Islamisti ženú pred súd kňaza

Katolícky kňaz v Sýrii sa bude musieť pravdepodobne postaviť pred islamský súd. Povstalci v Sýrii ho obviňujú z kolaborácie s režimom prezidenta Assada. Ide o františkána, ktorého ešte 6. októbra, spolu s ďalšími dvoma desiatkami mužov, uniesli povstalci priamo z dediny Knayeh. Ide o prevažne kresťanskú dedinu blízko tureckých hraníc, kde 62- ročný Hanna Jallouf pôsobí ako farár. Podľa františkánskeho kňaza Pierbattistu Pizzaballu pôsobiaceho v Izraeli, uneseného kňaza momentálne držia v domácom väzení v jeho domovskom kláštore. Väčšina mužov, ktorých povstalci spolu s kňazom odvliekli, je už na slobode. Pätica kresťanských mužov je ale stále v zajatí. Podľa Pizzaballlu je unesený františkán v poriadku a únoscovia, ktorí majú momentálne v regióne moc a sú považovaní za teroristov, s ním zaobchádzajú dobre.

O domácom väzení františkánskeho kňaza rozhodol miestny islamský tribunál. Práve na tejto inštitúcii sa krátko pred únosom Jallouf sťažoval na svojvôľu islamistických bojovníkov. Obec Knayeh sa nachádza na území, ktoré už viac ako tri roky kontrolujú protiassadovské sily. Región najprv ovládali bojovníci z tzv. Islamského štátu. Teraz má nad územím kontrolu teroristická skupina Jabhat al-Nusra. Protiasadovské frakcie vedú medzi sebou krvavé boje. Okrem toho terorizujú miestne obyvateľstvo výberom vysokých daní a zabavovaním majetku, či nehnuteľností.

Napriek nepokojom v oblasti, kde mnísi pôsobia od roku 1878, doteraz fungoval františkánsky kláštor a katolícka farnosť so školou. V kláštore však nesmú vyzváňať zvony a náboženské obrazy musia byť zahalené. V poslednej dobe sa však situácia stále viac komplikovala. Ozbrojené skupiny zabrali kláštornú pôdu, zabavili tohtoročnú úrodu olív a začali si vznášať nároky na kláštor františkánskych sestier. Farár o. Jallouf sa obrátil na viacero úradov, ktoré v meste vykonávajú spravodlivosť podľa islamského práva, aby ohlásil stupňujúci sa útlak. Niekoľko dní na to ho uniesli ozbrojenci.

Pavol Hudák, spracované podľa TK KBS