Mark E. Pocha – Kontakt

Počas čítania som sa bála, odložila som jedlo a nedokázala som nič iné, len otvoriť od šokovania ústa a čítať ďalej. Aj taký je Kontakt od Marka E. Pochu!

Mám rada príbehy, ktoré majú dej. Ktoré sa niekam posúvajú. Nie je nutné držať napätie od začiatku až do konca, ale chcem, aby mi knihy, ktoré čítam, niečo dali.

Pred časom som dostala ponuku prečítať si hororovú sci-fi Kontakt. Kniha, na prvý pohľad tenká, ale zato so zaujímavou obálkou ma prekvapila viac, než som očakávala. Ponaučenie? Nikdy pri knihách neočakávajte a užívajte si ich.

Autor škandalózneho trileru Krajina kanibalov prináša čitateľom nový napínavý príbeh z lona slovenských hôr. Mladá univerzitná absolventka Mary, ešte len hľadajúca svoje miesto v živote, prichádza s päticou priateľov na horskú chatu v Strážovských vrchoch na Hornej Nitre.

Chcú sa poriadne odviazať, zabudnúť na každodenný stres a užiť si augustový víkend. Náladu im nemôže pokaziť ani podozrivo nevrlé správanie obyvateľov dedinky na úpätí kopca, ani nečakané zhoršenie počasia. Potom však natrafia na havarované mimozemské plavidlo, ktorého osadenstvo je stále nažive…

A rozhodne nemá priateľské úmysly.

Ako vnímam Kontakt ja?

Kniha začína napínavo. Akciou. Malé dievčatko unesú mimozemšťania. Nevieme, čo sa s ňou stalo, či jej ublížili alebo či sa vrátila. Priatelia, Kontakt je hororovka. Zahoďte myšlienky na milého návštevníka E.T.

Príbeh je rozdelený do troch zásadných častí. Každá je niečím iná, výnimočná. Mark nám dovolil nahliadnuť do životov každého jedného hrdinu. Tých ste si buď zamilovali alebo totálne odsúdili.

Ja som si najmenej vytvorila vzťah k Mary. Keby som mohla povedať, viac som k nej cítila negatívne emócie. Vadila mi hneď od začiatku. Prečo? Sama neviem. Možno by ste mysleli na to isté, ak by ste knihu čítali, možno nie.

Najviac sa mi páčil Dominik. Nie vzhľadovo, ale charakterovo. Hoci nemal jednoduchý život a viac prehrával, než vyhrával, bol mi sympatický. Férový, na nič sa zbytočne nehral. Nerušil dej a bol jeho príjemným oživením.

Dej sa vyvíjal postupne. Priatelia sa stretli, spoznali nové postavy, ktoré výrazne zasiahli do deja – boli jej súčasťou, šli von, vytvorili si medzi sebou väzby.

Keby nás Mark pravidelne neupozorňoval, že sa blížia k totálnej záhube, nemala by som zo začiatku pocit, že by šlo o nejakú veľmi strašidelnú alebo nechutnú knihu, ako to niektorí recenzenti vykresľujú.

Práve naopak, veľmi pozitívne vnímam, že reflektuje aktuálnu svetovú politickú a ekonomickú situáciu. Dokonca je príbeh vsadený do reálneho prostredia.

Čitateľ nemá dôvod pochybovať o reálnosti príbehu. Autor sa pohráva s našou fantáziou. Po dočítaní knihy som sa sama seba spýtala. Čo je vlastne skutočné a čo nie?

Tá pravá akcia sa začína až v poslednej časti knihy, kde situácia naberie rýchly spád. Našich hrdinov čaká veľmi ťažká noc. Tieto stránky som doslova hltala, pretože som chcela vedieť, ako sa z tejto zapeklitej situácie dostanú.

Prežijú? Aký osud ich čaká? Prečo oni? Príde záchrana? Čo sa im stane? Sú mimozemšťania nepriateľskí až tak, že niet úniku? Ja vám to neprezradím, ale knihu som dočítala s otvorenými ústami. Bola som skutočne prekvapená a šokovaná. Wau.

Kontakt nie je vhodný pre každého. Ak máte radi príbeh s dejom, nechutnosti, sci-fi zápletku a niečo iné, určite po knihe siahnite. Ak však nezvládate násilie, strach, zmätenosť v slovách, knihu nečítajte.

Hoci kniha nie je hrubá, ale určite ju nebudete čítať rýchlo. Nešťastný osud hlavných hrdinov si zaslúži trochu zamyslenia. Pozor, kniha je určená len pre plnoletých čitateľov.

Markovi by som však chcela vytknúť, že podľa môjho názoru nie všetky situácie boli dotiahnuté do konca. Dokáže na niekoľko strán opísať rôzne situácie, nebojí sa používať vulgarizmy, ale intímne scény prebehne tak rýchlo, že som si ani nevšimla, kedy začali. Viem, že neboli prioritou deja, ale keď už tam sú, tak poriadne.

Na knihe som si zamilovala obálku. Je pútavá, presne vystihuje to, čo sa nachádza vo vnútri. Na nič sa nehrá. Obal predáva? Tu to platí sto percentne.

Viete, čo ma najviac šokovalo? Záver. Taký nečakáte.

Prečítala by som si knihu opäť? Určite. Prečítala by som si aj niečo iné z pera Marka E. Pochu? Samorezjme.

Kto je Mark E. Pocha?

Na internete je o ňom písané. Mark E. Pocha (*1981) je Charles Manson slovenskej literatúry, kontroverzný autor hrôzostrašných príbehov, dekadentný umelec života a nositeľ medzinárodnej literárnej ceny Encouragement Award.

Umiestnil sa vo finále každej významnejšej českej či slovenskej literárnej súťaže, vrátane Ceny Karla Čapka a Ceny Béla o najlepšiu slovenskú hororovú poviedku. Publikoval (okrem iného) v časopisoch PEVNOST a XB1, editoval žánrové antológie Na hroby, Kniha bolesti a Zombie Apokalypsa.

Vyšli mu poviedkové zbierky A bude hůř! a Z temnôt. Jeho drsný debutový krvák Krajina kanibalov (2016) je pocta filmom Eliho Rotha a próze Jacka Ketchuma. V roku 2017 vychádza jeho nová kniha, brakovo ladený exploitation horor s prvkami sci-fi Kontakt: Záhuba prichádza z nebies.

Tento opis má vo veľa veciach pravdu. S Markom som bola osobne iba raz, ale navždy si ho zapamätám. Je to človek, ktorého poznajú snáď všetci v knižnom svete a to nemusíte čítať jeho príbehy.

Inšpiruje sa okolím, ale svoju inšpiráciu aj plnohodnotne vracia späť do svojho okolia. Rozhovor s ním je príjemný. Tento človek je proste týpek v dobrom zmysle slova. Preto som sa nebála čítať jeho tvorbu.

Vedela som, že keď stretnutie s ním nebolo zbytočné a niečo mi dalo. Presne také sú aj jeho knihy. Možno raz napíše aj niečo romantické!