Moudré z nebe od Richarda Skoleka

Pamätám si na mnoho zážitkov z detstva. Niektoré boli veselé, iné smutné, iné na zamyslenie. Napriek všetkému viem, že som prežila detstvo plné dobrodružstva a neobyčajných dní. S knihou Moudré z nebe som sa veľmi rada do môjho detstva opäť vrátila.

Anotácia

Kniha Moudré z nebe je detským denníčkom, ktorý je však určený dospelým čitateľom. Malý Richard si zaznamenáva okamžiky z predškolského a ranného školského života.

Rieši ich s vážnosťou svojho veku. Nenájdete tu žiadnu literárnu uhľadenosť, žiaden vysoký štýl, iba rozprávanie malého chlapca, ktorý si neberie servítky, často odbieha od témy a pletie piate cez deviate.

Kniha mi prišla do schránky pred nedávnom. Hoci mám mnoho úloh v práci či v škole, veľmi rada som si našla čas na životné príbehy malého chlapca. Kniha bola mojim mostom do ríše predstáv, pri ktorej som sa veľmi nasmiala. Chcete nájsť pestrý program, keď práve prokrastinujete? Moudré z nebe je veľmi vhodná voľba.

Detský svet mi pripadal tak vážený, dôležitý, ťažký. Vždy som si pripadala veľmi zodpovedne, až som z toho postupne vyrástla. Som veľmi rada, že tieto myšlienky som nemala iba ja, ale aj malý Riško.

Skúste popísať svoje detstvo na 97 stranách. Verte, že je to málo. To je jediná nevýhoda tejto knihy. Chcela by som čítať viac príbehov Riška a jeho dní, ktoré tak veľa znamenali. I tak však vystihli všetko.

V knihe sa nachádza jediná fotografia. Niektoré dni by si zaslúžili tých fotografií viac. Na príbehoch som sa veľmi nasmiala. Pevne verím, že každý z nás sa v tých riadkoch nájde.

Kde som sa našla ja?

Všade si beriem so sebou knihy , tiež som nechápala, keď moja staršia sestra randila, neviem vôbec uviazať silný uzol a na každého člena mojej rodiny by som potrebovala najradšej manuál. Komplikované povahy vedia spestriť naše dni.

Autor sa s detskou témou popasoval veľmi dobre. Každý zápisok do denníčka bol pútavý a niečím iný. Vždy som mala obavy, že čítam cudzí denník malého chlapca, ktorý ma každú chvíľu môže pristihnúť pri narušovaní súkromia. Snáď mi Riško odpustí, ale veľmi rada si jeho denník prečítam ešte raz.