Lodné laná – 6 cvikov na vrch tela

V takmer každom fitku sa nachádzajú šedo-čierne laná pohodené na zemi. Netreba ich obchádzať, nie sú tam omylom. Práve tieto laná, ktoré dostali príznačný prívlastok „lodné“, totiž môžu pomôcť rozšíriť paletu cvikov, a teda aj dosiahnuť všetky ciele rýchlejšie a efektívnejšie.

Čo je ich najväčšou výhodou oproti klasickým fitness strojom? Je to komplexnosť každého pohybu, ktorý na nich človek vykoná. Pri cvičeniach zameraných na ramená, ruky, prsia, chrbát a v neposlednom rade brucho, bude človek potrebovať omnoho menej času ako obvykle.

Cvičenie

Lodné laná ponúkajú nespočetné množstvo možností a preto by ich bola škoda nevyužiť. Tu je zopár tipov, v ktorých sa možno objaví nové obľúbené cvičenie, ktoré si už dnes môže človek zapojiť do svojho tréningu.

 1. Intenzívne vertikálne vlny – obojručné – primárne zameranie na BICEPS – TRICEPS
 2. Intenzívne vertikálne vlny – striedavé – primárne zameranie na BICEPS – TRICEPS
 3. Vertikálne vlny s opačným úchopom – primárne zameranie na BICEPS – PREDNÉ DELTY RAMENA
 4. Horizontálne 8 – primárne zameranie na PRSIA – BICEPS – ZADNÉ DELTY RAMENA
 5. Horizontálne vlny – obojručné – primárne zameranie na PRSIA – ZADNÉ DELTY RAMENA – MEDZILOPATKOVÉ SVALY
 6. Vertikálne vlny ležmo – primárne zameranie na TRICEPS – STREDNÉ A PREDNÉ DELTY RAMENA

Kreativite sa pri ich používaní medze nekladú. Pohrať sa dá s úchopmi aj frekvenciou vĺn. Vhodné sú izolované pohyby iba v lakťoch, cviky v stoji, v sede, vo vzpore ležmo, horizontálne alebo vertikálne vlny, je to skutočne na jednotlivcovi a jeho fantázii.

Prečo cvičiť s lodnými lanami

Cvičenie s lodnými lanami je čoraz populárnejším cvičením, ktoré ponúka účinný spôsob spaľovania kalórií a zlepšovania sily, rovnováhy a koordinácie. Lodné laná poskytujú náročné cvičenie s minimálnym vybavením.

Používanie lodných lán ako súčasti tréningovej rutiny je účinné, pričom zbytočne nezaťažuje kĺby. Okrem toho zahŕňajú pohyby celého tela, ktoré môže každý vykonávať vlastným tempom. Tým sa zabezpečí intenzívny tréning bez toho, aby sa človek preťažil a spôsobil si zranenie. Sú tiež lacným cvičebným zariadením a možno ich používať v interiéri aj exteriéri.

Mnohých ľudí odrádza perspektíva používania lodných lán, pretože môže byť ťažké naučiť sa správnu techniku. Ak chce niekto z tohto typu cvičenia vyťažiť čo najviac, začiatočníci by mali začať zvládnutím základných pohybov a až potom prejsť na pokročilejšie cvičenia.

Používanie lodných lán je okrem silových a kardio výhod aj psychickou výzvou a pomáha pri rozvoji koordinácie a rovnováhy. Keď si používatelia lepšie osvoja pohyby a zdokonalia techniku, môžu postupne zvyšovať rýchlosť prekonávať sa. Tak získajú väčšiu dôveru vo svoje schopnosti.

Celkovo je zaradenie lodných lán do cvičebného programu skvelý spôsob, ako si udržať kondíciu a zároveň sa zabaviť.

Ktoré časti tela sa precvičujú

Cvičenie s lodnými lanami je účinný spôsob, ako zlepšiť viaceré časti tela. Okrem zvyšovania sily a vytrvalosti zlepšujú aj koordináciu, rovnováhu a obratnosť.

Lodné laná sú hrubé, dlhé laná, ktoré sa často používajú pri rôznych funkčných tréningových cvičeniach, ako sú údery, vlny, biče a iné. Používanie lodných lán pomáha zamerať sa na niekoľko častí tela naraz vrátane paží, hrudníka, chrbta a jadra.

Jednou z najvýznamnejších výhod cvičenia s lodnými lanami je zvýšená svalová vytrvalosť. Svaly sa stanú odolnejšími voči únave a človek bude môcť cvičiť dlhší čas. Zvyšujú silu:

 • rúk
 • hrudníka
 • chrbta
 • jadra

Jedinečné pohyby pri cvičení s lodným lanom si vyžadujú dobrú koordináciu medzi rukami a nohami. Keď sa s pohybmi cvičiaci lepšie zžije, zlepší sa aj jeho koordinácia.

A napokon, pravidelné používanie týchto lán zlepšuje obratnosť, pretože tieto cvičenia presne napodobňujú prirodzené pohybové vzorce.

Lodné laná a chudnutie

Pokiaľ ide o spaľovanie tukov, cvičenie s lodným lanom má oproti iným formám cvičenia niekoľko výhod. Po prvé, zapájajú sa pri ňom viaceré svaly naraz, čo znamená, že sa pri ňom môže spáliť viac kalórií za kratší čas ako pri tradičných cvičeniach, ako je dvíhanie činiek alebo beh.

Lodné laná sú efektívnym doplnkom k pravidelnému cvičeniu.

Okrem toho, keďže cvičenie si vyžaduje rýchle prívaly energie, môže viesť k efektu následného spaľovania, pri ktorom telo spaľuje kalórie ešte dlho po skončení cvičenia.

Je pravda, že lodné laná môžu byť účinným spôsobom spaľovania tukov a budovania svalov. Nemalo by však byť jedinou formou cvičenia. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov pri akomkoľvek type cvičenia by mal jednotlivec do svojej rutiny zaradiť rôzne aktivity, aby dosiahol maximálny úžitok.

Kombinácia správnej stravy, kardio aktivít, ako je beh alebo plávanie, silového tréningu s činkami, jogy alebo iných strečingových techník a lodných lán vytvorí vyvážený program prispôsobený potrebám jednotlivca.

Odkiaľ sa toto cvičenie vzalo

Toto cvičenie celého tela pochádza od príslušníkov Navy SEAL a iných vojenských jednotiek, ktorí používali lano na udržiavanie fyzickej kondície. Cvičenie si získalo väčšiu pozornosť, keď ho do svojich tréningových režimov začali zaraďovať profesionálni športovci, napríklad futbalisti a basketbalisti.

Cvičenia s lodnými lanami poskytujú silný a intenzívny tréning. Kombinujú tradičné pohyby šľahania lanom s výbušnými údermi a vlnami, čím sa dosiahne tréning celého tela bez potreby ďalšieho vybavenia. Práca s lanami môže byť aj účinným aeróbnym cvičením, ako aj budovaním sily.

Dajú sa použiť na rôzne kombinácie pohybov. Ak niekto chce vykonávať základné pohyby, postaví sa do atletickej pozície s nohami na šírku ramien a drží koniec lana medzi oboma rukami. Dbá na to, aby boli ruky mierne pokrčené, lakte pri tele a zápästia neutrálne.

Od tohto bodu má na výber z niekoľkých možností:

 • striedavé vlny: pohybuje oboma rukami v opačných smeroch, čím vytvára vlny po celej dĺžke lana
 • striedavé údery: udiera lanom o zem
 • dvojité vlny: pohybuje oboma rukami v rovnakom smere
 • dvojité údery: udiera oboma rukami o zem, aby sa pohybovali po celej dĺžke lana hore a dole

Používanie lán je skvelý spôsob, ako si precvičiť celé telo, a je to aj výborný spôsob, ako zvýšiť kardiovaskulárnu kondíciu. Či už niekto hľadá alternatívny spôsob, ako sa dostať do formy, alebo si len chce vyskúšať niečo nové, lodné laná ponúknu zábavný a intenzívny spôsob spaľovania kalórií a budovania sily.

Cvičenie a osobný tréner

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že pred pokusom o tieto cvičenia je pre ich bezpečnosť a úspech nevyhnutné vyhľadať osobného trénera.

Jednou z najväčších výhod osobného trénera je, že prispôsobí tréning individuálnym potrebám a zabezpečí, aby človek z každého cvičenia vyťažil maximum. Pri lodných lanách to znamená správny postoj a úchop, ako aj časté zmeny intenzity podľa potreby.

Osobný tréner bude vedieť naučiť správnu techniku a zabezpečí, aby cvičiaci nestrávil príliš veľa času pri jednom konkrétnom cvičení.

Tréner zároveň zostaví individuálny tréningový plán na základe cvičení na lodných lanách a iných fitnes cvičení. Samostatné cvičenie na lodných lanách môže viesť k pretrénovaniu, ktoré môže spôsobiť poškodenie svalov a zranenie.

Ak tréner navrhne komplexný plán, ktorý zahŕňa aj iné formy cvičenia, človek sa vyhne nebezpečenstvu a udrží svoje telo v dokonalej kondícii.

Osobný tréner je nevyhnutný pre každého, kto si chce vybudovať silné jadro a zvýšiť celkovú silu pomocou cvičenia s lodným lanom. So svojím zverencom sa podelí o dobré znalosti o tom, ako ich efektívne používať.

S lodným lanom môžu cvičiť aj ženy

Skvelé na lodných lanách je, že ich môže používať každý, bez ohľadu na úroveň kondície. Sú dobré na spaľovanie tukov, pretože pohyby sú veľmi dynamické a spôsobujú anaeróbnu aktivitu celého tela.

Toto cvičenie je ideálnou voľbou aj pre ženy, ktoré sa chcú dostať do formy a zostať zdravé. Všetko, čo potrebujú, je lano a trochu nadšenia. Najlepšie na nich je, že sa dajú ľahko nastaviť, pokiaľ ide o intenzitu. To umožní vybrať si, ako silno chce človek zakaždým cvičiť. Náročnosť sa tak dá upraviť podľa toho, ako sa práve jednotlivec cíti alebo či potrebujete rýchly príval energie.

Štúdie zistili, že vysoko intenzívne aktivity, ako sú aj lodné laná, môžu spáliť až 300 kalórií len za 20 minút, čo je ideálna voľba pre tých, ktorí sa snažia zo svojho tréningu vyťažiť čo najviac.