Najviac míňame na bývanie a potraviny

Hovorí sa, že sa človeka sa dá spoznať podľa kníh, ktoré číta alebo podľa priateľov, s ktorými sa stretáva. Niečo o životnom štýle, hodnotách a preferenciách človeka napovie aj spôsob, ako míňa peniaze.

Na Slovensku bežne míňame najviac na tieto veci:

  • Bývanie a energie. Chceme, či nechceme poplatky spojené s bývaním tvoria najväčšiu časť rozpočtu domácnosti a pohybujú sa kdesi okolo 30%. Podiel je vyšší vo väčších mestách a nižší na vidieku.
  • Potraviny. Ďalšou veľkou a nevyhnutnou položkou v rozpočte domácnosti sú potraviny. Táto položka je vysoká hlavne u rodín a domácností s nižšími prijímami a každý nárast ceny potravín vnímajú veľmi citlivo.
  • Doprava a vzdelávanie. Náklady sa dopravu a vzdelávanie sa dosť líšia, keďže záležia od mnohých faktorov, ako vzdialenosť do práce, vlastníctvo auta, navštevovanie súkromnej školy a špeciálnych kurzov.
  • Zábava a cestovanie, oblečenie, úspory. Posledná skupina je pre mnohých skôr luxus, ktorý musia obetovať v prospech nevyhnutých vecí akými sú bývanie a potraviny.

V živote kresťana je dôležité míňať peniaze v súlade kresťanskými hodnotami a v súlade so sociálnym učením Katolíckej cirkvi. Bývanie, potraviny, doprava aj vzdelávanie sú nevyhnutné pre náš každodenný život, no každý sám sa rozhoduje, či bude plytvať energiami, kupovať nezdravé jedlo, jazdiť sám v aute alebo sa obklopovať vecimi, ktoré nepotrebuje.

Niektoré riešenia sú pomerne jednoduché a len vyžadujú si od nás vzdať sa pohodlnosti a urobiť čosi navyše:

  • Vypínať elektrospotrebiče, keď ich nepoužívame. Dať si zatepliť dom alebo bytovku. Zadovážiť si úsporné žiarovky.
  • Nekupovať nezdravé mäso, ale dať prednosť jedlám so zeleninou (dávame do pozornosti stránku zdravých receptov Chutne&Zdravo) a ideálne podporovať lokálnych pestovateľov.
  • Nejazdiť v aute sám, ale radšej použiť MHD. Alebo ideálne nájsť si prácu v okolí a cestovať ny bicykli.
  • Míňať peniaze rozumne s ohľadom na životné prostredie, rodinu, komunitu ľudí okolo nás.

Spôsob, ako míňame peniaze, hovorí veľa o nás samých.

Pripravil: Tomáš Kuzár

Foto: Chutne&Zdravo