Hra na lásku a nenávisť od Sally Thorne

Na prvý pohľad ma pri výbere knihy zaujala anotácia. Prostredie z vydavateľstva, humor, láska, nenávisť, partnerské vzťahy, to je také moje. Dokonca, keď som sa kamarátkam pochválila s knižným titulom, počula som iba samé pozitívne ohlasy. Po prečítaní som sa dozvedela, že mi neklamali.

Anotácia

Lucy Huttonová a Joshua Templeman sa navzájom nenávidia. Nedá sa povedať, že sa iba nemajú radi. Ani že sa neochotne tolerujú. Nie, oni sa fakt neznášajú.

Obaja pracujú ako asistenti riaditeľov vydavateľstva, dennodenne sedia oproti sebe v kancelárii a svoju nenávisť si ventilujú prostredníctvom rituálnych pasívno-agresívnych hier.

Lucy nechápe Joshuov odmeraný, upätý a úzkostlivý prístup k práci. Joshua zasa krúti hlavou nad Lucinými farebnými vintage šatami, svojráznym vystupovaním a prehnaným optimizmom.

Vo firme sa črtá možnosť povýšenia a neutíchajúci boj dvoch najvážnejších uchádzačov o miesto prevádzkového riaditeľa vrcholí.

No hoci sa napätie povážlivo stupňuje, Lucy zisťuje, že možno to, čo cíti k Joshuovi, nie je nenávisť. A možno uňho je to takisto. A možno iba rozohrali ďalšiu, oveľa nebezpečnejšiu hru!

O Sally Thorne

Sally žije v Canberre v Austrálií. Svoje dni trávi najmä písaním príbehov. Verí, že čitatelia hľadajú potrebnú dávnu romantiky v knihách, ktoré čítajú.

Ďalšou knihou chcú cítiť viac tohto intenzívneho citu a to nie je také jednoduché. Hra na lásku a nenávisť (The Hating Game) je jej prvotinou.

Späť ku knihe Hra na lásku a nenávisť

Z anotácie mi bolo jasné, že pôjde o typické doťahovanie mladých ľudí na pracovisku. Nenávisť sa premení v lásku. Inak by to ani nešlo. Veď sú to city, hoci rozdielne, ale za to veľmi silné.

Pre mňa ako čitateľa bolo podstatné, kedy sa tento zlom udeje a za akej situácie. Na to som sa veľmi tešila. Ale poďme od začiatku.

Lucinda, mladá, ambiciózna, no pasívna žena si splnila svoj sen a pracuje vo vydavateľstve. Vždy chcela túžila skôr po oddelení redakcie a rukopisov, ale po zlúčení firiem pôsobí priamo ako asistentka riaditeľky.

Jednoduché nie je nič a keďže firma mala dvoch riaditeľov, boli aj dvaja asistenti. Tým druhým bol Josh. Taký ten typický prototyp dokonalého muža, akého si žena môže priať. Vysoký, svalnatý, charizmatický, inteligentný.

Mám pokračovať? S Lucy sa však nenávidia. Robia si naprieky, často navštevujú personálne oddelenia. Byť v práci a dobre si robiť svoju prácu je nadľudský výkon.

Príde však čas, kedy do vydavateľstva hľadajú prevádzkového riaditeľa. Hádajte, kto to miesto získa? To vám nepoviem, ale uchádzať sa budú o neho obaja. Boj o miesto nielen prevádzkového riaditeľa, ale hlavne o miesto vo vydavateľstve sa začína.

Lenže komplikovanú kariérnu situáciu ešte viac zamotalo vzájomné vzplanutie citov. A čo teraz? Tak dávno som sa na knihe nezasmiala ako teraz.

Mojou obľúbenou postavou je pre tento krát Josh. Ruku na srdce, kto by si takého fešáka neobľúbil? Najviac mi imponovala jeho osobnosť. Kvôli Lucy bol pre mňa nečitateľným príbehom, ale som rada, že mu dala autorka veľký priestor.

Najviac mi imponoval jeho vnútornou silou. V minulosti mal ťažké obdobie, zmenil svoj životný smer, ale našiel sa, vypracoval sa. Jednoducho na sebe pracuje v každom smere.

Myslím si, že táto kniha bola výnimočná aj kvôli Joshovi. Keby sa Lucy zamilovala do niekoho iného, nebolo by to ono. Navzájom sa dopĺňali a inšpirovali.

Okrem vtipných situácií, ktoré skutočne stoja za to sa mi veľmi páčila myšlienka, že človek nemôže byť ku každému  a všetkému pasívny. Jedna vec je, vyhovieť ľudským potrebám a prianiam a pomôcť im. Druhá vec je, nechať sa zneužívať. Tak ako Lucy.

Vďaka kolegyni, ktorá sa neustále na niečo vyhovárala zostávala v práci dlhšie. Nemala čas a ani možnosť budovať svoj osobný život. Lucy musela spoznať Josha a vnímať jeho názor, aby si uvedomila, akú chybu robila.

Preto si pamätajte aj vy. Jedna vec je druhému pomôcť. Ale ak by vám pomoc viac uškodila, než pomohla navzájom, využite asertivitu a povedzte jednoduché nie. Lucy sa to naučila. Zvládnete to tiež?

Ako som už vyššie spomínala, čakala som na ten moment, kedy sa naša dvojica do seba zamiluje. Nechcem vám prezrádzať detaily, to by som vám pokazila atmosféru, ale autorka vedela, čo píše.

Každá časť, vety, slová dávali zmysel. Tvorili jeden celok, ktorý dokonale na seba zapadal ako skladačka.

Úprimne, nemám čo vytknúť dialógom alebo gradácií deja. Inak by som si príbeh ani nevedela predstaviť. Vďaka super opisom a rozprávaním deja som si všetko dokonale predstavovala.

Myslím, že keby podľa knihy natočili aj film, bol by veľmi obľúbený – samozrejme za predpokladu, že sa niečo nepokazí :)!

Priatelia, jedno mi však nejde do hlavy. Prečo takáto obálka? Z mojej strany veľké nie a sklamanie. Vraví sa, nesúď knihu podľa obalu, ale keby som nečítala anotáciu, nepočula odporúčania a nedržala ju v rukách, ani sa po nej neobzriem.

Ja viem, že za návrhom obálky od začiatku až do konca sú hodiny, dokonca dni práce. Viem, že mnohým sa určite páči a niekto je na ňu hrdý. Názor nikomu nechcem brať alebo mu ho vyvracať a oponovať, ale prosím, nie.

Mne sa obálka proste nepáči. Nezaujme ma a myslím si, že kazí imidž jednej skvelej knihy. Čo si myslíte o nej vy? Ja som si hlavných hrdinov predstavovala a aj predstavujem inak. Preto som bola rada, že som využila svoj šikovný textilný obal na knihu a nemusela som sa na ňu dívať.

Komu knihu odporúčam a komu nie?

Máte radi bláznivú romantiku? Nenútený humor? Radi sa smejete pri čítaní vo verejnej doprave? Ak ste na otázky odpovedali áno, kniha je určite pre vás. Dej je síce ľahšie predvídateľný, ale nesnažte sa o to. Pokazili by ste si zážitok, ktorý kniha ponúka.

Čitateľ si môže v nej nájsť omnoho viac. Minimálne toľko, čo ja. Niekedy mi pripadalo, akoby opisovala reálne príhody, ktoré sa stávali mne alebo hocikomu inému. Možno aj preto som si ju obľúbila, pretože som jej okamžite uverila.

Uverila som Lucy aj Joshovi, ich citom, činom aj myšlienkam. Nedokázala som sa od nej vôbec odtrhnúť a nosila som ju všade, pokým som ju neprečítala.

Knihu hodnotím pozitívne, dokonca viac než to. Som veľmi zvedavá aj na inú tvorbu od autorky. Prosím, nech ju ale prekladá opäť Dana Ghaniová, pretože odviedla kus úžasnej práce.