Losos s pečenou zeleninou a uhorkový šalát s mätou

Losos je zdrojom zdravých omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú chudnúť, znižovať nezdravý LDL cholesterol a pôsobia ako prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Takto zdravé ryby však sa nekazia vysmážaním a hranolkami v podobe Fish&Chips. Lepšou cestou je ochutiť ich zdravými bylinkami, opražiť na ghee masle, dosoliť himalájskou soľou a pridať zdravú zeleninu.

Ingrediencie:

  • Losos
  • Cuketa
  • Mrkva
  • Cesnak
  • Čerstvý rozmarín
  • Ghee maslo
  • Himalájska soľ
  • Čierne korenie
  • Uhorky
  • Čestvá mäta
  • Konopný olej

Postup:

Losos a nakrájaná zelenina sa dajú do jenskej misy. Losos sa okorení, dochutí nasekaným cesnakom a rozmarínom. Na vrch sa poukladajú kúsky masla. Pečie v rúre na 180 °C po dobu 15-20 minút.

Pri príprave šalátu sa len zmiešajú všetky ingrediencie, a teda uhorky, čerstvá mäta, konopný olej soľ a korenie. Dobrú chuť!

Prečo tento recept? Zdravotné benefity jednotlivých ingrediencí

Okrem toho, že losos obsahuje zdravý rybí tuk zložený z mastných kyselín znižujúcich LDL cholesterol a pôsobiacich proti srdcovo-cievnym chorobám, je tiež výborným zdrojom vitamínov skupiny B. Ide najmä o B12, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek a fungovanie centrálneho nervového systému, znižuje napätie vo svaloch, ale tiež podporuje funkciu zažívacieho ústrojenstva.

Losos je tiež jedným z najlepších prírodných zdrojov selénu, ktorý zabraňuje oxidatívnym reakciám voľných radikálov, čím pomáha zachovať mladosť tkanív a ich pružnosť (pomáha pri vypadávaní vlasov, lámavých nechtoch).

Mrkva a aj cuketa sú výbornými zdrojmi beta-karoténu – provitamínu A (v 100g mrkvy je až 77% dennej potreby tohto provitamínu), ktorý si telo vie premeniť na vitamín A dôležitý pre zdravú kožu, zrak a sliznice dýchacích, tráviacich a močových ciest.

Mrkva je navyše skvelým zdrojom bioflavonoidov, čo sú látky, ktoré zvyšujú účinnosť vitamínu C až 20-násobne a patria k najdôležitejším antioxidantom, ozdravujú bunky, regenerujú a spevňujú cievy. Tepelne ju upravujeme práve preto, že sa varením zlepšuje využiteľnosť ich živín.

Ghee maslo je vegetariánskou alternatívou k maslu klasickému. Je vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu alebo alergiou na mliečnu bielkovinu, lebo je zbavené všetkých mliečnych súčastí. Podobne ako kokosový tuk je výbornou voľbou pre tepelnú úpravu. Pre studenú kuchyňu sa môžu používať všetky panenské, za studena lisované oleje. Teda orechové, olivové alebo oleje zo semien.

Pre dnešný šalát bol zvolený konopný olej, ktorý je kvalitným zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín (telo si ich nevie syntetizovať, musí ich prijať v strave), a to navyše v priaznivom pomere 3:1.

Má teda má liečivé účinky na tráviaci trakt, srdcovocievny systém, ale tiež má pozitívny účinok na činnosť mozgu a nervovej sústavy. Tiež obsahuje kyselinu alfa-linolénovú (ALA), ktorá podporuje tvorbu progesterónu a vyrovnáva hladinu pohlavných hormónov.

Himalájska soľ nie je narozdiel od soli klasickej rafinovaná a ani jodizovaná a teda je omnoho zdravšia pre ľudské telo. Prírodná nerafinovaná soľ pomáha pri prekyslení organizmu, podporuje tráviaci systém, ale tiež pomáha pri alergiách a kožných ochoreniach. Soliť treba čo najmenej, potraviny by sa mali konzumovať s ich prirodzenou chuťou, no ak je už soľ potrebná, vhodnejšie sú čo najzdravšie alternatívy.

Bylinky ako mäta a rozmarín okrem toho, že sú bohaté na železo, vitamíny AC, tiež obsahujú kyselinu ursolovú a karnozol. Tie obnovujú postihnuté červené krvinky a majú protirakovinový a protizápalový účinok, nemali by teda chýbať v žiadnom jedálničku.