozkladá napríklad laktózu v mlieku, a preto tí, pre koho je mlieko ťažko stráviteľné, nemávajú s mliečnym kefírom problémy)

– v tráviacom trakte sa dokáže vysporiadať s rôznymi nežiaducimi premnoženými kvasinkami, baktériami a vírusmi

– stimuluje imunitný systém

Aké zdravotné problémy sa dajú liečiť pomocou kefíru?

– uzdravuje choroby srdca a rozkladá cholesterol v cievach

– uzdravuje slinivku, pečeň a slezinu

– uzdravuje žlčník, čistí žlčovody a rozkládá žlčové kamene

– uzdravuje žalúdok, čreva, dvanástorník a hojí vredy

– uzdravuje obličky a kontroluje močové cesty

– reguluje obranné látky organizmu

– reguluje tlak krvi

– vyvíja antibiotiká a hojí zápaly organizmu

– brzdí vývoj metastáz pri rakovine

– spomaluje starnutie

– zabráňuje únave a skleslosti zpôsobenej stresom

– dodáva energiu a zabraňuje únave

Keďže kefír zlepšuje imunitu a vitalitu organizmu, tak sa s akoukoľvek chorobou lepšie vysporiadame a množstvu chorôb sa vyhneme. Navyše veľa chorôb súvisí so zlým trávením a zápchami.

Je bohatý na probiotiká a je kvalitnejší ako jogurt

Niektoré mikroorganizmy môžu mať po požití blahodarné účinky na ľudské zdravie. Za tieto mikroorganizmy sú považované probiotiká, ktoré ovplyvňujú vaše zdravie mnohými spôsobmi, vrátane trávenia, regulácie váhy a psychického zdravia.

Jogurt je snáď najznámejšou probiotickú potravinou, avšak je to kefír, ktorý je v skutočnosti na probiotiká omnoho bohatším zdrojom. Kefírové zrná obsahujú približne 30 kmeňov baktérií a kvasiniek, zatiaľ čo jogurt maximálne 7 prospešných baktérií a žiadne kvasinky.

Kvasinky sú veľmi dôležité, pretože pomáhajú udržať choroboplodné kvasinky, ako je napríklad candida, na uzde. Probiotiká kefírového mlieka, na rozdiel od jogurtu, váš črevný trakt osídlia, namiesto aby ním len prešli.

Zdroj: www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/