Krvné zrazeniny zabili už milióny ľudí: Ako zistiť či máme v tele krvnú zrazeninu?

Krvná zrazenina alebo inak nazývaná aj trombóza, je tichá hrozba, ktorá číha v telách niektorých ľudí a môže sa stať žmurknutím oka smrteľnou. Napriek svojej obrovskej nebezpečnosti často ostáva oproti iným zdravotným hrozbám v podstate bez povšimnutia a publicity, ktorú by si zasluhovala.

Média sa často zameriavajú na ochorenia srdca, cukrovku, rakovinu či obezitu. Riziko trombózy však postihuje rovnako mužov aj ženy, mladých či starých.

Počet náhlych úmrtí spôsobených krvnými zrazeninami pritom prevyšuje kombináciu počtu úmrtí vyššie uvedených ochorení.

Čo sú to krvné zrazeniny

Ide o medicínsky stav, keď sa vytvoria zhluky červených krviniek v žilách kdekoľvek na tele, zvyčajne v nohách.

Nebezpečenstvo vzniká vtedy, keď sa takáto zrazenina odtrhne a krvou putuje do iných častí tela. Keď sa dostane do pľúc, hovoríme o pľúcnej embólii. Tá môže byť v okamihu smrteľná.

Krvná zrazenina s prejavuje napríklad opuchom a bolesťou postihnutej oblasti tela, no sú prípady, kedy nemusí mať žiadne príznaky.

Ak sa však znova dá do pohybu a premiestni sa do pľúc, má potenciál sa rýchlo stať ohrozením života, a to bez žiadneho varovania.

Kto má zvýšené riziko krvných zrazenín?

Trombózou je každý rok na svete postihnutých vyše 2 milióny ľudí a väčšina si to ani len neuvedomuje. Z nich umrie každý desiaty človek na komplikácie, ktoré toto ochorenie spôsobuje.

Najviac sú krvnými zrazeninami ohrozené nasledovné skupiny ľudí:

  1. Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu
  2. Tehotné ženy a ženy 6 až 8 týždňov po pôrode
  3. Každý, kto má obmedzený pohyb dlhšiu dobu (vrátane hospitalizovaných, pracujúcich v kancelárii, dlho cestujúcich v lietadle, aute či hromadnej doprave)
  4. Ľudia s rodinou anamnézou pľúcnych embólií
  5. Ľudia užívajúci lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi
  6. Starší ľudia
  7. Ženy po menopauze
  8. Obézni ľudia
  9. Fajčiari

Ako zistiť, že môžete mať v tele krvnú zrazeninu?

Niektorí ľudia si môžu vytvoriť krvnú zrazeninu bez toho, aby patrili do niektorej z vyššie uvedených rizikových skupín. Preto je dôležité poznať príznaky trombózy.

Ak spozorujete na sebe niektorý z nasledujúcich symptómov, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, aby vám boli urobené príslušné testy.

1) Kŕče v nohách alebo v rozkroku

Keď pocítite náhle kŕče, ktoré nie je možné vysvetliť napríklad namáhavým cvičením alebo nutričnou nedostatočnosťou, príčinou môže byť krvná zrazenina v žile.

Tento stav si vyžaduje odborné vyšetrenie.

2) Opuch jednej alebo obidvoch nôh

Ako sme už uviedli, k trombóze najčastejšie dochádza v jednej z nôh. Niekedy, ale postihuje aj obe končatiny naraz.

Keď pocítite náhly opuch a znecitlivenie v nohách, pričom vám nohy zvyčajne neopúchajú (ako napríklad pri cukrovke alebo ochoreniach obličiek), vyhľadajte pomoc vášho lekára. Môže ísť totiž o komplikáciu trombózy.

3) Bolesti v hrudi alebo ťažkosti s dýchaním

Bolesti v hrudníku sú jedným zo siedmych typov bolestí, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať. Sú tiež jedným z desiatich prejavov prichádzajúceho srdcového infarktu.

Keď sa krvná zrazenina oddelí a cestuje krvou do pľúc, tam môže veľmi rýchlo vyvolať smrteľnú pľúcnu embóliu.

Preto, ak pocítite bolesť v hrudi alebo sa vám ťažko dýcha, okamžite volajte záchranku, aby ste predišli srdcovému infarktu alebo pľúcnej embólii.

Je lepšie sa mýliť než to ignorovať a riskovať úmrtie.

4) Vykašliavanie krvi

Ďalším príznakom trombózy v štádiu pľúcnej embólie je vykašliavanie krvi. To však vo všeobecnosti je niečím, čo si vždy vyžaduje lekársku pozornosť.

Vykašliavanie krvi môže byť síce spôsobené viacerými druhmi ochorení, no vždy je dôležité vylúčiť krvnú zrazeninu, pretože tá na rozdiel od ostatných prípadov predstavuje akútne ohrozenie života.

Pri trombózach hrá čas vždy kľúčovú úlohu.