Jeden deň s Mile

jeden-den-s-mile

Mile, s podtitulom milé malé handry sú novo vzniknutou slovenskou značkou detského oblečenia. Stoja za ňou dve mladé dámy, matky, Miriam Šichmanová a Lenka Garajová. Aj napriek tomu, že Miriam je vyštudovaná žurnalistka a Lenka ekonómka, vytvárajú skutočne veľmi vkusné, pekné a kvalitné detské oblečenie.

Obe sú príkladom toho, že nezáleží na tom, čo ste študovali alebo robili, ale na tom, ako veľmi chcete robiť to, čo vás baví a v čom vidíte zmysel a naplnenie. Oficiálne vzniklo Mile na jeseň 2012, ale jeho úplne začiatky sa rodili už oveľa skôr. Viac vám prezradia autorky Miriam a Lenka, ktoré sme nedávno navštívili a bolo nám s nimi veľmi fajn.

Kedy vznikla prvá myšlienka o Mile? Ako k tomu prišlo?

Asi pred jeden a pol rokom, kedy sme zistili, že nie je veľa obchodov, kde sa dá pre naše, vtedy ročné deti, nakupovať. Obe sme esteticky založené a máme rady pekné, prepracované veci. Hnevala nás konfekcia a nedostatok fantázie pri tvorbe detského oblečenia. Niekedy aj pekná vec bola pokazená datailom.

Chceli sme byť obklopené peknými, ale nie gýčovými vecami z lokálnej produkcie. A zároveň – ako mamy, sme si nemohli dovoliť utrácať stovky eur na luxusné kúsky, to je mrhanie. Tak sme sa rozhodli urobiť niečo pre nás a pre všetky rovnako zmýšľajúce mamy.

Ako dlho trvali prípravy Mile do tej podoby, ktorú vidíme teraz? (web, výroba oblečenia a pod.)

Prípravy trvajú dodnes. Stále niečo riešime, šperkujeme, vymýšľame. Sme perfekcionistky a kým nie je niečo dokonalé, trápime sa s tým. Ale ten pocit, keď sa napríklad web dostal do tejto podoby, je nepopísateľný.

Naším problémom je to, že máme všetko v hlave a potrebujeme len ruky, ktoré to zhmotnia. A kým to nie je také, ako v tej hlave, nepopustíme. Veľmi intenzívne sa Mile oddávame asi rok, cez deň, po nociach, aj počas prechádzok. Myšlienka na Mile je s nami stále.

Na Slovensku je veľmi málo malých výrobcov kvalitného a vkusného oblečenia pre deti, trh ovládajú veľké spoločnosti a lacné oblečenie vyrábané v Číne, ktoré často obsahuje škodlivé látky. Je ťažké preraziť so slovenským výrobkom a konkurovať týmto reťazcom?

Preraziť so slovenským výrobkom je veľmi ťažké, ale máme obrovskú radosť zo spätnej väzby. Je veľa mám, otcov, babičiek, ktorým sa páčime, napíšu nám, ako ich drobec vyzerá úžasne v pančuškách, či bodyčku. Toto je hnací motor, úplne najväčší. Ale samozrejme to, že všetko dôkladne vyberáme, hľadáme iba kvalitu, cenovo sa nikdy nedostaneme na úroveň obrovských korporátnych reťazcov, ktoré šijú v Číne. Nie je to možné.

Aký je proces výroby milých malých handier? Šijete si to samé?

Začali sme retro pančuchami. Refrešli sme už existujúce a chceli sme ich ukázať v novej podobe, že môžu trčať, byť priznané. Bodyčká a ostatné veci si dizajnujeme, robíme strihy, navrhujeme, vyberáme materiály samy. Všetky prototypy si najskôr dáme dokopy my a potom vyberáme slovenské firmy s renomé, ktoré nám na zákazku dajú dokopy našu predstavu. Je to však zdĺhavý proces.

V sortimente Mile sú zatiaľ retro pančušky a body pre deti do 4 rokov, chystáte ešte rozšíriť ponuku?

Usilovne pracujeme na rozšírení. Máme v hlave toľko nápadov, že by sme to mohli robiť tri životy. Najbližšie robíme nové strihy na body s krátkym rukávom, mikinky a kopec iných vecí. Zabrdli sme do grafiky, potlače a milujeme každý produkt, ktorý sa nám pod rukami rodí. Naše veci sú jednoduché, možno nie na prvý pohľad ľúbivé, ale pri druhom sa do nich zamilujete.

Tak to cítime my. Bojujeme s obmedzenými možnosťami, ktoré na Slovensku sú. Aj napriek tomu však chceme pracovať výhradne so všetkým našim, slovenským. Prekvapuje nás, koľko veľa je okolo šikovných ľudí s nápadmi, entuziazmom a zanietením.

Obe ste matky, ako stíhate popri starostlivosti a výchove detí aj Mile?

Ako každá pracujúca mama. Niekedy ťažko, niekedy to ide ľahšie. Máme obrovské šťastie, že sme obidve nielen najlepšie kamarátky, ale máme deti v rovnakom veku. Nechodia do škôlky, chceme ich mať pri sebe. Sú už ako bratia. Strihajú s nami látky, balíme balíčky, chodíme spolu na poštu. Sú zapojení do pracovného procesu. Boli pri zrode Mile a už tam patria. Sú naši testovači.

K Mile však ešte patrí aj naša oddaná fotografka, Zuzana Gavulová, tiež mama, s ktorou konzultujeme a vymýšľame všetky tie bláznivé fotky.

Čo sa páči vám dvom, kde nachádzate inšpiráciu, máte niečo obľúbené?

Máme dar – obidve máme totožný vkus, názory a myšlienky. Mile je náš spoločný sen, ktorý milujeme. Neraz sa nám stane, že jednej sa prisnije nejaký nápad a tá druhá ho v tom istom momente pošle v sms.

A sme zaťažené na retro, máme radi nostalgiu, čistotu minulých časov. Zbožňujeme tento dizajn, takú tú spievajúcu nádheru. Všetky tie motívy – lienky, veteráni, kolobežky. Jednoduché línie s nápadom, všetko priznané. Je v tom silná energia!