Jodi Ellen Malpas – Sľúbená

Sľúbená je na trhu už nejaký ten čas. Pekná obálka však dokáže nalákať na príbeh, ktorý ma skôr iritoval, než aby som si užila plnohodnotné čítanie.

Olívia ma neskutočne vytáčala

V poslednej dobe sú veľmi módne erotické knihy plné vášne, kde aspoň jeden z partnerov musí byť nedostupný, kde v tomto vzťahu (prípadne aj otvorenom) sú nejaké problémy z minulosti, ktoré nejakým spôsobom bránia našim hrdinom prežiť ten najlepší vzťah v ich živote.

Ale aj tak sú nejakým spôsobom spolu a užívajú si chvíle, ktoré my dychtivo čítame. Všimli ste si to tiež alebo mám tento pocit len ja?

No a tu sa dostávame k našej Sľúbenej, ktorú prednedávnom vydal Ikar. Olívia sa vo svojej práci zoznámi s mužom, z ktorého vyžaruje obrovská charizma. Tú patrične využil a vypýtal si od Olívie len 24 hodín toho najúžasnejšieho splynutia, aké jej dokáže ponúknuť snáď celý vesmír.

Olívia najprv odoláva, no neskôr tomuto kúzlu podľahne. 24 hodín si Miller nevyberá vkuse a čím viac s ním naša hrdinka trávi svoj čas, tým sa v tom viac obaja zamotávajú. Áno, milé čitateľky, aj tu sa na konci dozvieme niečo šokujúce, prečo si určite budeme chcieť prečítať pokračovanie.

Keď som oznámila, že túto knihu plánujem čítať, dosť veľa čitateliek ma od nej odhováralo. Asi som predsa len mala počúvnuť. Prvú polovicu knihy som sa absolútne nevedela začítať. Olívia mi maximálne liezla na nervy a keby bolo na mne, tak by som ju vyškrtla z celého príbehu a Millera by som nechala samého.

Bola neustále zmätená, o čom vedelo s istotou aj jej široké okolie. Opakovala sa. Často sa správala podľa môjho názoru až infantilne. Čudujem sa, čo na nej videl.

Ten mi naopak veľmi sadol a aj keď sa niekedy správal ako muž s bipolárnou poruchou, neskutočne som si ho obľúbila. Dalo by sa povedať, že po pokračovaní s názvom Zakázaná som siahla hlavne kvôli nemu.

Aj napriek tomu, že bol Miller v knihe opísaný, neviem si ho vo svojej mysli vizualizovať, čo je trochu škoda. Tipujem, že tak, ako si ho predstavujem ja, vôbec nevyzerá. V tom je ale to čaro kníh, však?

Všetko sa odohráva v našej fantázii. Jeho nedostupnosť ma bavila. Myslím, že sme si zažili s ním tak trochu sexuálneho napätia a poriadneho iskrenia.

Po prvom sklamaní prišlo ďalšie

Čo mi však prekážalo ešte viac ako naša nevyspytateľná hlavná hrdinka boli vedľajšie postavy, ktoré sa mi spočiatku mýlili. Gregory? Georg? Než som pochopila, že ide vlastne o dve rozdielne osoby, som si trochu tých pár strán už prečítala. Bola by som zvedavá, prečo tomu tak bolo. Mali ste podobný problém?

Tak isto mi veľa vecí prišlo nedokončených. Až po začatí čítania pokračovania sa mnohé vysvetlilo a konkretizovalo. Toto je problém kníh na pokračovanie, čo samozrejme chápem, ale príde mi to aj ako také umelé lákadlo na to, aby sme si ten druhý diel prečítali.

Zvedavosť dokáže byť niekedy zlá vlastnosť a myslím, že tento predpoklad sa u mňa overil práve pri Sľúbenej.

Keď však nastal zvrat, kniha ma nesmierne začala baviť. Dokonca som vo fitku bicyklovala a čítala, aby som zistila, ako sa to všetko skončí a hneď po tréningu som zbehla do kníhkupectva po pokračovanie (v ktorom som sa mimo iného zase zasekla v čítaní vďaka našej hlavnej hrdinke).

A do tretice všetko dobré, i zlé – ako aj v tomto prípade

A počkajte. Už som vám povedala o dvoch sklamaniach. Viete, čo bolo tretie? Sex. Erotické časti, na ktoré som sa v Sľúbenej tešila najviac boli pre mňa bez vášne, iskry a energie. Hlavne – nevedela by som si predstaviť rozprávať sa tak, ako to zvládali Olívia s Millerom.

Toľko dialógov čo viedli. Mala som pocit, že sa nedokážu rozprávať pri ničom inom, než pri milovaní. Fakt som niekedy nevedela, či sa len rozprávajú, alebo to už vykonávajú aj ten akt. Mám chuť napísať autorke, aby sa tomuto v budúcnosti vyhla, pretože toto ma neskutočne iritovalo.

Kniha v konečnom dôsledku nie je zlá a má potenciál nájsť si svoje verné čitateľky. Ja určte sériu dočítam hlavne kvôli Millerovi, pretože on ako postava ma veľmi zaujíma.

Myslím si však, že Sľúbená môže viacerých sklamať kvôli 3 aspektom – povaha a správanie hlavnej hrdinky, erotické časti a nedokončené situácie či slabo opísané charaktery postáv.