Muži tiež potrebujú doplnky výživy!

Aj keď človek dodržiava zdravú životosprávu a venuje pozornosť strave, je stále veľmi ťažké získať všetky potrebné vitamíny a minerály. Niektoré sa v strave nachádzajú len v malom množstve, na iné sa naopak zabúda. Presne pre to sú tu doplnky výživy.

Doplnok výživy je skvelým riešením pri deficite niektorých vitamínov a minerálov. Ktoré vitamíny a doplnky výživy by muži mali konzumovať bez ohľadu na vek?

1. Rybí olej pre mužov?

Omega-3 sú esenciálne mastné kyseliny, čo znamená, že telo si ich nedokáže vyrobiť samo. Preto ich je potrebné získavať zo stravy. Hoci niektoré potraviny, napríklad ryby a vlašské orechy, sú bohaté na omega-3, väčšina ľudí ich v strave nemá dostatok.

Omega-3 sa najčastejšie spájajú so zdravím srdca. Výskum ukázal, že môžu znížiť riziko srdcových ochorení, mŕtvice a iných kardiovaskulárnych problémov. Znižujú totiž zápal, znižujú hladinu zlého cholesterolu a triglyceridov a pomáhajú chrániť pred tvorbou zrazenín.

Sú tiež dôležité aj pre zdravie mozgu. Štúdie zistili, že môžu zlepšiť kognitívnu výkonnosť, znížiť úzkosť a depresiu a dokonca pomôcť chrániť pred vekom podmieneným poklesom kognitívnych funkcií.

V neposlednom rade sú omega-3 nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Podieľajú sa na mnohých rôznych procesoch, od tvorby bunkových membrán a regulácie hormónov až po riadenie zrážania krvi a imunitného systému.

Zdravým mužom postačuje denne 1000 mg rybieho oleja, no ľudia s ochorením srdca môžu potrebovať 2000 až 4000 mg denne. O presných dávkach sa však treba podariť s lekárom.

Omega-3 mastné kyseliny sa okrem rýb vyskytujú aj v keli, ľanových semienkach a semienkach chia.

2. Vápnik

Vápnik je základný minerál, ktorý pomáha udržiavať silné kosti a zuby a je nevyhnutný pre dobré zdravie. Je hlavnou zložkou ľudského tela a tvorí približne 2 % celkovej telesnej hmotnosti. Podieľa sa na mnohých životne dôležitých telesných funkciách vrátane svalovej kontrakcie, prenosu nervových impulzov a zrážania krvi.

Vápnik je dôležitý pre zdravie kostí a zníženie rizika osteoporózy. Tiež pomáha udržiavať kostnú hmotu, vďaka čomu sú kosti pevnejšie a menej náchylné na lámanie.

Primeraný príjem vápnika môže tiež pomôcť znížiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku a rakoviny hrubého čreva. Nízky príjem vápnika je zas spojený so zvýšeným rizikom vysokého krvného tlaku a rakoviny hrubého čreva. Odporúčané množstvo je asi 1200 mg denne.

Vápnik zohráva úlohu aj pri kontrakcii svalov, prenose nervových impulzov a zrážaní krvi. Pomáha udržiavať svaly a nervy zdravé a pomáha regulovať sťahovanie svalov, ako aj prenos nervových impulzov.

Medzi dobré zdroje vápnika patria mliečne výrobky, napríklad mlieko, syr a jogurt, zelená listová zelenina, napríklad kapusta a špenát, konzervované ryby s kosťami, napríklad sardinky a losos a tiež obohatené potraviny, napríklad raňajkové cereálie a pomarančový džús.

3. Muži tiež potrebujú vitamín D!

Vitamín D a vápnik sa navzájom podporujú, t.j. pôsobia synergicky a pomáhajú tak budovať silné kosti. Bohužiaľ, nedostatok vitamínu D je v súčasnosti dosť vážnym problémom. Takmer 40% populácie trpí deficitom vitamínu D.

Aj keď väčšina ľudí si stále uvedomuje dôležitosť dostatočného množstva vitamínu D, mnohí si neuvedomujú všetky spôsoby, akými môže byť prospešný pre ich zdravie. Tu sú niektoré z hlavných výhod vitamínu D:

  1. Posilňuje kosti a zuby: Vitamín D je nevyhnutný na vstrebávanie vápnika, ktorý je rozhodujúci pre zdravé kosti a zuby. Bez dostatočného množstva vitamínu D sa vápnik nemôže vstrebávať a kosti sú slabé a krehké. To môže viesť k ochoreniam, ako je osteoporóza, ktorá je hlavnou príčinou zlomenín u starších ľudí.
  2. Zvyšuje imunitu: Vitamín D pomáha posilňovať imunitný systém, ktorý pomáha bojovať proti infekciám a chorobám. Zistilo sa, že znižuje riziko infekcií dýchacích ciest, ako je prechladnutie a chrípka.
  3. Zlepšuje náladu: Vitamín D sa spája so zlepšením nálady a duševnej pohody. Nízke hladiny vitamínu D sa spájajú s depresiou, úzkosťou a inými problémami s duševným zdravím.
  4. Znižuje zápal: Vitamín D má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele a chrániť pred chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka.
  5. Pomáha regulovať krvný tlak: Vitamín D pomáha regulovať krvný tlak tým, že umožňuje telu absorbovať viac vápnika, čo pomáha udržiavať krvný tlak na zdravej úrovni.

Výskum ukázal, že nedostatok vitamínu D môže byť aj jednou z príčin nízkej hladiny testosterónu u mužov. Z tohto dôvodu sú muži náchylní na rôzne zdravotné problémy, akými sú napr. pomalý metabolizmus, nízke libido, únava alebo problémy so spánkom. Udržiavanie správnej hladiny vitamínu D v organizme môže byť teda mimoriadne dôležité.

4. Koenzým Q10

Koenzým Q10 je prirodzene sa vyskytujúci enzým, ktorý sa nachádza v každej bunke tela. Zohráva dôležitú úlohu pri produkcii bunkovej energie a je nevyhnutný na tvorbu adenozíntrifosfátu (ATP), primárneho zdroja energie v tele. Je tiež antioxidant, čo znamená, že pomáha chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

CoQ10 sa v tele vytvára prirodzene, ale jeho hladina sa vekom znižuje. V malom množstve sa nachádza v niektorých potravinách, ako sú napríklad mäso z orgánov, mastné ryby a celozrnné výrobky. Je dostupný aj ako doplnok stravy vo forme kapsúl, prášku a tekutiny.

CoQ10 sa v tele využíva na pomoc pri premene potravy na energiu. Pomáha bunkám produkovať ATP, ktorý sa používa na pohon bunkových procesov. Zohráva tiež dôležitú úlohu pri prenose elektrónov počas výroby energie v mitochondriách, energetických centrách buniek.

Konzumácia vo forme výživového doplnku je jediný spôsob, ako udržať hladinu koenzýmu Q10 v organizme na tej správnej úrovni. Podľa najnovších štúdií môže koenzým Q10 pomôcť v boji proti rakovine, Parkinsonovej a Huntingtonovej chorobe a znížiť riziko srdcových chorôb.

5. Horčík

Horčík je pre telo nevyhnutný minerál, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mnohých najdôležitejších telesných procesoch. Pomáha regulovať funkciu svalov a nervov, hladinu cukru v krvi a využívanie iných minerálov, ako je vápnik a draslík, v tele. Horčík tiež pomáha produkovať energiu, posilňuje kosti a pomáha zmierňovať zápaly.

Už mnoho rokov sa horčík používa ako doplnok na pomoc pri liečbe rôznych ochorení vrátane depresie, úzkosti a chronickej bolesti. Takisto sa predpokladá, že horčík môže prispieť k zníženiu rizika niektorých druhov rakoviny. Tento minerál sa používa aj na liečbu mnohých ďalších ochorení vrátane astmy, cukrovky, hypertenzie a chronického únavového syndrómu.

Hoci sa horčík prirodzene nachádza v niektorých potravinách, ako sú strukoviny, orechy, semená a zelená listová zelenina, mnohí ľudia ho možno nezískavajú dostatok zo stravy. Preto sa často odporúčajú doplnky stravy s horčíkom pre tých, ktorí majú nedostatok tohto minerálu. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov je však dôležité poradiť sa so svojím lekárom, pretože príliš veľa horčíka môže byť nebezpečné.

Najlepší spôsob, ako si zabezpečiť dostatok horčíka, je konzumovať vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľa potravín bohatých na horčík, ako sú orechy, semená, strukoviny a zelená listová zelenina. Okrem toho možno vyhľadávať aj obohatené potraviny, ako sú raňajkové cereálie a chlieb, ktoré sú často obohatené o horčík.

Horčík je rovnako dôležitý pre mužov z hľadiska rôznych telesných funkcií. Zohráva dôležitú úlohu pri regulácii glukózy v krvi, syntéze proteínov a fungovaní nervového systému. Bohužiaľ, podobne ako vitamín D nedostatok horčíka sa stáva čoraz väčším problémom. Výskumy ukazujú, že suplementácia horčíkom môže podporovať hladinu testosterónu v krvi.

Celkovo je horčík pre telo nevyhnutným minerálom, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mnohých najdôležitejších procesoch v tele. Vyvážená strava obohatená o potraviny bohaté na horčík je najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť dostatok tohto dôležitého minerálu.

Nezabúdať, že ide len o doplnok

Doplnky výživy sú bez pochybností dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Netreba však zabudnúť, že ide len o doplnok a základ by mala vždy tvoriť v prvom rade vyvážená strava a tiež pravidelný pohyb.