Minimalizmus – ako pretriediť veci, ktoré už nie sú potrebné

Minimalizmus

Minimalistický životný štýl vychádza z toho, že naše životy sú preplnené vecami, ktoré nám neprinášajú radosť. Ich jediné poslanie je zahltiť náš životný priestor, zobrať nám aj ten posledný kúsok našej pozornosti a nedodávať nám žiadnu pridanú hodnotu.

Ak ste sa rozhodli prečistiť si vzduch doma či v kancelárii a pretriediť veci, ktoré už nepotrebujete, zíde sa vám staré zlaté pravidlo: vec, ktorú som už dva roky nepoužil, už nepotrebujem a je čas posunúť ju ďalej.  Ideálne je, ak si triedené veci roztriedite podľa toho, či si ich chcete alebo nechcete ponechať.

Ak sa ťažko lúčite s hmotným majetkom, môžte si okrem kategórie chcem/ponechám si a nepotrebujem/posuniem ďalej, vytvoriť aj medzikategóriu nerozhodol som sa/odložím.

Tu môžu byť veci, ktoré z času na čas použijete, prípadne ste nepoužili posledný rok, ale ešte nespadajú do kategórie na vyhodenie. Ak ich odložíte, počas nasledovných mesiacov uvidíte, či si na vec vôbec spomeniete alebo ju budete potrebovať. Ak áno, určite si to čestné miesto vo vašej domácnosti zaslúži.

Ak upratovanie nepatrí k vašim obľúbeným činnostiam, zozbierali sme pár jednoduchých tipov na začiatok. Nie, nemusíte vyhodiť celú domácnosť, stačí začať v malom a uvidíte, ako sa vám to bude páčiť.

Poriadok s nepotrebnými vecami

Je dôležité vyčistiť si priestor pre život, a postarať sa o poriadok s nepotrebnými vecami. Existujú rôzne nástroje, ktoré nám pomôžu s poriadkom a navyše sa ľahšie zbaviť nežiaducich vecí.

  1. Napíšte si to. Urobte si zoznam dôvodov, prečo chcete žiť jednoduchšie. Ak vás nadmerne zaťažuje váš dlh, napíšte to. Mrzí vás, že trávite málo času s vašimi deťmi? Poznačte si to. Ste príliš vystresovaný a neviete v noci dobre spať? Dajte to na papier. Toto sú vaše dôvody, prečo ste sa do upratovania pustili a poskytnú vám podporu v čase, keď to budete chcieť vzdať. Pomôžu vám pripomenúť, prečo je pre vás poriadok dôležitý.
  2. Zbavte sa duplikátov. Prejdite sa po domácnosti s prázdnou krabicou a pozbierajte všetko, čo máte dvojmo. Dva podobné šály, ale nosíte len jeden? Nenosený dajte do krabice. Dve rovnaké knihy či DVDčka? Aj tie patria do krabice. Dva sety prestierania, ale používate len jeden? Ten druhý patrí do krabice. Keď skončíte, krabicu si označte ako duplikáty a odložte na vzdialené miesto na 30 dní. Ak veci nebude potrebovať alebo dokonca zabudnete, čo v krabici vôbec bolo, je čas sa s vecami rozlúčiť.
  3. Vyhláste jednu zónu bez neporiadku. U niekoho sa neporiadok kumuluje na jedálenskom stole. Všetko, čo nemá miesto v skrini alebo sa neodloží na miesto, skončí na ňom. Slúži ako inšpirácia, keď sa znovu začnú hromadiť veci. Lebo zo zóny neporiadku sa môže ľahšie stať izba bez neporiadku a z nej celá domácnosť.
  4. Cestujte naľahko. Pri ďalšom výlete sa pokúste zbaliť si len polovicu objemu, čo by ste si inak zbalili. Ak cestujete na 4 dni, zbaľte sa na dva. V prípade potreby si môžte veci preprať alebo si niektorý kúsok môžte obliecť viackrát. Ak sa zbalíte len do príručnej batožiny, ušetríte k tomu aj peniaze. Ruku na srdce, koľko zo zabalenej batožiny reálne na dovolenke vytiahnete?
  5. Pretrieďte šatník. Pokročilí minimalisti sa vedia zaobísť celú sezónu s 33 kúskami oblečenia na tri mesiace. Ak vám bude v takto pretriedenom šatníku chýbať nejaký dôležitý kúsok, aspoň máte dôvod si urobiť radosť a zadovážiť si ho v takej farbe a strihu, ktorý vám výborne sadne. Kúsky, ktoré už človek nevynosí, možno predať napríklad na Vinted. Je to vznikajúca príležitosť využiť bazár Vinted. Človek sa zbaví nepotrebného oblečenia a ešte si dokáže aj zarobiť nejaké peniaze.
  6. Našetrite si pre prípad nečakaných výdavkov. Úspory na nečakané výdavky riešia veľa nepríjemných situácii. Stačí si odkladať menšiu sumu, ale konzistentne. Uvidíte, ako vám odľahne, keď príde nečakaný účet a vy budete na túto situáciu perfektne pripravený.

Vyskúšajte tieto tipy po kúskoch a pokračujte v malých krokoch, kým nedosiahnete vytúžený poriadok. Aj keď by to malo trvať 10 rokov, výhody uprataného a čistého okolia si môžte užívať okamžite.

Prečo sa zbavovať nepotrebných vecí?

Ak si myslíte, že zbavovanie sa nepotrebných vecí je veľkou stratou času, prečítajte si o tomto inovatívnom trende. Plusom zbavovania sa nepotrebných vecí je dosiahnutie lepšej úrovne produktivity. Uvedomte si, že materiálny majetok vás dlhodobo obmedzuje. Ak sa dlhodobo budete uspokojovať s večným bojom s vecami a nekonečnou údržbou, nebudete mať veľa času na to, čo je vo Vašom živote skutočne dôležité.

Zbavovaním sa nepotrebných vecí si môžete robiť miesto vo svojom živote pre to, čo je skutočne dôležité pre vás. Materiálne veci si vyžadujú, aby ste ich opravovali a obnovovali, čo je časovo náročná činnosť. Ak sa ich budete zbavovať, budete voľnejší, čo Vám umožní byť kreatívnym a cieľovo zameraným. Mnohí ľudia volia minimalizmus aj pri rekonštrukcii strého domu alebo dokonca aj pri zariaďovaní malej detskej izby, kedy sa chcú zbaviť zbytočných vecí.

Okrem toho, keď odstránite veci zo svojho priestoru, odstránite nielen materiálne veci, ale aj veci, s ktorými ste obklopení. To zahŕňa aj to, čo nazývame „nečistými ľuďmi“. Vyčistením priestoru môžete odstrániť veci, ktoré vás okolo seba trápia a môžete sa premeniť z fyzického a mentálneho zaťaženia na osviežujúci pocit pokoja a radosti.

Robenie priestoru vo svojom živote pre nové veci je kľúčové pre to, aby ste našli svoj životný pokoj. Ak sa zbavíte nepotrebných vecí, pomôže vám to rozšíriť rozmanitosť skúseností, ktoré môžete v živote zažiť.

Zbavovaním sa vecí môžete vyčistiť priestor pre nové veci a konečne naštartovať novú etapu a začať na svojom živote pracovať a môžete dosiahnuť svoje ciele, ktoré ste predpokladali.

V konečnom dôsledku sa zbavovaním nepotrebných vecí zbaví materiálneho majetku, ale pridáte hodnotu vo forme produktivity a nových skúseností. Uvidíte, akonáhle sa ich budete zbavovať, bude to dokázanie toho, že menej skutočne znamená viac.

Kedy je najlepší čas zbaviť sa nepotrebných vecí?

Zbavenie sa nepotrebných vecí môže byť veľmi užitočné na uvoľnenie priestoru, získanie času a energie pre niečo iné a odbúranie stresu – napriek tomu mnoho ľudí odkladá tento proces. Ak aj hľadáte, kedy je najlepší čas na to, aby ste sa zbavili nepotrebných vecí, máme pre vás pár tipov.

Prvým krokom je, aby ste si urobili jasný názor. Ste človekom, ktorý sa chce zbaviť vecí alebo sa bojíte straty? Rozhodnutie odobrať si veci z domácnosti by nemalo vychádzať z predsudkov a pripustiť by ste mali to, že vám každá vec nevyhovuje.

Druhým krokom je nájsť návod, ako začať. Sú ľudia, ktorí sa zaoberajú zbavovaním sa vecí, takže si môžete prečítať ich rady a skúsenosti. Väčšina ľudí odporúča rozdeliť veci na kategórie, ako napríklad tričká, šaty, knihy, atď. a určiť čas na každú kategóriu. Skontrolujte si každú vec a vyhoďte tie, ktoré už nepotrebujete.

Tretím krokom je dať veci ďalej. Ale predtým ako veci odložíte alebo ich predáte, je vhodné najprv overiť si ich stav ako kvalita a ich funkčnosti. Je veľa stránok, na ktorých môžete predávať alebo donášať veci, takže si overte, ktorá služba bude pre vás najvhodnejšia.

Štvrtým krokom je úplne sa vzdať vybavenosti. Ak už ste si istí, že vám tieto veci už nechýbajú, odhoďte ich. Existujú charitatívne organizácie, ktoré ich určite využijú. Ak sa to, čo chcete odovzdať, nehodí na charitu, môžete to dať priateľom alebo rodine.

S dobrou stratégiou a plánom sa opätovne obnoví pokoj a sila v domácnosti. Preto je veľmi dôležité, aby ste si hneď na začiatku ujasnili, čo chcete urobiť. Vyberte si vhodný deň na to, aby ste mali dostatok času zbaviť sa toho, čo je pre vás už nepotrebné.