Môj dedko Rýchly šíp, Marta Hlušíková

Už ste boli niekedy v najmenšej indiánskej osade? Nie? Tak je veru na čase. Predškoláčka Rinka žije v meste, má bicykel a aj kývajúci sa zub. Prišli prázdniny a k Rinkiným rodičom prichádzajú na návštevu starí rodičia. Dedko Rýchly šíp sa ihneď zhostí úlohy náčelníka a pozýva Rinku do najmenšej indiánskej osady.

Marte Hlušíkovej sa v knižke podarilo bravúrnym spôsobom zachytiť prirodzenú zvedavosť, fantáziu a čisté detské myslenie. Ako to už v takých príbehoch chodí, Rinka strávi celé leto u starých rodičov na dedine – v najmenšej indiánskej osade. Dedko náčelník Rýchly šíp s ňou počas celých prázdnin rozohráva imaginatívnu indiánsku hru.

Ak chce patriť do indiánskej osady, mala by mať indiánske meno, a také meno, to nie je len tak. Na to, aby získala indiánske meno “Odvážna srnka” musí získať tri pierka: za odvahu, múdrosť a pomoc druhým. Indiánsky totem alebo babkin malinový džem v správnej indiánskej osade tiež nechýbajú.

Príbeh je hravý, poučný, pútavo a ľahko napísaný, je zrkladlom k láskavému vzťahu dedka a vnučky.

Knižka je určená pre deti od 6 rokov. Na prvý pohľad vás isto zaujme i obal knižky, ktorý priam žiari. Možno práve to bol zámer, aby vás knižka už pri prvom pohľade strhla. Obálka trošku nekorešponduje s ilustráciami vo vnútri, tie sú jemnejšie a nie tak výrazné, prevládajú prírodné farby, ktoré sa k príbehu hodia. Autorkou ilustrácií je Eva Švrčková a pozitívne hodnotíme aj celkovú úpravu knižky. Každopádne knižku odporúčame.