Na Národné stretnutie mládeže P15 do Popradu prišli hostia z viacerých krajín

p15svag-7280797Na Národné stretnutie mládeže P15 do Popradu prišli hostia z viacerých krajín. Na trojdňovú akciu, ktorá priamo nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM), pricestovali napríklad zástupcovia krajín z Visegrádskej štvorky. Do mesta zavítali aj mladí z východoeurópskych štátov. Pod Tatry prišla i delegácia mladých z Poľska, ktorá priviezla kríž SDM. Najväčšiu skupinu zahraničných hostí tvoria hostia z Čiech (okolo 40). Osobitnú skupinu tvorili mladí Slováci zo Srbska. Z Vatikánu pricestuje do Popradu sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. Z domácich skupín nechýbajú na akcii viacpočetné skupiny františkánskej, mariánskej a jezuitskej mládeže. Pod Tatrami vyvrcholil stredoeurópsky program Magis Jezuitov. Svojou prítomnosťou poctil podujatie i konzul z Maďarska.

P15 je skratka Národného stretnutia mládeže. Ide o spojenie začiatočného písmena mesta Poprad a roku, v ktorom stretnutie prebieha. Poprad zatiaľ podobnú akciu nehostil. V podobných rozmeroch sa koná po druhý raz. Zámer pripraviť toto podujatie odsúhlasili biskupi Slovenska. Oficiálna príprava sa začala vlani v septembri v Šaštíne, kde tím pripravil Celoslovenský mládežnícky program 7BOLESTNÁ. Na ňu nadviazala púť kríža SDM a ikony Panny Márie, ktoré pred rokmi daroval mladým z celého sveta sv. Ján Pavol II.. Registrácia sa začala v polovici januára. Na akciu sa zaregistrovalo viac než dvetisíc mladých ľudí zo Slovenska i zahraničia. Spolu s hosťami a dobrovoľníkmi príde celkovo do Popradu vyše 3000 ľudí. Tím počas príprav, ktoré trvali viac než jeden a pol rok, spolupracovalo s mestom Poprad, ktoré je generálnym partnerom projektu.

“V Poprade je čo vidieť a zažiť, takže budeme radi, ak sa naše mesto dobre odprezentuje a hostia sa v ňom budú cítiť dobre,” píše v programovej brožúre, ktorú dostal každý zaregistrovaný účastník, primátor mesta Poprad Jozef Švagerko. Mladých privítal osobne počas otváracieho ceremoniálu. Predsedovi KBS Mons. Stanislavovi Zvolenskému zároveň odovzdal symbolický kľúč od mesta Poprad. P15 je predovšetkým púťou pre tisícky mladých ľudí. Počas troch dní prežijú predskokana SDM, ktoré sa uskutočnia o rok v poľskom Krakove. Na podujatí vyvrcholí ich celoročná duchovná príprava Čistý rok. Zároveň začne nová pod názvom Milosrdný rok. Nadviaže tak na Jubilejný rok milosrdenstva, ktorý ohlásil pápež František. Na jedinečnom podujatí sú prítomní takmer všetci biskupi Slovenska a vyše 300 rehoľníkov. Pod Tatrami je okolo 450 dobrovoľníkov.

Počas P15, ktoré nie je klasickým festivalom s rečníkmi a kapelami zvučných mien, chcú organizátori umožniť mladým ľuďom stretnutie s Kristom v mladej Cirkvi, zažiť spoločenstvo mladých medzi sebou, okolo svojich pastierov ako aj roznietiť v nich túžbu “vychádzať zo seba” a prinášať evanjelium do sveta. P15 nadväzuje priamo na SDM – stretnutie mladých z celého sveta s pápežom. V roku 2013 sa Národné stretnutie mládeže konalo paralelne so SDM v Rio de Janeiro a bolo určené najmä tým mladým, ktorí si cestu na celosvetové stretnutie dovoliť nemohli. Keďže nasledujúce SDM sa uskutočnia v susednom Poľsku, tentokrát sa bude P15 konať rok vopred a bude pozvánkou na ne. V bohatom programe, ktorý je zameraný na odkrývanie pokladov, vystúpi vyše 300 hostí.

Komunikačný tím P15