Majú funkčné potraviny budúcnosť?

Aj keď o nich ešte mnohí nepočuli, pravdepodobne sa s nimi už stretli, len o tom nevedia. Reč je o potravinách, ktoré sú zároveň tak trochu aj liekmi. Odborníci na zdravú výživu ich zvyknú označovať za stravu budúcnosti.

Funkčné potraviny sú také, ktoré presahujú rámec základných výživových hodnôt a vďaka svojim špecifickým zložkám môžu mať priaznivý vplyv na zdravie.

Tieto zložky môžu byť rôzne, od vitamínov a minerálov až po fytochemikálie a probiotiká, ktoré môžu pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch a podporiť celkovú pohodu.

Čo sú to funkčné potraviny?

Samotný názov mnohým ľuďom nič nehovorí. Nejde však o žiadnu kozmonautickú stravu ani o stravu v podobe tabletiek či práškov. Funkčné potraviny sú bežné potraviny vyrobené tak, aby okrem tradičných a bežných zložiek výživy obsahovali aj zložky s významnými zdravotnými účinkami.

Sú to obohatené potraviny, ktoré obsahujú zvýšené množstvo zdraviu prospešných zložiek. Tieto zložky sa v bežných potravinách nenachádzajú buď vôbec alebo len v malých množstvách. Patria k nim napríklad:

  • rastlinné margaríny s pridanými rastlinnými sterolmi
  • netermizovaná bryndza s omega-3 mastnými kyselinami
  • cereálie obohatené o vlákninu

Tých potravín je však omnoho viac. Medzi bežné príklady funkčných potravín patria ovsené vločky s vysokým obsahom rozpustnej vlákniny a jogurt, ktorý obsahuje živé aktívne kultúry probiotických baktérií.

Medzi ďalšie funkčné potraviny patrí losos, ktorý je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a zelená listová zelenina ako špenát a kel bohaté na antioxidanty.

Potraviny, ktoré liečia

Podľa European Food Information Council ide o potraviny, ktoré okrem bežných výživových účinkov majú preukázateľne priaznivý vplyv na:

  • jednu alebo viacero telesných funkcií
  • na zdravotný stav
  • na zníženie rizika ochorenia

Napríklad spomínané rastlinné margaríny s pridanými rastlinnými sterolmi pomáhajú znižovať hladinu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a tým aj predchádzať srdcovocievnym chorobám.

Dôležité je, že musia mať charakter potraviny. Nejde o žiadne medikamenty či výživové doplnky. Zostávajú stále bežnými potravinami, čiže vyzerajú, voňajú a chutia ako normálna strava.

Ich priaznivý vplyv sa musí prejaviť už pri konzumácii množstiev zodpovedajúcim bežnej strave. Ak si na raňajky niekto dopraje pečivo natreté rastlinným margarínom či na obed bryndzové halušky s netermizovanou bryndzou, nielenže sa chutne zasýti, ale zároveň aktívne chráni aj svoje zdravie.

Funkčné potraviny sa vďaka svojim jedinečným zdravotným účinkom môžu konzumovať ako súčasť vyváženej stravy aj ako súčasť cieleného úsilia o zlepšenie celkového zdravotného stavu alebo riešenie konkrétneho zdravotného problému. Štúdie ukázali, že funkčné potraviny môžu zmierniť zápal, podporiť trávenie, chrániť zdravie srdca a dokonca pomôcť znížiť riziko niektorých chronických ochorení.

Pre dnešnú dobu je typická konzumácia výživovo prázdnych jedál a s tým spojené narastanie civilizačných ochorení. Výhodami funkčných potravín sú najmä:

  • pôsobia priaznivo na srdce
  • ovplyvňujú krvný tlak
  • zlepšujú trávenie
  • posilňujú imunitu
  • spomaľujú starnutie
  • chránia pred rakovinou
  • sú prevenciou proti obezite a osteoporóze
  • majú antioxidačný účinok

Krajinou vzniku funkčných potravín je Japonsko, ktoré od roku 1991 uplatňuje program umožňujúci ich označovanie ako „potraviny na špeciálne použitie„. Výrobcovia môžu používať na obale logo, ktoré informuje, že ide o produkt s predpokladaným liečebným alebo preventívnym účinkom. Aj v Európe ich podiel na trhu postupne rastie.

Potraviny vedia chrániť pred zápalmi i rakovinou

Funkčné potraviny, označované aj ako „liečivé potraviny“, sú bežné potraviny, o ktorých sa predpokladá, že majú ďalšie zdravotné účinky nad rámec základnej výživy. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali výhody nad rámec bežných živín, ktoré obsahujú a pomáhali zlepšovať celkové zdravie a pohodu.

Na molekulárnej úrovni obsahujú funkčné potraviny bioaktívne látky definované ako biologicky aktívne zlúčeniny, ktoré po požití pôsobia na ľudský organizmus. Príkladmi bioaktívnych látok prítomných vo funkčných potravinách sú fytochemikálie, polysacharidy, bielkoviny, probiotiká a prebiotiká.

Väčšina funkčných potravín obsahuje množstvo živín, ktoré pochádzajú najmä z ovocia, zeleniny, bylín a korenín, orechov, semien a obilnín. Iné vyrábajú umelo, ide o tzv. obohatené potraviny, do ktorých pri výrobe pridávajú špecifické baktérie alebo vitamíny a minerály, takže obsahujú plno zdraviu prospešných látok.

Medzi najbežnejšie funkčné potraviny patria tie, ktoré obsahujú antioxidanty – teda mikroživiny potrebné na ochranu buniek pred poškodením spôsobeným oxidáciou.

Antioxidanty, ako sú polyfenoly v bobuľovinách, flavonoidy v jablkách a lykopén v paradajkách, pomáhajú chrániť organizmus pred oxidačným stresom, zápalmi a rakovinou.

Ďalšie potraviny môžu obsahovať probiotické a prebiotické zložky. Tieto zložky pomáhajú zvyšovať množstvo prospešných baktérií v tráviacom trakte, posilňujú imunitný systém a zlepšujú trávenie. Predpokladá sa, že probiotiká obsiahnuté v jogurte, kimči a uhorkách, ako aj prebiotiká obsiahnuté v artičokoch, špargli a cesnaku majú zdraviu prospešné účinky.

Funkčné potraviny ľudia čoraz častejšie používajú aj na reguláciu hmotnosti. Niektoré potraviny totiž pôsobia tak, že znižujú chuť do jedla a pomáhajú dlhšie udržať pocit sýtosti.

Funkčné potraviny predstavujú skvelý spôsob, ako zvýšiť príjem živín a získať ďalšie zdravotné výhody bez toho, aby to narušilo chuť a štruktúru jedla.

Vo všeobecnosti je konzumácia pestrej a výživnej stravy, ktorá pozostáva z celozrnných výrobkov, strukovín, ovocia, zeleniny a zdravých tukov najlepším spôsobom, ako získať prospešné funkčné potraviny.

Vedecky preukázateľné účinky

Ako sa stáva potravina funkčnou? Technologicky býva upravená tak, aby obsahovala väčší podiel nutrične aktívnych látok s pozitívnym účinkom. Prípadne aby naopak, bola zbavená potenciálne škodlivých látok. Ako funkčné sa môžu označovať len tie potraviny, ktorých účinok je podložený nezávislými vedeckými štúdiami.

Týmito účinnými látkami môžu byť:

  • makroživiny (bielkoviny, tuky, sacharidy)
  • mikroživiny (vitamíny, minerálne látky)

Okrem toho k nim však patrí aj celý rad ďalších biologicky aktívnych látok. Napríklad rastlinné steroly, obsiahnuté v rastlinných margarínoch, oligosacharidy či polynenasýtené mastné kyseliny. Tie majú pre ľudské zdravie priaznivý účinok. Z nich sú niektoré esenciálne (nevyhnutné) a tie sa získavajú jedine zo stravy.

Funkčné potraviny sa predávajú v bežnej obchodnej sieti.  Mnohé z nich ľudia používajú takmer dennodenne bez toho, aby si to uvedomovali. Z etikety výrobku sa dá zistiť či je funkčný. Určitým vodidlom môže byť, že funkčné potraviny sa vyrábajú najmä z rastlinných tukov, mlieka a mliečnych výrobkov, pečiva, cereálií a z vajíčok.

Nie sú zázračné, ale prospievajú zdraviu

Funkčné potraviny majú zdraviu prospešnými účinkami. Najnovší výskum naznačuje, že potraviny tejto kategórie obsahujú zlúčeniny a enzýmy, ktoré po požití môžu poskytnúť špecifické nevýživné zdravotné účinky.

Mnohé z týchto funkčných potravín obsahujú biologicky aktívne zložky ako rastlinné polyfenoly, antioxidanty a iné látky, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie. Tieto potraviny majú viac výživových benefitov, preto ich vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie.

  • Tradičná stredomorská strava predstavuje dokonalý príklad funkčnej stravy, ktorá obsahuje ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby a olivový olej. Štúdie naznačujú, že pomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení.
  • Bobuľové ovocie je skvelým príkladom funkčnej potraviny, ktorá má potenciál priniesť mnoho zdravotných výhod. Čučoriedky a jahody podporujú zdravie srdca vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Sú bohatým zdrojom polyfenolov, ktoré môžu pomôcť potlačiť oxidačné poškodenie a znížiť zápal. Okrem toho majú pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, čo naznačuje, že tieto plody pomáhajú znížiť riziko zhoršovania kognitívnych funkcií ako napríklad Alzheimerova choroba.
  • Ovos je klasickou funkčnou potravinou. Podobne ako bobuľové ovocie poskytujú množstvo zdraviu prospešných látok, napríklad podporujú hladinu energie a znižujú hladinu cholesterolu. Ovos je bohatý na polyfenoly, ako aj rozpustnú vlákninu, ktorá pomáha zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu a zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu.
  • Cesnak je podceňovanou funkčnou potravinou. Už dlho sa považuje za prospešný doplnok rôznych kuchýň a novší výskum ukázal, že môže mať potenciálne mnoho pozitívnych účinkov na zdravie vrátane zníženia rizika kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny.

Zázračné potraviny neexistujú, ale existuje mnoho štúdií, ktoré naznačujú, že funkčné potraviny môžu mať značný vplyv na ľudské zdravie. Od bobuľovín, ovsa, cesnaku až po tradičnú stredomorskú stravu existuje množstvo dôkazov, ktoré ukazujú, že konkrétne potraviny obsahujú zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť podporiť zdravie a pohodu.