Jenny Han – Bez teba to nie je ono

Jenny Han mám veľmi rada. Myslím si, že jej tvorba nie je nijako výrazne prekombinovaná a ide o milé čítanie – nielen pre mladé slečny.

Návrat k Belly a k jej srdcovým záležitostiam

V knihe Bez teba to nie je ono sa opäť vraciame k našej Belly a jej ľúbostnému životu. Sme vhodení do novej situácie a častými retrospektívnymi náhľadmi zisťujeme, čo sa vlastne stalo. Jej vzťah s Conradom sa rýchlo začal, ale aj rýchlo skončil. Ich láska bola tak zložitá, že už od začiatku bola predurčená na zánik.

Nie ale definitívny. Namiesto hnevu však v sebe pociťuje nádej, že všetko môže byť dobré a že sa to napraví. Belly je podľa môjho názoru veľmi naivná a zrejme sa ešte nesklamala v láske tak, aby porozumela slovu nie.

To, že túto kapitolu nebude vedieť uzavrieť, raz veľmi ovplyvní nielen jej život, ale aj životy jej okolia a zápletku – ak ste zvedaví, prečítajte si anotácie všetkých dieľov a pochopíte.

Na druhej strane sa na scéne opäť objaví Jeremiah, ktorý má Belly úprimne rád. Lenže Conrad je jeho brat a mať vzťah s jeho (bývalou) priateľkou môže predstavovať istú hrozbu v ich pevnom pute.

Jer nám ale za ten rok dospel, stal sa mužom, zmenil si priority a hlavne vie, kedy príde jeho čas. Jeho som si v tejto časti skutočne zamilovala. Hlavne jeho pohľad na svet a spôsob, akým sa správa k tým, ktorých má rád.

Keď Conrad všetko komplikuje

Po smrti Suzannah nie je nič také, aké to bolo predtým. Aj keď sa každý tváril, že je všetko v pohode, klamal predovšetkým seba. Conrad si veľmi pohoršil v škole a jedinou záchranou ako sa udržať na univerzite, je úspešné absolvovanie letnej školy.

Jedného dňa však zmizne. Jeremiah poprosí Belly, či mu nepomôže s hľadaním. Nielenže si je istý, že ho nájde, ale aj vie, že spolu s ňou ho presvedčí návratu.

Conrad sa nachádza v ich letnom dome, na ktorý majú všetci tie najkrajšie spomienky. Belly oklame mamu a s podporou svojej najlepšej priateľky nielen plánuje pomôcť kamarátovi a presvedčiť jeho brata k návratu na správnu cestu, ale možno si kúskom srdca praje, aby sa k nej Conrad vrátil.

Je presvedčená, že napriek všetkému k nej stále niečo cíti. Svojou neverbálnou komunikáciou a správaním ho chce vyprovokovať minimálne k priznaniu. To však neprichádza.

Postupne sa však dozvedáme, že Conrad neušiel zo školy kvôli svojej rebelantskej povahe, ale pre záchranu letného domu. Belly s Jeremiahom sa po zistení tejto skutočnosti rozhodnú, že tam zostanú s ním a pokúsia sa situáciu vyriešiť.

Belly za ten krátky čas zistuje, že s Conradom to nikam nevedie a že jej pozornosť si zaslúži niekto iný.

Prosím… prečo práve ja?

Mala som pocit, že počas celej knihy sa takmer nič neudialo, pretože sme sa iba stále vracali späť do minulosti. Konečne, keď dej pohol, príbeh skončil a zase si musíme počkať niekoľko mesiacov na pokračovanie.

Príbeh je úplne zbytočne natiahnutý do niekoľkých kníh. Samozrejme, autorka chcela zachovať napätie a čitateľovi dopriať väčší zážitok, ale dlhé čakanie na ma odrádza si to pokračovanie prečítať.

Belly sa konečne vzoprela mame, no využila na to klamstvo. Neviem, či tým Jenny Han chcela dokázať, že je už staršia (a o to viac nerozváždnejšia). Malé a milé dievčatko je nenávratne preč a potláča v sebe smútok a žiaľ za blízkou osobou.

Pevne verím, že v tretej knihe konečne skutočne dospeje, pretože už by si to situácia vyžadovala. Nečudujem sa Conradovi, že jej veľakrát povedal, ako infantilne sa správa.

Milo ma ale prekvapil Jeremiah, u ktorého je vidieť veľký progres. Pozitívne som uvítala kapitoly z jeho pohľadu a hlavne úprimný rozhovor s bratom.

A ako inak, opäť aj v tejto knihe sú prítomné tínedžerské párty amerických adolescentov, kde nesmie chýbať alkohol. Je to super negatívny príklad a vizualizácia dopadu alkoholu na správanie jedinca, ibaže čitateľ na to musí prísť sám. Robia tie decká v Amerike aj niečo iné okrem párty a pitia?

Dočítam to… ale len kvôli Jenny

Bez teba to nie je ono je fajn kniha. Oddychová a milá. Je pravda, že ju skôr čítam hlavne kvôli tomu, že ju napísala Jenny Han a že už som čítala prvý diel a som zvedavá ako dopadne. Myslím, že keby som sa mala druhýkrát vrhnúť do tejto série, už to neurobím.

Ale koho zaujíma podobný koncept alebo si chce pri čítaní oddýchnuť a zbytočne nič neriešiť, môže siahnuť aj po tomto kúsku. Nie je to však kniha, ktorá by ma nadchla a nadšene ju odporúčala všetkým.

Dúfam, že tretí diel zmení trochu môj názor a dočkáme sa konečne prepracovanejšieho deja už od začiatku knihy.