Jana Pronská: Knihy sú darom, ktorý sa nedá ničím nahradiť

Jana Pronská je autorkou pätnástich knižných titulov, ktoré chytili za srdce nejednu z nás. Všetky jej historické romance sú dejovo vsadené do stredovekého Uhorska.

Janka je od detstva nadšená knihomoľka a hoci ju osud odviedol na inú cestu, ku knihám a príbehom sa vrátila. Počas písania si obľúbila vyhľadávanie starých legiend a informácií o dávno zabudnutých zrúcaninách.

Práve pre romantiku jej príbehy obľubujú najmä ženy. Jej spisovateľským vzorom je Marija Jurič Zagorka a najobľúbenejšou historickou osobnosťou Maria Mancini. Nás však zaujímalo omnoho viac.

Najobľúbenejší autor: Marija Jurič Zagorka. Mám ju rada preto, pretože jej knihy ma priviedli k histórii a k čítaniu.

Najobľúbenejšia kniha: Plamene inkvizície a Jana Eyrová. Sú to pre mňa nadčasové príbehy, ktoré čítali naše staré mamy a budú mať čo povedať aj ďalšej a ďalšej generácii.

Nedočítaná kniha: Bolo ich viac, no na názvy si už nespomeniem, najskôr to nebola moja šálka kávy a nezaujali.

Prečo práve knižný svet: Pretože písanie je pre mňa relaxom a pôžitkom, pretože knihy sú priateľom, učebnicou a nádherným darom, ktorý sa nedá ničím nahradiť a ani s ničím porovnať. Ten, kto číta, žije niekoľko životov, učí sa, spoznáva rôzne krajiny, ľudí, ich príbehy, minulosť, prítomnosť i budúcnosť.

Najobľúbenejšia knižná postava: Nemám vyhranenú postavu, ktorú by som nazvala naj… každá je niečím výnimočná.

Nejmenej obľubená knižná postava: to isté (smiech).

Jana Pronská napísala už pätnásť kníh. Už onedlho sa dočkáme revydania obľúbenej Bosorkinej dcéry, ktorá sa dočká nového šatu. Z každej strany sa na nás valia ponuky na predobjednávky. Čo keby sme si ju ale trochu priblížili?

Anotácia

Druhý román Jany Pronskej, jednej z našich najúspešnejších autoriek, ktorá má na svojom konte už pätnásť kníh, vychádza v novom šate.

Krásna dcéra maurského emira Soraya sa ukrýva v kláštore pred dôstojníkom inkvizície De Vascadom. Až vďaka vyslancovi francúzskeho kráľa sa jej otcovi podarí získať slobodu a pre dcéru ochranu pred nemilosrdným inkvizítorom.

Ani mladý vyslanec však nie je odolný voči intrigám a jeho pochybnosti o nevine Soraye, s ktorou sa oženil, narastajú. Nasledujúce búrlivé udalosti napokon rozptýlia všetky podozrenia a de Brémmy sa po druhý raz ponáhľa zachrániť svoju lásku…