Kniha, ktorá ma usmernila – Alchymista

Dlho som si nevedel usmerniť myšlienky a pohľad na tento svet, no prišla mi pod ruky táto kniha a nastal v mojom živote akýsi zlom.

Tak ako sa vyvíjame po fyzickej stránke, tak je dobré rozširovať aj svoju mentálnu stránku, čo vlastne robíš aj čítaním nášho blogu. Chápem že nie každého baví si sadnúť ku knihe a čítať. No úprimne si povedzme, je lepšie hodinu čumeť na nástenku FaceBooku, alebo hodinu si čítať články a knihy, ktoré ti niečo dajú?
Osobne ma knihy bavia už od detstva, miloval som fantasy príbehy, ako je napríklad Narnia, alebo Eragon. Ten pocit keď si vytvoríš v hlave vlastný svet a ponoríš sa na niekoľko týždňov mimo realitu je na nezaplatenie. No narazil som aj na knihy, ktoré mi dajú do života niečo viac, ako „len“ zážitok a jednú z nich napísal brazílsky spisovateľ Paulo Coelho.

Alchymista, krásna kniha o putovaní človeka v živote má jednoduchý rozprávkový príbeh o španielskom pastierovi Santiagovi. Autor sa nás snaží presvedčiť, alebo nám skôr ukazuje jeho pohľad o ceste a zmysluplnosti za svojim osobným šťastím. Kniha podľa mňa nenesie len jednu hlavnú myšlienku, ale je ich omnoho viac a treba čítať medzi riadkami a občas knihu odložiť a nechať si všetko prejsť hlavou. Niekomu sa bude možno zdať až príliš jednoducho a detinsky (?) napísaná, no mne sa tento spôsob písania zapáčil a oslovil ma. V jednoduchosti je krása a táto jednoduchosť vo mne „nakopla“ tie správne myšlienky.

Úryvok:
„Keď deň, čo deň stretávame stále tých istých ľudí, títo ľudia sa napokon stanú súčasťou nášho života. A keď sú už súčasťou nášho života, pomaly začnú chcieť meniť naše životy. Ak sa nesprávame podľa ich očakávaní, nahnevajú sa na nás. Lebo všetci majú presnú predstavu o tom, ako by mali žiť iní. Pritom im však vôbec neprekáža, že nevedia ako by mali žiť oni sami“

Kniha Vás (možno) naučí veriť v splnenie svojich snov a nabudí k šťastnému prežívaniu života. Často krát si neuvedomujeme, že „poklad“ máme rovno pod nohami. Santiago zistí, čo je to skutočné šťastie a hlavne sa naučí počúvať vlastné srdce… Najprv som sem chcel rozpísať viac moje pocity a čo som si z knihy vzal, no nebudem „spoilerista“, nech si každý, kto ju prečíta, vytvorí vlastný názor a pohľad na myšlienky v samotnom príbehu.

Ja viem, netýka sa to iba cvičenia ako si možno čakal/a, ale si na lifestylovom blogu nielen o pohybe a životospráve. Ale myšlienka knihy ti môže ovplyvniť život, tvoje myšlienky a tým pádom aj cvičenie. Keď cvičíš inak, než je väčšina ľudí na Slovensku zvyknutá, tak ťa radi odsúdia, lebo si proste iný. Ale im nezáleží na tom, že ty máš v cvičení systém, vieš čo robíš, že nemáš chabé a nepravdivé poznatky. Lebo podľa niekoho musíš byť v posilke 2 hodiny, dať na prsia 6 cvikov a jesť každé 2 hodiny, ale na tento blog stále pribúdajú články a časom sa vyjadríme aj k týmto témam. No kašlať sa na nich, hlavné je, že robíš čo ťa baví a napĺňa! 🙂

“ Keď niečo chceš, celý Vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.“