Martin Repa – Spútaní časom

martin-repa

Kam by ste boli ochotní zájsť, pokiaľ by sa jednalo o záchranu rodiny? Čo ak by sme sa oslobodili od myšlienok bežného života a pripustili, že existuje niečo viac? Kde existujú určené hranice a kto ich takto striktne stanovil?

Tieto a ďalšie otázky rozoberá autor Martin Repa vo svojom debutovom románe Spútaní časom. Jeho tvorba zaujala mnohých čitateľov, ktorí sa rozhodli dať tomuto začínajúcemu autorovi šancu.

Anotácia

Mysteriózny príbeh, kde hlavnú úlohu zohráva láska ako hnací motor na prekonanie všetkých prekážok, je zároveň odvážnou sondou do neznámych hlbín nášho podvedomia. Autor ponúka jednu z odpovedí na večné otázky ľudstva, či existuje aj iný život ako ten, čo poznáme.

Emotívne silný a precízne vystavaný príbeh zaujme čitateľa od samotného desivého úvodu až po veľkolepé vyvrcholenie. Spolu s autorom sa vyberieme za hranice reálneho sveta. Kniha Spútaní časom pozýva čitateľa na cestu, o ktorej bude ešte dlho premýšľať.

O autorovi

Martin Repa je začínajúci autor, ktorý vkročil do slovenskej vody knižného trhu svojím debutom Spútaní časom. Nenechajte sa ale zmiasť, s písaním má tiež skúsenosti vďaka online portálu, kde pod pseudonymom Matt van den Bryll svoju tvorbu už prezentoval.

Mám pocit, že táto skúsenosť dotiahla jeho tvorbu na veľmi vysokú úroveň, preto som zvedavá, čo z jeho pera budeme ešte čítať.

Okrem toho, že píše pútavo, je aj zaujímavý človek. Nemôžem posúdiť čo ho v živote inšpiruje, ale páči sa mi svet, ktorý vytvoril vo svojej knihe. Je to príjemný únik z reality každodenného života, kde prekročíme hranicu a staneme sa kýmkoľvek chceme.

Do svojej tvorby zahrnul aj svojho starého otca a jeho ilustrácie. Ladislav Štibrányi bol talentovaný slovenský maliar a grafik. Jeho talent tak môže vidieť každý čitateľ, ktorý chytí knihu do rúk.

Čím je kniha iná?

Spútaní časom je už na prvý pohľad iný príbeh. Presvedčí vás o tom dizajn obálky a prítomné ilustrácie, ktoré dodávajú knihe šmrnc a úroveň. Pokiaľ sa rozhodnete knihu prečítať, stojíte na hrane, pretože buď si ju zamilujete, alebo naopak, znechutí sa vám.

Záleží to od toho, aký ste čitateľ a čo od čítania očakávate. Ja sa radím do prvej kategórie. Prečo?

Ku každej knihe si píšem poznámky. Čo sa mi páčilo, čo sa mi nepáčilo. Väčšinou sa zmestím do jednej strany. Tu som ich zapísala omnoho viac. Priznám sa, že som na knihu nemala vysoké nároky, pretože som vedela, že je to autorova prvotina.

Očakávať od debutu veľa by mohla byť často chyba, pretože sa čitateľ môže sklamať. Myslím si, že tu sa to nemôže stať. Martin Repa sám sebe nasadil vysokú úroveň a bude mať čo robiť, aby ju pri ďalšej knihe dosiahol alebo prekonal.

Jeho pohľad na svet ma presvedčil, že to nebude žiadny problém a hravo si s tým poradí. V čom spočíva spomínaná vysoká úroveň jeho písania? Opisy deja a situácií sú ukážkové. Neovplyvňujú názor čitateľa, práve naopak, podporia jeho vlastnú fantáziu.

Kniha je členená do niekoľkých kapitol. Každá nesie svoj názov. Hĺbka myšlienky je podporená citátom, ktorý všetko definuje. Vďaka tomu som sa zamýšľala nad priebehom a všetkým, čo nám chce autor povedať.

Náhľad do deja

Hoci sa príbeh príjemne číta, bližšie k nemu budú mať skôr náročnejší čitatelia. Dej sa odohráva z pohľadu hlavnej postavy, no často prebieha aj do retrospektívnych, prípadne iných zážitkov. Často som mala pocit, že sa v texte strácam.

Moje zmätené obavy boli bezpredmetné, zápletka na seba nenechala dlho čakať a všetky moje otázky boli zodpovedané. A ten koniec?! Klobúk dole. Skutočne som mala až husiu kožu, pretože presne toto som nečakala.

Príbeh stál na udalosti, ktorá sa odohrala v práci hlavného hrdinu. Po úspešnom pokuse sa stane nešťastie a Mattova manželka so synom sa bez stopy stratia. Môže za to reaktor? Matt je zúfalý. Čoraz viac verí tomu, že niekde žijú. Alebo sú. Musia byť.

Trvá na tom, aby sa pokus zopakoval, no spoločnosť, v ktorej pracuje, chce všetko ututlať. Jeho nádej sa pomaly stráca. Utápa sa čoraz viac vo svojich spomienkach a snoch. Realita sa začína prelínať. Nájsť pravdu je čoraz viac náročnejšie. 

Môže existovať aj niečo mimo nášho vedomia? Čo ak hranice, ktoré v našom svete existujú sú len pomyselnou ilúziou a všetko je inak? A čo ak prekročenie týchto hraníc znamená, že Matt sa znova stretne so svojou rodinou? On neváha.

Komu knihu odporúčam?

Svet, ktorý vytvoril Martin Repa, je fascinujúci. Význam lásky a rodiny kladie na prvé miesto. Čo by ste pre manžela/manželku a svoje deti urobili vy? Tiež by ste boli schopní toho, čo urobil Matt?

Kniha je vhodná pre mužov či ženy rôzneho veku. Záleží len na tom, či radi čítate a čo očakávate od čítania. Ak niečo viac, než len plytký príbeh, potom je kniha Spútaní časom pre vás to pravé. Zaujala ma od prvej strany a spútala k sebe až do tej poslednej. A nielen to, premýšľam nad jej myšlienkami doteraz.