Kristan Higgins – Manželstvo z rozumu

Kniha od Kristan Higgins je 424 stranový novodobý ľúbostný román. Veríte, že až teraz som si uvedomila, aký má počet strán? Bola mi veľmi dobrým spoločníkom.

Príjemné letné počasie si zaslúži aj príjemné letné čítanie. Presne tak na mňa pôsobila kniha od Kristan Higgins  Manželstvo z rozumu od vydavateľstva Ikar. Kniha je zo série Modrá volavka. Ak túžite po novodobej romantike, tento príbeh je ako pre vás.

O autorke

New York Times a USA TODAY označujú americkú spisovateľku Kristan Higginsovú za autorku súčasných romantických bestsellerov, nazývajú ju „majsterkou malomestských romancí“.

Na jej konte sa nachádza vyše tucta úspešných románov, za ktoré získala viacero ocenení. Dvakrát jej udelili cenu za literatúru Romance Writers of America, RITA Award a štyrikrát bola nominovaná na The Kirkus Prize za najlepší romantický román. Jej knihy preložili do vyše dvadsiatich svetových jazykov.

Viaceré médiá niekoľkokrát označili Higginsovej diela za najlepšie knihy roka. Skôr ako sa začala venovať literatúre, pôsobila ako tlačový hovorca a v reklame.

V súčasnosti sa zúčastňuje na rôznych podujatiach, prednáša v školách, vystupuje na konferenciách spisovateľov či na knižných veľtrhoch. Autorka spolu s manželom a dvoma deťmi žije v rodnom Connecticute. Miluje zvieratá, deti a zákusky. 

Chystala som sa práve na dovolenku a moje podvedomie mi našepkávalo, že by som potrebovala knihu. Nenáročnú, vtipnú, ktorá ma zabaví pri cestovaní. Moja voľba padla na túto knihu. Romanticky ladená fotografia dvoch ľudí na obálke.

Romantiku dotvára vinič, ktorý súvisí s rodinným vinárstvom, ako som sa neskôr v príbehu dozvedela. Nesúďme veci podľa obalu. Preto som hneď zhliadla aj k anotácií.

Honor Hollandová dostala od svojej celoživotnej lásky kopačky. A len o tri týždne sa jej milovaný zasnúbi s jej najlepšou priateľkou. Húževnatá Honor sa rozhodne nežialiť, zdvihnúť hlavu a ísť ďalej, lenže to sa v malomeste ľahšie povie, než vykoná.

Z náhleho popudu, no najmä z túžby vzbudiť vo svojom ex-priateľovi žiarlivosť, navrhne šarmantnému Britovi Tomovi Barlowovi dočasné manželstvo. Je to však správna voľba?

Nastáva pre ňu hektické obdobie – snúbenec, ktorého v podstate nepozná, roztržka s bývalou najlepšou priateľkou, náročná práca v rodinnom vinárstve. Túži po romantickej láske, ale to predsa nemôže vyjsť s mužom, ktorý sleduje celkom iný cieľ.

Kniha kúpená, môžeme ísť hneď dovolenkovať. Priznám sa, aj napriek tomu, že ich čítam najradšej, romantická beletria je už dosť opakovaná. Mnoho kníh je tuctových, z každých stránok na vás číha neustále opakované klišé. Hneď na začiatku viete, ako príbeh skončí.

Možno to budete predvídať i v tomto prípade, no veci, ktoré sa dejú Honor a Tomovi sú veľmi aktuálne a sú opísané reálne. Všetko to dotvárajú ešte vnútorné monológy postáv, ktoré sú skutočne ironické. Veľmi som sa na nich nasmiala.

Veľmi dobré je aj to, že príbeh sa netočí striktne len okolo hlavnej postavy. Dej dotvárajú aj Tom a rodina.  Autorka svojich čitateľov rada nechá v očakávaní. Dohodnuté manželstvo, z ktorého obaja budú mať len výhody. Vyjde to? Alebo ich oficiálny vzťah je predurčený na rozpad?

Honor prišla o najlepšiu kamarátku pre opačné pohlavie. V knihe sa stretávala so zradou, konfliktami, žiarlivosťou, s komplikovaným dospievaním mládeže.

Strach, zamilovanosť, bezmocnosť, šťastie, smútok. Emócie, ktoré vás nenechajú chladnými prežijete spolu s ňou tiež. Síce nemá Danu, bývalú kamarátku, ale má vás. Presne tak isto, ako si získala aj mňa.

Knihu som prečítala veľmi rýchlo. Keď sa ma kamarátka spýtala, aký titul jej odporúčam, neváhala som ani na minútu. Oslovila ma, bavila ma, získala si ma. Aj napriek očakávanému záveru a ružovým okuliarom, ktoré si sem tam Honor zabudla dať dole, príbeh hodnotím veľmi pozitívne.

Ak ste knihu držali v rukách, alebo premýšľate nad novým úlovkom, neváhajte. Žena v najlepších rokoch, ktorá realisticky uvažuje a nemá ružové okuliare? Takto vystupovala Honor, no pravda bola niekde úplne inde.

Možno preto sa jej stávalo toľko nepredvídateľných situácií. Musíme si však pamätať, že pokiaľ situácia neskončí šťastne, potom ešte nie je koniec.