Miss Ukrajina 2013 sa podieľala na ukrajinskej verzii hymny SDM

logo_ukrainskie_foto-300x144-9617050Pred nedávnom uzrela svetlo sveta aj ukrajinská verzia hymny SDM. Autorom hudby k ukrajinskej verzii je Oleksij Kaplunski, text preložila Chrystyna Pidlisecka. Obaja sú členmi skupiny “Kana”, ktorá od roku 2005 patrí medzi prvé mládežnícke katolícke zbory na Ukrajine a ich činnosť je veľmi bohatá.

Na interpretácií ukrajinskej verzie sa podieľala aj Miss Ukrajina 2013 Anna Zayachkivska, ktorá je modelka, herečka, speváčka a maliarka.
Na verzii hymny v ďalšej jazykovej mutácií ma podiel aj gréckokatolícky kňaz Oleksij Saranchuk, ktorý je na Ukrajine známy ako kňaz s gitarou. “Najradšej spievam s inými ľuďmi. Keď vezmeš gitaru a postavíš sa k mikrofónu, ľudia začnú spievať spolu s tebou. A vtedy sa s nimi spájaš srdcom aj spevom. To je podobné úprimnej modlitbe,” nechal sa počuť.
Na naspievaní ukrajinskej hymny sa tiež podieľa zbor “Hosanna” z Ivano-Frankivska, ktorý spieva hlavne počas liturgií a púti. Na svojom konte už má aj šesť albumov.

Ukrajinská verzia hymny využíva tradičné ukrajinské hudobné nástroje ako lýra, bandura, trombita (dlhá trúba), okarína, drumbľa a tiež akustickú gitaru a husle.

Pavol Hudák

podľa krakow2016.com