Milan Lach: Keby sa mi nepáčili ženy, popieral by som Boha

milan-lach-300x168-3900310

Misiefilmom pripravili sériu odpovedí prešovského gréckokatolíckeho pomocného biskupa vladyku Milana Lacha z letného festivalu Breakfestival v Červenom Kláštore, kde Milan Lach mladým odpovedal na rôzne otázky. Malú ochutnávku z týchto odpovedí vám ponúkame v nasledujúcom videu.

Vladyka Milan Lach vysvetľuje, čo pre rehoľníka a kňaza znamená sľub čistoty: “Boh nám dal ľudské telo ako nástroj hudobníkovi, aby sme cez neho ukázali krásu života. Ja skrze ľudské telo ukazujem, čo je konkrétne moja viera.“. Čistota sa nevzťahuje len na telo, ale aj na srdce. Čistota znamená aj to ako na druhého pozerám, čo o ňom hovorím, či neohováram, či nezávidím, či neupodozrievam druhého a podobne. Vo videu sa dozviete viac aj o tom, aké to bolo pre Milana Lacha byť v seminári, kde 99% spolužiakov malo dievčatá, keďže gréckokatolícki kňazi môžu byť ženatí.

Video bolo natočené v rámci projektu Misie filmom. Tento projekt je tvorený skupinou katolíkov, ktorí chcú budovať Božie kráľovstvo využívaním svojich darov –  vyrábajú voľne šíriteľné videá s katechézami, prednáškami, kázňami či svedectvami. Na videách môžete počuť aj duchovných spríkrov ako o. Elias Vella, o. Jozef Marettta, o. Marián Kuffa alebo o. Michal Zamkovský.

Vladyka Milan Lach sa narodil v Kežmarku 18. novembra 1973. V roku 1992 bol prijatý do gréckokatolíckeho kňazského seminára,  V roku 1995 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Trnave. Za kňaza bol vysvätený 1. júla 2001. V roku 2009 získal v Ríme dokorát z východných cirkevných vied. Za pomocného biskupa bol vysvätený  1. júna 2013.