Jenny Han – Všetkým chalanom, ktorých som milovala

Z veľkej lásky napísala list, ktorý si navždy nechala pre seba. Aspoň to si myslela. Jedného dňa našli všetky svojich adresátov. Ako sa toto všetko skončí? Listy písala všetkým chalanom, ktorých milovala. Prečítajte si knihu od Jenny Han!

Jenny Han je úspešná americká autorka young adult literatúry. Jej knihy sú typické pre prerozprávanie problémov dospievajúcich, v ktorých sa dokáže nájsť snáď každý. O to viac je to úsmevné.

Človek si jej knihy proste zamiluje. Autorku poznáme najmä vďaka jej série kníh o adolescentke Lare, ktorá rieši svoje problémy s prvou láskou. Alebo láskami?

Anotácia z knihy

Ľúbostné listy majú mnoho podôb. Lara Jeanová síce žiaden nedostala, ale pár ich už napísala – na rozlúčku. Svoje city pred chalanmi vždy tajila, a keď sa chcela zamilovanosti konečne zbaviť, napísala list o tom, ako sa cíti. Starostlivo ho zapečatila a ukryla do škatuľky pod posteľou.

Jedného dňa však listy zmiznú a Lara zistí, že ich niekto rozposlal. Zrazu musí čeliť všetkým pocitom, ktoré pred svetom – a hlavne pred adresátmi listov – starostlivo schovávala! Pôvabný príbeh o prvých láskach, priateľstvách a ľúbostných listoch.

Mladá Lara sa prostredníctvom listov vyrovnávala so sklamaním v láske. Pokiaľ k nejakému chlapcovi niečo cítila, jednoducho mu to listom povedala a potom ho uložila navždy pre seba. Aspoň to si myslela.

Jedného dňa boli jej listy odoslané a Lara tak musela čeliť osobnej konfrontácií. Chlapec, bývalý priateľ jej sestry, tiež dostal svoj list a chcel túto situáciu vyriešiť.

Lara sa natoľko bála čeliť novej situácií, že si vymyslela priateľa. A nielen tak hocijakého. Vlastníka ďalšieho listu, ktorému vyhovovalo ich nový vzťah predstierať.

To, ako dopadne táto humorná situácia sa dočítate iba v sérií kníh od Jenny Han. Koho skutočne Lara miluje, Josha alebo Petra? S kým nakoniec bude? Ako sa celá vymyslená love story skončí?

Pre koho je knha určená?

Kniha je určená jednoznačne pre mladšie reprezentantky nežného pohlavia, ale i pre ženy, túžiace po nežnej romantike. Príbehy s prvými láskami sú nám všetkým známe. Každá si nimi prejdeme. Pri knihe Všetkým chalanom, ktorých som milovala som si zaspomínala na tú svoju, aj na všetky listy, ktoré som kedy napísala.

Najviac sa mi páčila myšlienka práve písania ručných odkazov, ktorej sa kniha venovala. Peter, nový priateľ Lary nemal rád písanie lístočkov svojej bývalej. No Lare ich pre provokáciu písal.

Niektoré boli obyčajné, no v iných bola ukrytá láska, úcta a rešpekt. A hoci sa jednalo len o pár riadkov na papieri, spolu dávali Lare veľký význam a hlavne dôkaz.

Priblíženie postáv z knihy

Počas čítania sa snažím vždy hľadať postavy, ktoré sú mi blízke. Najprv by som začala asi hlavnou hrdinkou, Larou. Nemám problém priznať, že keby som mala možnosť, strelila by som jej asi jednu facku.

Na začiatku príbehu bola nevyspelá, zmätkárska, ustráchaná. Proste celé zle. Čudovala som sa, ako s jej povahou vôbec mohla vyjsť z domu na ulicu a už som sa vôbec nečudovala, prečo písala listy. Je jednoduchšie vyznať sa svojim citom papieru, než skutočnému chlapcovi.

Myslím, že autorka naschvál chcela, aby sme Lary spoznali presne takto. Na konci knihy som bola na ňu hrdá. Dospela nám priamo pred očami. Nie úplne, ale pomaly k tomu smerovala. Prišla na to, prečo musí byť samostatná a začala si viac veriť.

Možno to bude tým, že zistila, ako vplýva na druhých. To už musí vedieť ona sama. Som ale rada, že sa nevzdala, pretože jej progres bol veľmi výrazný. Lara, za mňa palec hore.

Druhou postavou, ktorú som si obľúbila bol Peter. Chlapec, s ktorým Lara predstierala vzťah. Hoci si niekto myslel, že je namyslený, prízemný sukničkár, bol to vlastne mladý muž, ktorý sa sklamal v láske a len sa bál urobiť krok vpred. Avšak jeho neverbálna komunikácia prezrádzala viac, než by sám chcel.

Peter sa mi skutočne páčil, pretože to nebol len tak obyčajný chalan, ale sympatický mladý muž, ktorý sa nebojí ukázať, že mu na žene záleží. Aj pred druhými.

Celkový názor na knižku

Obálka knihy je veľmi vydarená. Môžeme na nej vidieť samotnú Laru, ktorá práve píše niekomu list. Príde mi taká hravá a dievčenská. Osobne som o sérií počula, ale vždy som ju na internete obchádzala.

Nemyslela som si, že by si ma mohla získať. Keď som sa však prechádzala v kamennej predajni, upútala ma a ja som vedela, že si ju proste musím kúpiť. Svoju investíciu neľutujem. Práve naopak.

Kniha ma skutočne bavila a možno sa zakončila čistým klišé endom, ale vôbec mi to neprekážalo, práve naopak. Jenny Han čitateľom, ako to v skutočnosti naozaj funguje. Ak dvaja ľudia majú byť naozaj spolu, tak budú. Osud to tak vždy zariadi.

Kniha je prvou časťou série Všetkým chalanom. Komu sa príbeh zapáčil, môže ešte siahnuť po druhej časti P.S. Stále ťa milujem alebo tretej časti, Navždy s láskou, Lara Jean.

Všetkým chalanom, ktorých som milovala je pre lepšiu prehľadnosť rozdelená na niekoľko kapitol. Pre väčšiu atraktivitu môžeme nahliadnuť priamo do listov od mladej Kórejčanky. Nebojte sa, listové tajomstvo neporušíte.