Nečakaná pravda o lieku Paralen: Vedci zistili, čo v skutočnosti robí s ľudským mozgom.

Nová rozsiahla štúdia ukázala, že účinky paracetamolu na mozog sú nečakané a veľmi intenzívne. Paracetamol je pod rôznymi názvami (u nás Paralen, Panadol či Coldrex) najpredávanejším liekom. V Amerike túto zložku dokonca obsahuje viac ako 600 liekov a odhaduje sa, že každý týždeň si niektorý z nich Američania zoberú. Práve táto rozšírená celosvetová konzumácia tohto lieku vedcov donútila, aby bližšie preskúmali, ako paracetamol pôsobí, teda okrem toho, že tíši bolesť a znižuje horúčku. V roku 2013 dospeli kanadská psychológovia k zaujímavým výsledkom: osoby, ktoré dostali paracetamol, mali napísať niekoľko viet o vlastnej smrti. Ukázalo sa, že boli menej zasiahnutý negatívnymi pocitmi a úzkosťami než kontrolná vzorka, ktorá dostala placebo.

Ako by liek okrem pôsobenia proti bolesti zároveň zmierňoval negatívne emócie.

Tým vedcov z americkej Ohijskej univerzity túto hypotézu ďalej rozvíjal a ich výsledky preniesol cez časopis Psychological Science.

Pre prvý pokus vedci použili 82 ľudí: polovici dali jeden gram paracetamolu a druhej polovici bez ich vedomia placebo. Vyčkali hodinu, aby liek postúpil do mozgu.

Potom všetkým testovaným predložili 40 fotografií z fotobanky IAPS (International Affective Picture System), počínajúc tými najsmutnejšími, zobrazujúcimi napríklad plačúce či podvýživené deti, cez tie neutrálne až po veľmi príjemné.

Kontrolná vzorka osôb, ktoré dostali placebo, a tie, ktoré dostali paracetamol, mali oklasifikovať každú fotografiu známkami od tej najhoršej (-5) až po tú najlepšiu (+5) a na stupnici od nuly po desať mali označiť, do akej miery u nich fotografia vyvolala citové reakcie.

Výsledky ukázali, že pokusné osoby, ktorým bol podaný paracetamol, sú v porovnaní s tými, ktoré obdržali placebo, menej zasiahnuté negatívnymi pocitmi pri pohľade na najsmutnejšie fotografie. Zároveň sa ukázalo, že radostné fotografie v nich budili menej radosti.

Ako keby paracetamol zmierňoval všetky city, potláčal nielen utrpenie ale takisto aj radosť.

Skupina s paracetamolom priznala, že pociťujú menej emócii.

Ako uvádza francúzsky list Le Monde, je to prvýkrát, čo bol takto popísaný vedľajší účinok paracetamolu, ktorý môže mať podľa hlavného autora štúdie Geoffreye Dursoa širšiu škálu účinkov, než sa doteraz myslelo.

Okrem úľavy od bolesti sa tak paracetamol môže použiť aj ako prostriedok k úľave od negatívnych emócii.

Smrť na jazyku?

Vedci vo svojej štúdii predniesli možnosť, že pôsobenie paracetamolu súvisí s neurotransmiterom serotonínom, ktorý sa podieľa na transmisii a kontrole bolesti a hrá veľkú úlohu v našej nálade.

Vedci majú v úmysle taktiež pokračovať vo výskume ďalších liekov proti bolesti, ktoré sú chemicky odlišné, ale takmer rovnako sú využívané, ako je ibuprofen alebo aspirin.

Zdroj