Máme novú knižku o Svetozárovi a holuboch

Situácia je vážna. Všetky holuby odleteli z mesta. Zavolať späť ich môže len pán Svetozár, priateľ holubov, ktorý sa sám ponáša na holuba.

Idea Zuzana Mitošinková, text Andrea Gregušová, ilustrácie Alica Raticová, grafická úprava Silvia Žolticá, foto Janka Makroczy

Príbeh od Andrey Gregušovej láskavým a vtipným spôsobom predstavuje mestské holuby v inom svetle, než na aký sú deti bežne zvyknuté. Holuby často vnímajú ako škodcov, niečo nepekné, no máloktoré dieťa vôbec tuší, že kedysi mali holuby veľmi dôležitú úlohu, bez ktorej by sa ľudia nezaobišli – plnili funkciu poštára.

S nápadom vytvoriť knižku práve o holuboch som prišla niečo pred rokom. Mám rada všetky živé tvory, nevynímajúc holuby. Spomínam si, ako som v jedno jasné ráno stála na zastávke na Trnavskom mýte, a zrazu sa tam objavil usmievavý dedko – biele vlasy, krívajúci o paličke a s vreckom suchého pečiva. Začal ho rozhadzovať holubom a keď ho pojedli, svorne za dedkom chodili ako takí cínoví vojačikovia. Ten moment, duduško ako z rozprávky a za ním smiešne kráčajúci holúbkovia, mi rozžiaril zvyšok dňa.

Častokrát som bola svedkom, ako deti kopú či hádžu kamene do holubov, a nielen deti. Príde mi to veľmi ľúto, lebo nenávisť k holubom, žiaľ, vo veľa prípadoch pramení z nevedomosti a predsudkov – šíria choroby, sú takí a onakí, čo nie je úplne pravda. Predovšetkým sú to živé tvory, ktoré s nami žijú v meste a aj keď ich zrovna nemusíme milovať, môžeme ich tolerovať. Lebo o tom je príroda a vzťah ku všetkému živému – o vzájomnej úcte a tolerancii.

Našu knižku o porozumení medzi holubmi a ľuďmi dotvárajú krásne ilustrácie od Alice Raticovej. Malý čitateľ sa tak môže presvedčiť, že mesto bez holubov by bolo jednoducho smutné.

Publikácia je určená pre deti vo veku od 3 do 8 rokov, má 48 strán a je v pevnej väzbe. Zakúpiť ju môžete v našom e-shope.

Ďakujem všetkým dámam za skvelú spoluprácu a na vás, milí čitatelia, sa teším.

Zuzka M.