Leigh Bardugo – Wonder Woman

Nepotrebujete poznať Wonder Woman na to, aby ste čítali túto knihu, ale na jej konci ju budete zaručene milovať. Ponorte sa do príbehu priateľstva, odvahy a životných rozhodnutí.

Anotácia

V budoucnu se z ní stane Wonder Woman, ale nyní je jen náctiletou Dianou a její boj teprve začíná… Diana touží ostatním bojovnicím Rajského ostrova ukázat, že je stejně silná jako ony. Když ale nastane den závodů, poruší zákon. Zachrání smrtelnou dívku Aliu, za což jí hrozí vyhnání z ostrova.

Avšak Alia není jen obyčejná holka a její záchranou Diana ohrozila celý svět. Začíná tak velké dobrodružství, při kterém obě dívky čelí armádě nepřátel – smrtelných i nadpřirozených, kteří se snaží Aliu zničit. Jestli chtějí zachránit svět, musí bojovat bok po boku, aby odvrátily to nejhorší.

O Leigh Bardugo

Leigh je americká autorka fantasy literatúry pre mládež. Medzi jej najznámejšie diela patrí trilógia Griša, z ktorej sa predalo viac ako milión kópii.

Autorka sa narodila v roku 1985 v Jeruzaleme, ale vyrastala v LA. Na univerzite Yale získala titul z angličtiny. Než vydala svoju prvú knihu, venovala sa žurnalistike, copywritingu, písala filmové príbehy a umeleckému make-upu v Hollywoode.

Videli ste Wonder Woman film? Urobte za ním hrubú čiaru

Keď som sa dopočula o knihe Wonder Woman, tešila som sa. Film sa mi veľmi páčil, tak prečo nie. No zistenie, že kniha sa na amazonku díva z úplne iného uhlu pohľadu bolo pre mňa ešte lákavejšie.

Dej bol už hneď od začiatku čítania pútavý a hneď ma strhol. Ak budete počuť z každej strany, že príbeh sa dobre číta a nejde pustiť z rúk, verte tomu. Tento fakt potvrdzujem.  Myslím, že za to môžu aj opisy postáv a situácií, vďaka ktorým svet nabral reálny rozmer.

Často som pozorovala u hlavných hrdiniek dilemu medzi tým, čo je správne a tým, čo je dovolené (alebo si to môžeme nazvať prikázané). Ich zmysel pre spravodlivosť ovplyvnil zápletku príbehu.

Ten sme mohli pozorovať z pohľadu oboch dievčat. Prihovárala sa k ám aj Alia aj Diana, vďaka čomu sme ich lepšie spoznali a aj obľúbili.

Zápletka knihy sa vyvíjala plynule už od prvých strán. Doplnená je o kopec vtipných situácií a vnútorných monológov, čím autorka knihu priblížila cieľovej skupine. Myslím, že Leigh vie, ako situáciu zamotať a prekvapiť čitateľa.

Príbeh sa odohráva počas Dianinho dospievania.

Taktiež  bol príbeh plný skrytých posolstiev, čo sa podľa mňa veľmi ráta. Spomenúť môžem napríklad Dianu a jej potrebu plnohodnotne zaradiť sa do spoločnosti amazoniek.

Svoje miesto na ostrove si nevybojovala. Odlišovala sa a tento rozdiel ju trápil. Bola iná, tak ako každý z nás. Je potrebné si len uvedomiť čo chceme a ísť si za tým, no nie na úkor druhých.

Príbeh odhaľuje Dianine zraniteľnosti z obdobia jej dospievania. Dalo by sa povedať, že hľadá samú seba, tak ako každý z nás v jej veku. Nejde o presladenú romantiku alebo o obyčajný fantasy príbeh dobra proti zlu. Nájdete tu z každého trochu.

Komu knihu odporúčam

Podľa mňa určiť jednoznačne čitateľa Wonder Woman je veľmi zložité. Páčiť by sa mohla fanúšikom fantasy a superhrdinov. Určite by po nej mali siahnuť dospievajúce dievčatá, ktoré hľadajú samú seba alebo žienky, ktoré majú radi humorné čítanie s prekvapivou zápletkou. Myslím, že opačné pohlavie si asi na svoje nepríde.

Prečo sa mi kniha zapáčila? Ide už od začiatku o príjemné čítanie plné napätia, neočakávaných zvratov, romantiky a humoru. Veľmi dobre sa číta a myslím, že čitateľa proste sklamať nemôže.