Týchto 8 vecí by ste o Koscovi mali vedieť ešte predtým, než sa pustíte do čítania

V tomto období je na pultoch kníhkupectiev či u knižných influencerov prezentovaných veľmi veľa kníh, ktoré sľubujú rôznymi zaujímavými či nudnými spôsobmi, že stoja za to.

Rozumiem, je ťažké si spomedzi nich vybrať. Ani tento článok nebude výnimkou. Chcem vám porozprávať o super knihe. Avšak ten, kto ma už pozná vie, že moje argumenty sú veľmi presvedčivé.

1. Všetci vravia, že Kosec je top kniha

Kosec je top kniha tohto roka. To je všeobecne známy fakt nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku. Keď som prednedávnom diskutovala v jednej blogerskej skupine, ktorý príbeh v ich osobných preferenciách vedie, jednoznačne všetci označili tento.

Mnohí sa predbehli a siahli po anglickom alebo českom výtlačku. Ja som si pekne počkala, kým Booklab uvedie knihu na pulty a vrhla som sa až do slovenského prekladu.

Ak sa o knihe hovorí (hlavne ak sa o knihe veľa hovorí), potom si buďte istí, že čítanie je zážitok.

2. Ide o jedinečnú dystopiu pre mládež

Prečo som knihu nazvala jedinečnou? Pretože aj keď je primárne určená pre mládež, myslím si, že zaujať môže mnoho staršie čitateľské publikum. Pokiaľ máte aspoň trochu blízko k dystopiám, tak určitene obíďte Kosca.

Neal Shusterman opisuje svet, v ktorom už neexistuje smrteľnosť. Ľudia porazili všetky choroby a ich vek je neobmedzený. To nie je dobré pre ľudstvo a ekonomiku, preto existujú kosci. Ich úlohou je podľa určitej logiky skosiť ľudí, ktorých zdravie už potom nemožno obnoviť.

Byť koscom nie je vôbec žiadna výhoda a ich život je iný. Taktiež sa musia riadiť prikázaniami, ktoré ich život obmedzujú. No aj tak si mnohí nájdu cestu, ako ich obísť a využívať výhody svojho nového života (párty, honosné vily, nekončiaca zábava a podobne).

Rowan a Citra sa stanú učňami smrti. Počas roka sa musia naučiť novému remeslu, no vplyvom nekalých praktík sa všetko poriadne skomplikuje. Stať koscom sa nestane len záverom ich štúdia, ale aj nutnosťou obhájiť spravodlivosť a odhaliť pravdu.

3. Smrteľný život je tak vášnivý

V tomto svete neexistuje bolesť ani smrť. Ľudia nežijú radostný život. Len príjemný. Nič im nechýba, takže ani nemôžu naplňovať svoje potreby.  Na seba upozorňujú zvláštnymi spôsobmi a rodinné putá sa často narušia. Je toto predstava dokonalého života?

Neal Shusterman poukazuje na to, že aj negatívne emócie patria k našim životom. Aj bolesť, smútok, strach či samotná smrť nás dokážu motivovať k veľkým činom. Sú múzou pre umelcov a bežných ľudí nútia žiť naplno.

Ak by sme už nič z toho necítili, náš život by bol iný a po čase nenaplnený. Kosec je plný hlbokých myšlienok o živote a o tom, ako smrť jednoducho do našich životov neodmysliteľne patrí tak ako narodenie.

4. Hlavných hrdinov si zamilujete

Neal tak dobre vypracoval charaktery hlavných hrdinov, že im podľa mňa nič nechýba. Aj keď na prvý pohľad neprezradil ich dobré či zlé vlastnosti, keď som ich spoznala bližšie, sama som si vytvorila názor. Toto sa mi veľmi páčilo. Nebola som ovplyvnená.

Autor ma neprinútil ich milovať alebo nenávidieť. Stali sa sprievodcami príbehu a bolo len na mne, či sa pridám na ich stranu alebo nie.

Možno aj preto sami zapáčil Rowan a nielen pre jeho zmýšľanie, ale aj pohľad na svet. Určite nám v ďalších dieloch ešte veľa ponúkne.

5. Každý kosec si vedie verejný denník

Vedeli by ste si predstaviť, že váš denník číta niekto iný? Mne by sa s tým osobne ťažko žilo – hlavne, ak by som nemala na výber. Kosci si musia viesť denník, ktorý je dostupný verejnosti. Je to strašidelné… hlavne ak si zapisujú ako niekoho skosili alebo podľa akých kritérií si vyberajú skosených, či ako udeľujú pozostalým imunitu.

Vďaka denníkom ale vieme, že majú súcit a ich povolanie (a poslanie) nie je darom, ale nutnosťou, s ktorou sa naučili žiť. Aspoň niektorí.

6. Aj Neal sa nevyhol jemnej predvídavosti

Neviem, či to je tým, že mám toho už viac načítaného, ale Kosec sa mi zdal byť jemne predvídateľný. Boli pasáže, kedy som presne vedela čo sa stane, a tak nie vždy boli udalosti pre mňa prekvapením.

Nevnímam to osobne ako chybu, nad týmto by som prižmúrila oči. Iba to beriem ako fakt, o ktorom vám chcem povedať, pretože vás môže ovplyvniť pri rozhodovaní. Ale! Tak ako som niekedy vedela čo sa stane, tak ten koniec ma dostal.

Možno aj preto, že od autora som už čítala knihu Uvoľnení (v českom jazyku Bez šance), kde som už trochu poodhalila jeho spisovateľskú dušu a posolstvo, ktoré chce odovzdať čitateľovi. Podobné posolstvo sa nachádza aj tu.

7. Martinus vraví, že knihu budeme čítať 6 až 7 hodín

Neviem, koľko som sa venovala čítaniu tejto knihy. Nemerala som to. Podľa internetového kníhkupectva Martinus.sk by som túto knihu mala čítať 6 až 7 hodín, čo je taký priemer. Poviem vám ale, že autorov štýl je tak zaujímavý (a podľa mňa sa podaril aj preklad), že čas, ktorý venujete knihe vám rýchlo ubehne.

Nezľaknite sa tých 400 strán, ktoré sú pred vami. Ani neviete ako a už budete otáčať poslednú stranu s veľmi zmiešanými pocitmi a úsmevom na tvári.

8. S Rowanom a Citrou sa nebudete nudiť

Dej je dynamický. Nie je prehnaný, ale stále sa niečo deje. Veľmi rýchlo som si na knihu zvykla a už teraz sa teším na jej pokračovanie. Samozrejme, aj tu sa nachádzajú záporáci, ale položme si ruku na srdce.

Sú skutočne zlí alebo si len neuvedomujú silu, ktorou disponujú? Myslím si, že svoju silu a moc si uvedomujú až priveľmi.

Ale pevne verím, že spravodlivosť tu nájde svoje uplatnenie a všetko sa skončí tak, ako má. Na ďalšie dva diely si budeme musieť ale ešte chvíľu počkať.

Komu knihu odporúčam

Kosec je super dystopická novinka, ktorú na slovenský trh uviedol do sveta Slovart Booklab. Veľmi pekne za to ďakujem, pretože toto je ozdoba knižných pultov a našich poličiek. Aj keď knihu nájdeme vyloženú v oddelení pre mládež, určite môže zaujať aj starších.

Príbeh obsahuje hlboké myšlienky, ktoré ma často prinútili zamyslieť sa. Smrť patrí do našich životov presne tak, ako narodenie a bez nej by to nemalo zmysel. Najprv som chcela žiť v Nealovom utopickom svete. Teraz ale viem, že by som nebola šťastná a príjemný život by nebol pre mňa.

Kosec v mnohom čitateľom otvori oči. Nebojte sa, vôbec nejde o náročné čítanie, práve naopak. Verím, že Kosec vás bude baviť tak ako mňa a mnoho čitateľov predo mnou.