Milanie Moreland – Kontrakt

Kontrakt bola pre mňa kniha, ktorú som si proste musela prečítať. V skupine Čítanie nás baví ju žienky už niekoľko týždňov vychvaľovali. Od kúpy ma odrádzala cena tlačenej knihy, keďže sa jedná o českú knihu distribuovanú na Slovensko. Nedávno však mal Martinus zľavu na eknihu, tak som neodolala.

Priblížme si Kontrakt trochu viac

Už od začiatku je čitateľovi sľúbené až moc. Osobne som na tieto predkúpne sľuby citlivá, pretože ak veľa očakávame, môžeme sa sklamať. A tak to bolo aj v mojom prípade.

Nie nebojte, kniha nebola zlá a určite ju rada odporučím ďalej. Čo ma však veľmi sklamalo bola zmena povahy hlavného hrdinu. Ale poďme nato postupne.

Richard je príťažlivý, bohatý, žiadaný a veľmi ambiciózny muž, ktorý pracuje v jednej reklamke. Očakáva, že sa stane partnerom vo firme, ale nevyjde to podľa jeho predstáv. Tak sa rozhodne pre veľmi riskantný plán – chce ísť robiť ku konkurencii. Ibaže tá je veľmi (naozaj rozumejte veľmi) rodinne založená firma.

Vie, že s jeho povesťou by ho neprijali, tak podpíše s Katy, svojou asistentkou, ktorú dosť šikanuje na pracovisku, kontrakt. Budú predstierať, že majú vzťah. Sú snúbenci a čoskoro sa majú vziať.

Poviem vám, tá láska im šla až moc jednoducho. Všetci im to zhltli a naši hladní hrdinovia sa začali čoraz viac zbližovať. Richard nenávisť ku Katherine vysvetlil tak, že je až príliš dokonalá a jemu to vadí. Aj napriek tomu, že šlo o pre neho nepríťažlivú ženu, chémia medzi nimi dokonale zafungovala.

Ich vzťah bol uveriteľný, plynule prešiel do veľmi rýchlej svadby a Richard to miesto získal. Autorka to potom poriadne skomplikuje, nebojte.

Trochu analýzy nezaškodí

Pre mňa je skôr Kontrakt takou rozprávkou pre dospelé žienky. Očakávala som trochu viac napätia medzi hlavnými hrdinami a viac erotiky. Ale najprv Richard Katy urážal a dával jej najavo aká je nepríťažlivá a potom zrazu bola pre neho ženou života.

Tak isto aj Katherine. Najprv svojho šéfa nenávidí a potom sa jej bozky páčia. Áno, toto bola finančná ponuka, ktorá sa proste neodmieta… ale kde mala trochu sebaúcty? To akože mi niekto ponúkne kopec peňazí a hneď sa na neho vrhnem? Ale samozrejme, potom by nebol taký zaujímavý dej, však?

Veľmi sa mi páčilo, ako autorka vysvetlila správanie hrdinov práve ich minulosťou, ktorá bola pre našu prítomnosť veľmi dôležitá. Ono to tak často býva, že ak sa s tým, čo sme prežili nevyrovnáme, tak si to prenesieme do ďalších životných fáz.

Nenápadne ukázala spôsob, ako sa so všetkým vyrovnať. Myslím si, že človek sa nemôže zmeniť, ale môže konečne prejaviť svoju pravú tvár. Richard sa otvoril svetu vďaka Katy a Katy vďaka Richardovi. Perfektne sa doplňovali.

Richard bol veľký sukničkár. A ešte bol arogantný, ambiciózny a ja som ho maximálne žrala. Hoci si ho neviem veľmi vizuálne predstaviť, veľmi sa mi jeho charakter páčil.

Sklamala ma ale tá jeho romantická zmena. Som rada, ak sa neznesiteľný hlavný hrdina zmení. Myslím, že to aj očakávame. Ale táto zmena bola prehnaná. Neviem, potom to nemalo ten šmrnc.

A presne to je ono. Keď sa naša dvojica do seba zamiluje, príbeh stratí dynamiku. Osobne sa mi ten koniec veľmi ťažko čítal. Nebolo to zlé, ale Richardovo pracovné miesto záležalo na to, či bude ženatý alebo nie?

A potom tá náprava všetkých „pokazených“ záležitostí. Kontrast je skutočne typickou rozprávkou pre žienky, ktoré sú zaťažené na romantické príbehy.

Komu knihu odporúčam

Kontrast je naozaj dobrá kniha. Perfektne sa číta a je jedna z (takmer) najlepších, ktoré som tento rok čítala. Richard mi neuveriteľne sadol. Príbeh bol písaný z oboch pohľadov. Mala som pocit ale, že viac z Richardovho. Od Katherine záležalo, či náš hlavný hrdina získa prácu, po ktorej tak veľmi túžil.

Uzavreli kontrakt a dohodli sa, že budú predstierať šťastný pár. V polke knihy sa niečo zlomilo a už svoju vzájomnú lásku nepredstierali. To je niečo, čo očakáva každý čitateľ. Ale tento zlom knihe podľa mňa uškodil a následný dej všetkých sklamal.

Škoda, inak by kniha mala u mňa plné hodnotenie. Takže ak ste nenapraviteľné romantičky žijúce s ružovými okuliarmi na očiach a milujete tie najsladšie konce, táto kniha je určite pre vás.