7 zaujímavostí zo sveta kníh, o ktorých ste možno nevedeli

Aj svet kníh je plný rekordov, ktoré stoja za to. V článku prinášam pár tých, ktoré ma najviac zaujali. Poznáte vy nejakú knižnú najku?

Najviac napísaných kníh

Dame Barbara Cartlandová napísala 723 kníh. Asi nebude pre vás prekvapením, že sa venovala romantickému žánru. Jeden roman napísala za neuveriteľných 18 dní, takže vydala približne 20 kníh ročne. To by sme si prišli na svoje však?

Cartlandová svoje príbehy diktovala sekretárkam, ktorých mala šesť. Predala viac ako miliardu výtlačkov, pričom boli preložené do 38 jazykov.

Najstaršia kniha

Počas výkopových prác v Bulharsku bola objavená staroveká hrobka s nástennými maľbami. Vnútri sa nachádzala pravdepodobne najstaršia kniha na svete. Jej väzba sa podobala novodobým knihám.

Šesť strán bolo vyrobených z pravého zlata a napísaná bola jazykom Etruskov. Tí sa usadili na území dnešného Talianska asi 3000 rokov pred naším letopočtom. Zobrazuje výjavy jazca, morskej panny a bojovníkov.

Najdrahší komiks

Suma najdrahšieho komixu už určite presiahla 240 533 libier.  Za túto cenu si ho v roku 2001 kúpil zberateľ. Prvý výtlačok uzrel svetlo sveta v roku 1938 s prvým komixomvým superhrdinom – Supermanom.

Najväčší dlžník

Zaplatili by ste pokutu 300 tisíc dolárov za nevrátené knihy do knižnice? Presne túto sumu dlží prvý americký prezident. George Washington si v roku 1789 požičal dve knihy, pričom ich doteraz nevrátil, no a za 229 rokov sa dlžná suma trochu navýšila.

Najmenšia kniha

V Guttenbergovom múzeu v nemeckom Mainzi si môžete kúpiť ako suvenír najmenšiu knihu na svete. Má len sedem milimetrov štvorcových a jej názov je Das kleinste Buch der Welt. Ručné viazanie zdobia zlaté ornamenty.

Stojí 24 €, pričom v cene je aj lupa, aby ste si knihu mohli aj prečítať. Nachádza sa v nej Otčenáš preložený do siedmich jazykov.

Najpredávanejšia autorka

Najpredávanejšou autorkou je Agatha Christie. Od roku 1920 predala viac ako bilión detektívok v anglicky hovoriacich krajinách a približne bilión vo viac ako 45 jazykov.

Najrýchlejšie napísaná kniha

Presne 11 hodín a 19 minút trvalo Josefovi Formánkovi napísať knihu Létající jaguár v rozsahu 79 strán formátu A6. Autor písal príbeh na základe troch náhodne vylosovaných tém, ktoré zakomponoval do deja. Rekord dosiahol 2. až 3.6. 2004 v paláci kníh Luxor v Prahe.