Mladí ľudia a otázka bývania

Už mladí ľudia, ktorí študujú na vysokej škole a majú pred sebou písanie náročnej diplomovej práce, dobre vedia, že po skončení školy nastáva krutá realita. Čaká ich obdobie, kedy sa bude od nich očakávať osamostatnenie. Pod osamostatnením máme namysli hlavne hľadanie vlastného bývania a nájdenie si práce. Poďme sa však venovať najmä otázke bývania.

Náročnosť

Mladí ľudia majú vyššie nároky týkajúce sa toho, ako by malo vyzerať ich nové bývanie. V ponuke realitných kancelárií nájdete najmä staršie nehnuteľnosti, ktoré si vyžadujú veľké rekonštrukcie. A to sa samozrejme mladej generácii nepáči. Na druhej strane napríklad do rekonštrukcie kúpelne sú ochotní vraziť veľké množstvo peňazí. Navštevujú renomované kúpeľňové štúdia a hľadajú ten najkrajší obklad a vybavenie do kúpelne, ktoré by ich zaujalo. Pritom si ani neuvedomujú, že v iných kúpeľňových štúdiách môžu mať tovar podstatne lacnejší. Alebo si to nechcú uvedomovať.

Nevedomosť

V podstate robia aj dobre, pretože si nevyberajú lacný materiál, ktorý by sa im po čase zničil. Drahší materiál väčšinou hovorí o tom, že je kvalitnejší. A práve ten kvalitný vyhľadávame. Smutné je ale, že sa nezaujímajú o to, ako chrániť svoje bývania v prípade akejkoľvek nehody. Napríklad čo sa týka hydroizolácie, viete, ako tento proces prebieha? Málokto tomu rozumie, čo je aj chyba, pretože hydroizolácia je pre priestor, kde žijete, dôležitá. Ba priam nevyhnutná.

Zadĺženie

Máloktorý mladý človek dokáže dnes riešiť bývanie bez toho, aby sa zadĺžil. Len samotná kúpa dlhotrvácej vonkajšej dlažby nás vyjde na niekoľko stovák eur. Musíme sa s tým zmieriť, že ak chceme vlastné bývanie, bez zadĺženia to nepôjde. Našetriť si v súčasnosti niekoľko desaťtisíc eur nepripadá do úvahy.