Mýty o olivovom oleji

Ani jeden druh oleja nepatrí medzi zdravé potraviny. Každý olej, vrátane olivového oleja a oleja z orechov, je stopercentný tuk a jedna polievková lyžica obsahuje 120 kalórií. Olej je vysokokalorický, málo výživný a neobsahuje nijakú vlákninu.

Vylejte na šalát alebo iné zeleninové jedlo pár lyžíc oleja a pridáte tak do nich stovky zbytočných kalórií. Jednoducho povedané, je to ideálna potravina, ak chcete pribrať nechcené a nezdravé kilogramy.

Olej ( akéhokoľvek druhu ) už pri konzumácií neobsahuje vlákna viažuce tuk, ktoré boli prítomné v jeho pôvodnom zdroji. Preto sa všetky kalórie veľmi rýchlo vstrebávajú a v priebehu pár minút sa uložia v organizme ako telesný tuk. Na druhej strane, ak konzumujete celé semená a orechy, tuk sa viaže na stanoly, steroly a iné rastlinné vlákna.

Tým sa obmedzí ich vstrebávanie v tráviacom trakte a v skutočnosti tieto vlákna priťahujú aj ďalšie škodlivé tuky v krvnom obehu, ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu a vylúčia sa stolicou von z tela. Alebo ešte inak, nedotknuté tuky v semenách a orechoch nie sú všetky biologicky dostupné.

V dôsledku toho sa výrazné množstvo kalórií nevstrebáva, a preto sa konzumáciou semien a orechov nepriberá do takej miery ako z olejov. Navyše obsahujú početné ochranné výživné látky, ktoré nie sú prítomné v oleji.

Zamyslite sa

Olej je spracovaná potravina. Keď chemicky lisujete olej z prírodnej potraviny ( z olív, orechov alebo zo semien ), stratí sa pritom prevažná väčšina mikroživín a výsledkom tohto procesu je čiastočná potravina obsahujúca iba o málo viac ako prázdne kalórie.

Keď sa namiesto extrahovaných olejov rozhodnete radšej pre prírodné potraviny, ako sú vlašské orechy, sezamové alebo ľanové semená, obohatíte svoj organizmus o všetky vlákna, flavonoidy a výživné látky, ktoré obsahujú a ktoré majú pozitívne účinky na vaše zdravie.  

Je pravda

Potraviny bohaté na mononenasýtené tuky, ako je olivový olej, sú menej škodlivé ako jedlá plné nasýtených tukov a transtukov. To, že sú menej škodlivé, ešte neznamená, že sú zdravé. Stredozemská diéta nemá priaznivé účinky vďaka olivovému oleju, ktorý sa pri nej konzumuje, ale vďaka potravinám bohatým na antioxidanty, a to zelenine, ovociu a strukovinám.

Ak vaša strava obsahuje veľké množstvo oleja akéhokoľvek druhu, jete priveľa prázdnych kalórií, čo vedie k nadváhe a môže to spôsobovať cukrovku, vysoký krvný tlak, mozgové príhody, srdcové choroby a mnohé formy rakoviny.

Ak máte chudú postavu a veľa cvičíte, môžete si do jedla pridať trochu olivového oleja. Čím viac oleja bude vaša strava obsahovať, tým bude jej nutričná hodnota na množstvo kalórií nižšia, a to nechcete, pretože tým si svoje zdravie nepestujete.

Hoci ani semená, ani orechy nie sú nízkokalorické a obsahujú relatívne veľa tuku, ich konzumáciou je dokonca možné potlačiť chuť do jedenia, pomôcť ľuďom zbaviť sa cukrovky a schudnúť. Inými slovami, u ľudí, ktorí konzumujú viac orechov a semien, existuje vyššia pravdepodobnosť, že budú chudí, a u ľudí, ktorí konzumujú menej orechov a semien, je vyššia pravdepodobnosť, že budú tučnejší.

Čo potvrdili štúdie ?

V kvalitných kontrolných štúdiach, ktoré sledovali, či má konzumácia orechov a semien za následok priberanie na hmotnosti, výsledky ukázali pravý opak. Konzumácia surových orechov a semien pomohla schudnúť, nie pribrať. Niekoľko štúdií potvrdilo, že jedenie malého množstva orechov a semien pomáha ľuďom držiacim diétu získať pocit sýtosti, vytrvať v diétnom režime a dosahovať lepšie výsledky v procese dlhodobého chudnutia.

Mali by sme teraz všetci sedieť pred televízorom, za hodinu zjesť celé balenie orechov a sťažovať sa, že priberáme ?

Samozrejme, že nie ! Ľudia, ktorí sa zdravo stravujú, sa vyhýbajú nadbytočným kalóriam a nejedia z dlhej chvíle. Ak máte výraznú nadváhu, zjedzte maximálne 30 gramov orechov za deň. Ak ste chudí, fyzicky aktívni, čakáte dieťa alebo dojčíte, zjedzte 60 až 120 gramov ( podľa vašich kalorických potrieb ).

Nezabúdajte !

Keď do jedla pridávate tieto vysokokalorické potraviny, napomáhate vstrebávanie prospešných fytochemikálií, ktoré sa nachádzajú v iných potravinách. Odložte si ich a konzumujte spolu so zeleninovými pokrmami, najmä v šalátových dresingoch. Najlepšie je jesť orechy a semená surové, nanajvýš jemne opražené.

Ak orechy a semená necháte piecť, hnednutím sa vytvárajú karcinogénne akrylamidy, znižuje sa obsah bielkovín a v procese pečenia sa vytvára viac popola. Čím dlhšie sú orechy a semená vystavené vysokým teplotám, tým viac aminokyselín sa v tomto procese zníži. Rovnako sa pečením znižuje aj obsah vápnika, železa, selénu a iných minerálov.