Rýchly výlet do Košíc

Hoci Košice ukrývajú krásne skvosty, my sme sa rozhodli navštíviť len malý okruh, ktorý v sebe skrýva to naj z historického mesta. Ako vyzeral náš deň?

Z Trnavy sme vychádzali na nočný rýchlik, ktorý vyrážal presne o 00:17. Ak vám niekto povie, že cesta takýto rýchlikom je ťažká – áno je. Bez miestenky určite nechoďte.

Ak sa viete vyspať v rôznych poskladaných pózach v kupé alebo otvorenom vozni, ležadlo nepotrebujete. Obyčajná miestenka vás vyjde len 1€, čo je potom omnoho ekonomickejšie. Avšak mám pre vás jedno upozornenie.

Ak nie ste na hard core cestovacie výlety, nenechávajte si na Košice iba pár hodín, ale choďte aspoň na jednu noc. Unavili by ste sa ešte viac. Všetko, čo by vám cieľ vašej cesty vedel ponúknuť, by ste si dostatočne neužili.

Keď som do Košíc cestovala naposledy, vlak bol beznádejne plný aj v chodbičkách. Tento krát sme v kupé boli len traja, takže cesta bola veľmi pohodlná.

Ďalším dôvodom prečo sa vyhnúť nočnému cestovaniu, kedy chcete spať je ten, že aktívny vlakvedúci vám bude pri každej zastávke nielen nazerať do kupé, ale ešte sa aj hlasno spýta, či dakto nepristúpil. To bola aspoň záruka toho, že sme nezaspali tuho a vyhli sme sa neželanému cestovaniu až do Humenného.

Do cieľovej stanice sme prišli s malým meškaním, no keď sme vystúpili nás čakalo prekvapenie. Nech bolo akokoľvek studené, bolo príjemné. Sneh! Moje turistické topánky nesklamali.

Dokonca sa osvedčila aj moja lyžiarska bunda, ktorú nosím omnoho radšej než kabáty. Áno, pripravená do každého počasia!

Šli sme sa prejsť „nočnými“ Košicami, počkali sme na otvorenie McDonaldu, posilnili sa raňajkovým menu a pokračovali v ceste. Čo sa nám najviac páčilo?

  1. Ako je historické centrum blízko stanice.
  2. Bezkonkurenčne Dóm sv. Alžbety
  3. Krásny biely sneh všade naokolo.

Čo môžete vidieť, ak sa rozhodnete pre Malý okruh Košicami presne tak ako my?

Dolná brána

Dolnou bránou môžeme nazývať pôvodný vstup do mesta s hradbami, ktoré vznikli už v 13. storočí. Brána bola odhalená počas rekonštrukcie Hlavnej ulice v roku 1996.

Erb mesta

V prednej časti parku pri Východoslovejskej galerií sa nachádza najstarší mestský erb z nášho územia. Anjel s rytierskými prvkami rozprestiera svoje krídla ako ochranca a drží pevne košický erb vo svojich rukách.

Dóm sv. alžbety

Kto by už nepoznal túto nádhernú gotickú katedrálu? Dóm začali stavať už v roku 1380 a je najvýchodnejšou katedrálou západného štýlu v Európe. Okrem tohto prvenstva jej patrí aj prvenstvo vo veľkosti. Je to totiž najväčší chrám na Slovensku.

Kaplnka sv. Michala

Kaplnka sa nachádza iba kúsok od dómu sv. Alžbety. Pochádza zo 14. storočia. V minulosti bol v jej bezprostrednom okolí cintorín a priamo v nej sa nachádzala kostnica. Preto je kaplnka zasvätená archanielovi Michalovi.

Urbanova veža

Pôvodne bola veža zvonica, kde sa nachádzal zvon Urban. Vo veži sa momentálne nachádza jediné múzeum voskových figurín na Slovensku.

Spievajúca fontána, zvonkohra a park

V zimnom období sa teraz v parku nachádzajú sochy z ľadu. Ako môžete neskôr vidieť na fotografiách, majú rôzny výzor. V parku sa nachádza zvonkohra, ktorá sa s nami podelí o svojú melódiu, ktorú tvorí dvadsiatimi dvoma zvonmi.

V letnom období môžeme počuť aj melódie zo spievajúcej fontány. Nie je nič lepšie, než si sadnúť do tieňa na lavičku, zavrieť oči a na nič nemyslieť.

Budova štátneho divadla

Keď sedíte v parku na lavičke alebo sa prechádzate okolo spievajúcej fontány, pred sebou môžete uzrieť nádherný vstup do Štátneho divadla v Košiciach. Svoju prvú premiéru uviedlo už v roku 1899.

Mórový stĺp

Hneď za divadlom sa nachádza mórový stĺp, Immaculata. Súsošie  tu stojí od roku 1723. Všetkým pripomína epidémiu, ktorá Košice postihla v rokoch 1709-1710. Legendavraví, že pod jedným zo stĺpov súsošia sa nachádzajú pozostatky sv. Valentína.

Historická radnica

Radnica bola postavená v rokoch 1779-1780. Historickú radnicu charakterizuje aj výrazný košický erb nad balkónom. V priestoroch prízemia sa nachádza Návštevnícke centrum Košice.