Jeden svet 2015 – hostia, ktorých sa oplatí stretnúť

16. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet (od 26. novembra do 1. decembra v Bratislave) privíta viacero zaujímavých zahraničných hostí, režisérov, filmárov a odborníkov, ktorých stojí za to stretnúť. Či už pri premietaní ich filmov, alebo na niektorej z palety diskusií na rôzne aktuálne spoločenské témy.

Práve jednu takú aktuálnu tému nám na festivale predstaví ruská dokumentaristka Máša Noviková.Táto oceňovaná režisérka, úspešná aj na najvýznamnejšom festivale nezávislých filmov Sundance v Spojených štátoch, na festivale uvedie jej najnovší film Cargo 200 o mŕtvych ruských vojakoch v nevyhlásenej vojne na Ukrajine.O vojakoch, o ktorých sa nehovorí. S režisérkou sa budú môcť diváci a novinári stretnúť na diskusii spojenej s predstavením tohto filmu, v pondelok 30.11. o 18:30 v kine Lumiére.

Ďalšou inšpiratívnou hostkou je režisérka Nataša Dudinski. Táto dokumentaristka sa narodila v Košiciach, no už viac než dve desaťročia žije v Jeruzaleme. Vo svojej tvorbe sa venovala napríklad vojne v bývalej Juhoslávii, za čo získala  v Hollywoode ocenenie VH1 Honours. Na festivale osobne predstaví jej najnovší film Na sever, ktorý v slovenskej premiére zobrazuje osudy skupiny českých tínedžerov, ktorí ušli pred hrôzami 2. svetovej vojny do Dánska, ktoré sa ich nebálo prijať.S režisérkou sa budú môcť diváci a novinári stretnúť na diskusii spojenej s predstavením tohto filmu, v pondelok 30.11. o 19:30 v kine Mladosť.

K aktuálnej téme utečeneckej krízy bude mať návštevníkom festivalu Jeden svet čo povedať aj Al-Hakam Shaar. Tento pôvodom Sýrčan momentálne pôsobí ako výskumník na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, kde sa venuje Projektu Aleppo. Snaží sa zozbierať čo najviac informácií a dát, ktoré po ukončení sýrskeho konfliktu uľahčia rekonštrukciu jeho rodného mesta Aleppo a umožnia vyhnúť sa chybám, ktoré pri povojnových rekonštrukciách miest urobili v iných krajinách. Al-Hakam Shaara a ďalších hostí budete môcť stretnúť na diskusii s názvom Café Európa: Sýria – obyčajní ľudia na pozadí konfliktu, v nedeľu 29.11. o 16:30 v kine Lumiére.

Spoločne v jednej diskusii vystúpia dvaja pôvodom ukrajinskí občania, ktorí však svoju krajinu opustili a dnes žijú v zahraničí – publicista a poradca prezidenta rádia Svobodná Európa Jefim Fištejnv Českej republike a Miša Kapustin, liberálny rabín pôvodom z Krymu, zas na Slovensku. V diskusii s názvom Putinove Rusko: domáca politická klíma a mocenské ambicie sa spolu s divákmi pozrú na neľahkú politickú situáciu v dnešnom Rusku. Jefima Fištejna a Mišu Kapustina budete môcť stretnúť na diskusii v piatok 27.11. o 19:00 v KC Dunaj.

Na Ukrajine je dnes okrem mnohých iných otázok na programe dňa aj téma predĺženia životnosti jadrových elektrární, elektrární, ktoré sú už neraz dávno po zenite. A bežných ľudí sa nikto nič nepýta.Práve tejto téme sa venuje Iryna Holovkoz Ukrajinského národného ekologického centra. Iryna Holovko verí, že vývoj v energetike môže mať priamy súvis s demokratizáciou Ukrajiny, preto pri svojej práci monitoruje využívanie európskych finančných zdrojov zameraných na energetiku a zisťuje, či naše peniaze nemajú pre tamojšiu demokraciu škodlivé dopady. Viac sa dozviete v diskusii s názvom Jadrová Ukrajina – o atómkach bez ľudí?, v piatok 27.11. o 18:00 v galérii v KC Dunaj.

Viac informácií o hosťoch a diskusiách nájdete na stránke www.jedensvet.sk v sekcii Program.

Informoval, Peter Ivanič